3499 Çağrı Merkezi Hizmetleri Mezunları Atama Müjdesi Bekliyor

Çağrı merkezi hizmetleri mezunu gençler, Bakanlıktan atama müjdesi geliyor. Coronavirüs nedeniyle 112 çağrı merkezinde yaşanan yoğunluk , çağrı merkezi hizmetleri mezunları arasından yapılacak alımla azaltılabilir.

3499 Çağrı Merkezi Hizmetleri Mezunları Atama Müjdesi Bekliyor

Çağrı merkezi hizmetleri mezunları müjde bekliyor.

 Çağrı Merkezi Hizmetleri Bölümünden mezun olan adaylar , kamuya alım için müjdeli haber bekliyor.

Mezunlar,  atama taleplerini şu şekilde aktardı:

112 ACİL ÇAĞRI MERKEZİLERİNDE GÖREV YAPMAK ÜZERE ALANINDA 2 YIL BOYUNCA EĞİTİLMİŞ GEREKLİ DONANIMA VE BİLGİYE SAHİP (3499) ÇAĞRI MERKEZİ HİZMETLERİ BÖLÜMÜ MEZUNLARIYIZ . BÖLÜMÜMÜZ HER YIL 44 İL VE ÜNİVERSİTEDEN AKTİF OLARAK 2500-4000 CİVARI MEZUN VERMEKTE OLUP MEZUN SAYIMIZ 20 BİN ÜZERİ ARTMAKTADIR.ATANMA SANSIMIZIN OLDUĞU TEK KURUM OLAN 112 ACİL ÇAĞRI MERKEZLERINE 3499 KODUNA SAHIP BIZLERİN ATANMASI HALINDE İŞ YÜKÜ HAFİFLETILIR.BİLİNDİĞİ ÜZERE ÜLKEMİZİN BULUNDUĞU CORONA VİRÜSÜ NEDENİYLE CAN KAYBIMIZ BULUNMAKTADIR.

112 ACİL ÇAĞRI MERKEZLERDE BULUNAN AÇIK NEDENİYLE MESAİ YAPILMAKTADIR VE PERSONELİN İŞ YÜKÜ ARTMAKTADIR. PERSONEL AÇIĞI OLDUĞU İÇİN YETERLİ VERİM ALINAMAKTADIR. 112 BINALARINDA PERSONEL AÇIĞININ TAMAMLANMASI IHTİYACI GİDERİLMELİ VE HALKA DAHA KALİTELİ VE HİZMET VERILMELIDIR.

BU KRİZDE ULKEMİZİN DESTEKÇİSİ OLMAK VE HALKIMIZA YARDIMCI OLABİLMEK İÇİN TÜM DENEYİM, DONANIM VE TECRÜBELERİMİZLE BU GÖREVE HAZIRIZ.

GEREGİNİN YAPILMASINI ARZ EDERİZ"