18 Mart 2020 Ne Günü? Okullar Tatil mi?

18 Mart 2020 günü hangi güne denk geliyor? 18 Mart ne günü? 18 Mart 'ta ne oldu? 18 Mart 2020 günü tatil edilecek mi? İşte detaylar.

18 Mart 2020 Ne Günü? Okullar Tatil mi?

18 mart tatil mi?

18 Mart gününün yaklaşması ile birlikte en çok araştırılan konuların başında 18 Mart gününün ne günü olduğu , okulların 18 Mart günü tatil edilip edilmeyeceği konuları oldu. Biz de Kamubulteni.com olarak bu yazımızda 18 Mart detaylarına yer verildi.

ÇANAKKALE ZAFERİ

I. Dünya Savaşı 'nın devam ettiği sırada 1915 ile 1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası 'nda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara muharebeleridir.

İtilaf Devletleri; Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti İstanbul'u alarak İstanbul ve Çanakkale boğazlarının kontrolünü ele geçirmek, Rusya'yla güvenli bir erzak tedarik ve askeri ikmal yolu açmak, başkent İstanbul′u zapt etmek suretiyle Almanya′nın müttefiklerinden birini savaş dışı bırakarak İttifak Devletlerini zayıflatmak amaçları ile ilk hedef olarak Çanakkale Boğazı'nı seçmişlerdir. Ancak saldırıları başarısız olmuş ve geri çekilmek zorunda kalmışlardır. Kara ve deniz savaşı sonucunda iki taraf da çok ağır kayıplar vermiştir.

Deniz harekatıyla İstanbul'a ulaşılamayacağı anlaşılınca bir kara harekatıyla Çanakkale Boğazı'ndaki Osmanlı sahil topçu bataryalarını ele geçirmek istendi.

Bu plan çerçevesinde hazırlanan Britanya ve Fransa kuvvetleri 25 Nisan 1915 şafağında Gelibolu Yarımadası'nın güneyinde beş noktada karaya çıkarılmıştır. Britanya ve Fransa çıkarma kuvvetleri her ne kadar Seddülbahir ve Arıburnu sahillerinde köprübaşları oluşturmayı başardılarsa da Osmanlı kuvvetlerinin inatçı savunmaları ve zaman zaman giriştikleri karşı taarruzlar sonucunda Gelibolu Yarımadası'nı işgalde başarılı olamadılar. Bunun üzerine sahildeki kuvvetler takviye edilmek için Arıburnu'nun kuzeyinde Suvla Koyu'na 6 Ağustos 1915 tarihinde yeni kuvvetlerle bir üçüncü çıkarma yapılmıştır. Ancak 9 Ağustos'ta Kurmay Albay Mustafa Kemal'in Birinci Anafartalar Muharebesi olarak bilinen karşı taarruzunda İngiliz Komutanlığı ihtiyat tümenini ateş hattına sürerek sahilde tutunmayı ancak başarabilmiştir. Mustafa Kemal ertesi gün Kocaçimentepe – Conk Bayırı hattında yeni bir karşı taarruz gerçekleştirmişti, bu hattaki Anzak birliklerini de geri atmıştır. Britanya ve Anzak kuvvetlerinin İkinci Anafartalar Muharebesi olarak bilinen genel taarruzları ise Osmanlı savunmasını aşamamıştır. Tüm bu gelişmelerin sonrasında İngiliz, Anzak ve Fransız kuvvetleri Gelibolu Yarımadasını 1915 yılı Aralık ayı içinde tahliye etmiştir.

18 MART OKULLAR TATİL Mİ?

18 Mart 2020 günü Çarşamba 'ya denk gelmektedir. Ancak 18 Mart günü okullar tatil edilmez. 18 Mart resmi tatil değildir. Peki sizce tatil edilmeli mi? Aşağıdaki yorum kısmından taleplerinizi yazabilirsiniz.