5.9 Büyüklüğündeki Depremin Ardından 24 Deprem Daha

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başanlığı, İran'da meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremin ardından 24 depremin daha meydana geldiğini bildirdi.

5.9 Büyüklüğündeki Depremin Ardından 24 Deprem Daha

AFAD tarafından konuya dair yapılan açıklamada,"İran'ın Hoy şehri yakınlarında Türkiye sınırına yakın bir bölgede saat 08.53'te 5,9 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Deprem, ülkemiz sınırına yakın olması sebebiyle Van ili, Başkale ve Saray ilçelerinde de hissedilmiştir. Meydana gelen deprem sonrası 2'si 4,0 üzeri olmak üzere toplam 24 artçı deprem meydana gelmiştir." ifadeleri yer alırken, 13 arama kurtarma ekibi ile Başkale ilçe Jandarma, 112 acil ve UMKE ekiplerinin bölgeye sevk edildiği kaydedildi.

AFAD resmi açıklamasında ayrıca şu ifadelere yer verildi: Alınan bilgilere göre, enkaz altında kalan vatandaşımız kalmadığı için arama kurtarma çalışmaları sonlandırılmıştır. İhtiyaca yönelik kullanılmak üzere ilk etapta bin 160 adet 16,5 metrekare çadır, 120 adet 28 metrekare çadır, 6 bin 120 adet battaniye, 616 adet yatak ve bin adet ısıtıcı bölgeye sevk edilmiştir. Türk Kızılay ekipleri olay bölgesine gönderilmiştir.