39 Şehirde Pazar Günü Sokağa Çıkma Yasağı Var

Son dakika haberi: İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Pazar günü 39 şehirde sokağa çıkma yasağının uygulanacağına ve kısıtlamanın Pazartesi sabah 05.00'da sona ereceğine yer verildi.

39 Şehirde Pazar Günü Sokağa Çıkma Yasağı Var

İçişleri'nden sokağa çıkma yasağı açıklaması.

İçişleri Bakanlığı tarafından bir açıklamay apıldı ve yeni normale geçilmesi ile birlikte kısıtlamaların esnetildiğine yer verildi. Esnetilen kısıtlamalarda iller 4 gruba ayrıldı. Düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli illerde farklı kısıtlamalar geçerli olacak. 

Bugün tüm illerde 21.00 ile 05.00 arasında sokağa çıkma yasağı olacak. Ancak bazı illerde sokağa çıkma yasağı Pazar günü devam edecek. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada,  "Hafta sonlarında ise; düşük ve orta risk grubunda yer alan illerimizde sokağa çıkma kısıtlaması, hafta içinde olduğu gibi 21.00-05.00 saatleri arasında, yüksek ve çok yüksek risk grubundaki illerimizde ise, Cuma 21.00-Cumartesi 05.00 saatleri arasıyla cumartesi 21.00den başlayıp pazar gününün tamamını kapsayıp pazartesi günü saat 05.00de bitecek şekilde uygulanacaktır" denildi. 

PAZAR SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLMAYACAK İLLER

Yüksek ve çok yüksek riskli şehirlerde bugün saat 21.00'da başlayacak kısıtlama Pazartesi 05.00'a kadar devam edecek. 39 şehirde Pazar günü sokağa çıkma yasağı olacak. Yüksek ve çok yüksek riskli iller şu şekilde:

Yüksek Risk Grubu: Antalya, Ardahan, Artvin, Bilecik, Bolu, Çanakkale, Düzce, İstanbul, İzmir, Karaman, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kilis, Kocaeli, Kütahya, Mersin, Muğla, Niğde, Tekirdağ, Yalova, Zonguldak.

Çok Yüksek Risk Grubu: Adıyaman, Aksaray, Amasya, Balıkesir, Burdur, Edirne, Giresun, Gümüşhane, Konya, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Tokat, Trabzon. 

Market , bakkal ile diğer işletmelerin açık olma durumu ise şu şekilde:

"Bu kapsamda; market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ve çiçekçiler pazar günü 10.00-17.00 saatleri arasında açık olacaktır. Yine belirtilen süre içerisinde marketler, bakkallar, manavlar, kasaplar, kuruyemişçiler ve çiçekçiler telefonla ya da online olarak aldıkları siparişleri teslim edebileceklerdir. Lokanta/restoran, pastane ve tatlıcı tarzı iş yerleri pazar günü 10.00-20.00 saatleri arasında paket servis faaliyetlerine devam edebileceklerdir. Pazar günü ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayiler açık olacaktır. Online sipariş firmaları da pazar günü 10.00-24.00 saatleri arasında siparişleri teslim edebileceklerdir. Vatandaşlarımız sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan pazar günü ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi, çiçekçi ve fırın ya da ekmek satış bayine yürüyerek gidip gelebileceklerdir. Covid-19 salgını ile mücadelemiz sona erip eski normale dönünceye kadar temizlik, maske, mesafe kurallarına uymaya devam etmeliyiz. Sağlığımız için hepimiz birbirimize karşı sorumluyuz."

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA