1 Aralık'ta Resmen Başlıyor! Belgesi Olmayana 885 Lira Ceza

İstanbul'da otobüs durağna dalan halk otobüsü dehşeti, Avcılar'da servis minibüsünün öğrenci ezmesi ile ticari araç sürücülerin belgeleri ve psikoteknik raporlarını tekrar gündeme getirdi.

1 Aralık'ta Resmen Başlıyor! Belgesi Olmayana 885 Lira Ceza

İstanbul'da otobüs durağna dalan halk otobüsü dehşeti, Avcılar'da servis minibüsünün öğrenci ezmesi ile ticari araç sürücülerin belgeleri ve psikoteknik raporlarını tekrar gündeme getirdi. İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeyle birlikte 1 Aralık'tan itibaren ticari araç sürücülerinin psikoteknik testine girerek rapor alması zorunlu hale getirilirken, 1 Aralık itibariyle psikoteknik test raporu olmayan araç sahiplerine 885 lira, sürücülere ise 283 lira ceza uygulanacak.

Konuya dair bilgilendirme yapan Trafik Güvenliği ve Psikoteknik Merkezleri Dernek Başkanı Kutlu,  "Psikoteknik, kişinin refleksini, algısını, muhakemesini, karar verme kabiliyetinin yerinde olup olmadığını seçiyor. Psikoteknik hiçbir zaman kişinin zihinsel sıkıntısını ortaya çıkartmaz. Psikolojimiz belirli bir süre refleksini, algısını, karar verme yetisini kaybedebilir, biz buna riskli sürücü diyoruz. Bu riskli sürücüyü trafikten uzaklaştırmak için mutlaka bir testten geçmesi gerekiyor, bu testin adı da psikoteknik testi. Sürücüler bu teste girerek trafikte araç kullanıp kullanamayacaklarını görmeleri gerekiyor.Sürücülerin psikometri becerilerini ölçüyoruz ve tüm sürücülerin mutlaka psikoteknik testten geçmesini öneriyoruz. Amacımız riskli sürücüyü belirli bir süre, risk geçene kadar trafikten uzaklaştırmak. Son istatisliklere göre trafik kazalarının yüzde 96’sı insan unsurundan kaynaklanmakta. Kurtuluş Savaşında verdiğimiz can kadar, trafik kazalarında kayıp verdik. Bu insan unsurunu minimize ederek, insan kaybının en düşük seviyede olmasını hedefliyoruz. Bu anlamda Türkiye genelinde hemen hemen bütün il ve ilçelerimizde 400’e yakın merkezimiz var." ifadelerini kullandı.

Basın mensuplarına yaptığı açıklamada tüm sürücülerin psikoteknik testinden geçmesi gerektiğini vurgulayan Kutlu, "Tüm sürücü belgesi alacak insanlar için psikoteknik testinden geçmesiyle ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Ancak şuanda sadece ticari araç kullanan sürücüler bu teste tabiler. İçişleri Bakanlığımızın son genelgesinde, 1 Aralık 2019 tarihinden itibaren psikoteknik test raporu olmayan araç sahiplerine 885 lira, sürücülere ise 283 lira cezai işlem uygulanacak. Sürücüler bu cezadan etkilenmemek için mutlaka psikoteknik testini almaları gerekiyor. 1 Aralıktan itibaren psikoteknik test raporu olmayan ticari araç sürücüleri hiçbir şekilde araç kullanamayacaklar." hatırlatması yaptı.