Son Dakika: Taşeron ve 4/D Kamu İşçileri Önergesi TBMM'ye Geldi

Kadro alamayan taşeron işçiler ile kamuya geçen işçiler için önergeler TBMM'ye geldi. Konu ile ilgili son dakika açıklamaları geldi.

Son Dakika: Taşeron ve 4/D Kamu İşçileri Önergesi TBMM'ye Geldi

Kadro alamayan taşeron işçiler ile kamuya geçen işçiler için önergeler TBMM'ye geldi. Konu ile ilgili son dakika açıklamaları geldi.

07 Kasım 2020 Cumartesi 09:45
Son Dakika: Taşeron ve 4/D Kamu İşçileri Önergesi TBMM'ye Geldi

Taşeron önergesi TBMM'de.

Önceki gün Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın bütçesi görüşüldü. 2021 yılı bütçe görüşmeleri sırasında taşeron önergesi sık sık dile getirildi. Milletvekilleri, kadro almayan taşeron işçilerin sorunlarını ve kadroya geçen işçilerin maaş sorununu gündeme getirdi. 

KADRO ALAMAYAN İŞÇİLER

Milletvekilleri, Bakan Selçuk'a taşeron ve kamu işçilerinin sorunlarını şu şekilde iletti:

Erhan Usta yaptığı açıklamada, "Hükûmetinize teşekkür ediyoruz, güzel bir iş yapıldı, yapılması gereken yapıldı. Keşke bu kadar taşeron meselesi bu ülkede olmasaydı. O zaman zamanında biz onlara itiraz ettik ama yapıldı, en azından bu sorunun bir kısmı çözüldü. Fakat bu hastane bilgi sisteminde çalışanlar ve kiralık araç şoförlerinde bu sorun çözülmedi, bir de KİT’lerde bu sorun çözülmedi. Özellikle o ikisinde yüzde 70’lik bir baraj var. Sayın Bakanım, bu, insanın suçu değil ki. Devlet Audi kiralamaya meraklı ya, Audi kiralarken orada vatandaşı niye içine koyuyorsunuz? Yani oradaki şoförün güvenlik görevlisinden ne farkı var ? Bu ondan ayıramayacağımız bir şey olsa onu ben anlayabilirim. Dersiniz ki: “Ayıramıyoruz biz bu ikisini birbirinden.” Yani dolayısıyla bu şoförlerin bu kapsama alınmaması… Veya bilgi işlem sistemi almışsınız, yanında eleman almışsınız. Bakın, bunlarla ilgili delilleri biz aşağıda çok söyledik, vaktim olmadığı için teferruatına girmiyorum. Taşeron firmasından 2 çalışan var, farklı statüler vermişsiniz, adam o statünün bile farkında değil. Birine kadro verdik, diğerine vermedik. Lütfen, bu hastane bilgi sis temlerindeki taşeron meselesini çözelim." dedi.

Kaml Okyay Sındır yaptığı açıklamada, "Sayın Bakanım, işsizlik sigortasından yararlanma koşulları ve ödenek miktarını iyileştiriniz. İşsizlik sigortası fonunun amaç dışı kullanımına da lütfen son veriniz. Uluslararası çalışma normları doğrultusunda herkese en az bir ay ücretli yıllık izin hakkını mutlaka tanıyınız. Güvencesiz çalışma biçimlerine son veriniz. Tüm taşeron işçilerine kadro veriniz, kamu taşeron işçileri kamu işçisi olarak kadroya alınmalı." dedi.

Baki Şimşek, açıklamasında, "Tabii, taşerondan kadroya geçen işçilerimiz, özellikle belediyelerde çalışanlar yasal güvence istiyorlar. Maalesef siyasi sebeplerle, sürgünler, kıyımlar, işçi çıkarmalar devam ediyor. Mahkeme kararıyla işe iadeler veriliyor ama belediye başkanları işe iadeleri de yerine getirmiyor, tazminatını veriyor, çıkarıyor. Bunlarla ilgili ve yine, kamuda çalışan sözleşmeli personellerle ilgili her yıl sözleşme imzalamaları gerekiyor. Sağlık Bakanlığında, Millî Eğitim Bakanlığında, diğer kurumlarda, devlette çalışanlarda çok bir sorun yaşanmıyor ama yine belediyede çalışan sözleşmeli personellerin kaderi belediye başkanının ağzından çıkacak olan iki kelimeye bağlı. Bunların uykuları kaçıyor, yılbaşında sözleşmeleri yenilenmezse işlerinden olacaklar. Bunu da gündeminize almanızı bekliyorum." dedi.

Ömer Fethi Gürer yaptığı açıklamasında, "Millî Eğitim Bakanlığında on ay çalıştırılıp iki ay işsiz bırakılan hizmetliler ve güvenlik görevlileri sürekli, asıl kadroya alınmalıdır. Kamuda kiralık araç şoförleri asıl kadroya alınmalıdır. Hastane bilgi işlemcileri, görüntüleme merkezi çalışanları, sosyal tesis çalışanları, yemekhane çalışanları taşeron firmalarda kalmıştır. Bunlar, asıl yaptıkları işin kadrosuna, bakanlık kadrolarına bir an önce alınmalıdır. Yardımcı hizmetlilerin kadroları verilmelidir. Karayolları, Demiryolları, PTT, Orman, Millî Eğitim, Sağlık ve kamu iktisadi teşekküllerinde binlerce işçi yaptıkları işin asıl kadrosuna alınmayıp taşeron bırakılmıştır. Bunlar için de bir an önce kadro düzenlemesi sağlanmalıdır. Belediye il özel idarede beş ay yirmi dokuz gün çalıştırılan işçiler sürekli kadroya alınmalıdır. Türkiye Büyük Millet Meclisinde dahi taşeron çalışan işçinin olması, bu anlamda bir ayıptır; bundan da bir an önce kadroları verilerek kurtulunmalıdır. 400 bin taşeron işçisi belediye şirketine alınmış, asıl kadrosu verilmemiştir. İki yıldır taşeronda geçen hakla çalışmaktadırlar. Şirket işçileri belediye kadrosuna alınmalıdır." dedi.

Garo Paylan yaptığı açıklamada, "Anayasamıza göre sosyal bir devletiz ama sosyal devlet olmanın sınırından geçemiyoruz. Şurada çalışan arkadaşlarımız 2.300 liraya çalışıyorlar, 4/D’li arkadaşlarımız, utanç duyuyo rum. Bu eşit işe eşit ücret konusunda adımlar atamadık. Bu konuda mutlaka adımlar atmalıyız. Sayın Başkan, bir haftada altmış saat burada çalışıyorlar işçilerimiz. Bu anlamda da 2.300 liraya çalışıyorlar arkadaşlar. Bu, bu Meclisin utancıdır, Türkiye’nin utancıdır. Bizler 25 bin lira maaş alırken 2300 liraya insanımızı çalıştırmak bizler için utançtır" dedi.

"Sayın Bakan, kamu kurumlarında engelli kadrolar için bu yıl neden atama yapmadı nız? Sayın Bakan, size çay getiren 4D’li işçiler 2.300 lira maaşa talim ediyorlar. Onlar, inanın kadroyu aldıklarına neredeyse pişman durumdalar. Onlarla ilgili bir düzenleme yapmayı ne zaman düşünüyorsunuz?"

BAKAN SELÇUK NOTLARINA ALDI

Komisyon akşam saatlerinde çalışmasını sonlandırdı. Bakan Selçuk, taşeron konusunda gelen soruları, talepleri notlarına aldı ve bu konularda çalışma yapılacağını aktardı.

Siz de aşağıdaki yorum kısmından taşeron-kamu işçisi statüsünde yaşadığınız sorunları yazabilirsiniz.

TAŞERON-4/D KAMU İŞÇİLERİ HABERLERİNDEN HABERDAR OLMAK İÇİN UYGULAMAMIZI İNDİRİN:

Android için >>>> TIKLAYIN

İOS için >>>> TIKLAYIN

Son Güncelleme: 07.11.2020 23:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nermin 2020-11-07 10:45:43

Esim komuda 11 yılını verdi kadro alamadı herkes aldı nerde adalet bu ülkede adalet diye birşey yok yeniden kamuların gözden geçirilmesini istiyorum bukadar yılını verdi

Avatar
Hakan 2020-11-09 07:40:24

Kamu bankasında temizlik elamanı olarak calısıyorum taş ören olarak kadro istiyoruz bizlerde haklardan üvey evlat muamelesi yapılıyor kim hakkımızı arayacak

Avatar
G.G 2020-11-07 10:21:16

Neden hiçbir kesim bakanlık bünyesindeki çağrı merkezlerinide kadroya alınması için uğraşmıyor kurumdaki memurdan daha çok iş yapıyorlar hatta onların yapamadıklarını yapıyorlar...

Avatar
zaza bey 2020-11-07 11:52:33

Milli egitim bknligina bağli öğretmen evleri calisanlaarina da bir zahmet kardo gundeminizee aliniz.bizlerden kimse bahsetmiyor.milli egitim bakanliginndan umutluyum.insAllah

Avatar
Burak 2020-11-07 10:37:54

Hbys personelinin uğradığı bu haksızlık bir an önce giderilmelidir

Avatar
Yuzde 70 2020-11-09 20:12:00

Devlet hastanesi yuzde 70 engeline takilarak kadro disi kalanlar

Avatar
taşeron 2020-11-11 11:41:11

kiralık araç şöförleri ne olacak bir an önce çözülmeli

Avatar
Hastane Bilgi Yönetim Sistemi 2020-11-07 12:21:15

Hastane Bilgi Yönetim Sistemi Taşeronlarına Eski Bakan Sn Jülide Sarıeroğlu Bakanlık Devir Teslim Töreninde Hastane Bilgi Yönetim Sistemi Taşeronlarının Kadro Çalışması Bitmiştir inşAllah Yeni Bakanımız sn zehra Zümrüt Selçuk Hanım tarafından Onaylanıp yasalaşır demişti bu sürecin üzerinden 2 Yıl geçti Ama Hala Yasalaşmadı.Bu Zorlu Pandemi Döneminde Hastane Bilgi Yönetim Sistemi Taşeronları Kadrolarının Verilmesini Devlet Büyüklerimizden Rica Ediyor.