Taşeron ve 4/D İşçilerin Toplu Sözleşmesi Öncesi Tartışma Büyüyor

696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kamuda taşeron işçi olarak çalışan yüz binlerce personel kamu kurum ve kuruluşları bünyesine kadroya geçirildi. Tarihi adım sornası işçilerin mali ve diğer haklarında birçok kayıp yaşandı. Son günlerde ise sendikalar arasında iş kolu tartışması çıktı.

Taşeron ve 4/D İşçilerin Toplu Sözleşmesi Öncesi Tartışma Büyüyor

696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kamuda taşeron işçi olarak çalışan yüz binlerce personel kamu kurum ve kuruluşları bünyesine kadroya geçirildi. Tarihi adım sornası işçilerin mali ve diğer haklarında birçok kayıp yaşandı. Son günlerde ise sendikalar arasında iş kolu tartışması çıktı.

08 Ağustos 2020 Cumartesi 11:46
Taşeron ve 4/D İşçilerin Toplu Sözleşmesi Öncesi Tartışma Büyüyor

Taşeron ve 4/D işçilerde TİS öncesi tartışma alevlendi.

Kadro öncesi YHK kararına bağlı olan işçilerin kadro sonrası bu toplu sözleşmeleri devam etti. İşçiler ise 2 yıl boyunca her yıl yüzde 8 'lik maaş zammı aldı. 

MAAŞ ZAMMI SORUNU SEYYANEN ZAM İLE ÇÖZÜLSÜN TALEBİ

İşçiler her yılyüzde 8 maaş zammı aldı ancak enflasyon karşısında maaşlar eridi. 2 yıldır eriyen maaşların düzenlenmesi için işçiler seyyanen zam talebinde bulunuyor. Maaşlara en az 1000 TL seyyanen zam yapılması mağduriyetleri kısmen giderecektir. 

SENDİKALAR TİS 'İ BIRAKTI İŞ KOLU ÖRGÜTLENMESİNE KAFAYI TAKTI

1 Kasım 2020 tarihinden itibaren geçerli olacak iş kolu değişikliği nedeniyle bu günlerde birçok işçi sendikalardan istifa etmeye başladı. 

Türk İş tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bu düzenlemeye Konfederasyonumuz baştan itibaren karşı çıkmış, yardımcı işlerde çalışanların asıl işin yapıldığı iş kolu bünyesindeki sendikada yer almaları gereğini savunmuştur. Nitekim iş hukuku mevzuatımız da bu şekilde düzenlenmiştir. Ancak, 696 sayılı KHK ile belirlenen bu istisna durumun sürekli hale getirilmesi için tartışma yaratılmaya çalışılmaktadır. Mahalli idarelerde çalışanlar için 696 sayılı KHK'nin öngördüğü geçici süre sona ermiş ve yasal düzenleme çerçevesinde sendika üyelikleri devam etmiştir. Burada sorun görmeyenler kamu kurumları söz konusu olduğunda, çalışma hayatında yıllardır olan düzenlemenin değişmesini istemektedir. 696 sayılı KHK ile iş koluna göre sendikalaşma ilkesine getirilen geçici süreli istisnanın kalıcı hale getirilmesi ya da sürelerinin uzatılması sendikal düzeni ve iş barışını olumsuz etkileyecektir."

"696 sayılı KHK'nin geçiş hükümlerinin kalıcı hale getirilmesi ya da süresinin uzatılması, ülkemizde 1947'den beri uygulanmakta olan iş koluna göre sendikalaşma modeline göre oluşan sendikal düzeni alt üst edecek ve sendikalar arasındaki çekişmeleri kavgaya dönüştürecektir. Çoklu sendikanın yol açacağı rekabet şartları iş yerindeki verimi ve iş barışını olumsuz etkileyecektir. Bu istisna hükmün iş yeri kavramını yok edip sanal iş yerlerinin kurulmasını öngörmüş olması, iş yerinin ölçüt alındığı yerleşmiş diğer iş hukuku kavramlarına da büyük zarar verecektir. Bir iş yerinde sadece bir toplu iş sözleşmesi olması kuralı ortadan kalkacağı için aynı kamu iş yerinde çalışma koşullarını düzenleyen birden çok toplu iş sözleşmesi söz konusu olabilecektir. Bu sakıncaları beraberinde getiren istisna hükmünün sürdürülmesinin toplu iş sözleşmesi düzeninde eşitliğe aykırı sonuçlar doğurması da kaçınılmaz olacaktır."

HAK İŞ

Hak İş tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"İşçilerin yıllardır örgütledikleri sendikalarının bir kanun düzenlemesiyle içinin boşaltılmasına, sendikalarımızın bazılarının büyük ölçüde üyelerini kaybetmiş olmasına, hiç hak etmedikleri halde işçilerin kanun zoruyla başka bir sendikaya üye yapılmasına karşıyız. Bu karşı çıkışımızın hem uluslararası sözleşmelerle hem anayasamızla hem de mevcut mevzuatla örtüştüğünün altını çizmek istiyoruz. Biz kanun zoruyla bir işçinin, bir başka sendikanın üyesi olması zorlamasını kabul edemeyiz. Sendikal örgütlülük, sendikal özgürlükle ancak söz konusu olabilir. Bu örgütlenme özgürlüğünün önündeki engelin kaldırılmasını istiyoruz."

Peki siz sendikanızı değiştirdiniz mi? Aşağıdaki yorum kısmından yazabilirsiniz.

TİS NE ZAMAN?

Toplu sözleşme 31 Ekim 2020 tarihinde sona erecek. Bu nedenle TİS görüşmelerinin Ekim 'de başlaması bekleniyor.

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Belediyelere biberon 2020-08-08 16:36:21

Sendikaları al birini vur ötekine. Sendika başkanlarının paçalarindan akıyor para

Avatar
İsmail 2020-08-08 14:46:27

Yeter sendika olayı oncelerdi şimdi her sendika işçi düşmanı

Avatar
Vefa 2020-08-08 14:24:25

2016 nisanda belediyeye girdim 2018de taserondan kadroya gectim bu toplu is sözleşmesini imzalamazsam kıdem tazminatımi alabilirmiyim

Avatar
toprak 2020-08-08 16:26:24

taşeron işçiler çalışanlar üzerinde hak iş konfederosyonu emeği çok birileri hayal satıyor.hak iş ile yola devam

Avatar
Mustafa 2020-08-08 17:07:53

Ben hala hak is sendikasindayim ama hala bediyede mevsimlik calisirim tasarondan belediyeye gectik hala 6 ay suremizin uzatilmasini istiyoruz tum belediye iscisilerinin

Avatar
Ayse 2020-08-08 12:46:47

Hak is den ayrildim

Avatar
Soner 2020-08-08 14:25:28

Artık tartışmayı bırasınlarda EN kısa zamanda çözüm bulsunlar.!! INSANLAR iki aydır işsizler HİÇ bir haktan yararlanamıyorlar.! Siz hala konuşuyorsunuz boş konuşma ZAMANI GÉÇTİ ICRAAT ZAMANI.

Avatar
Belediye 2020-08-08 15:49:49

Belediyede calisan iscileride görün artik