Son Dakika: KİT Taşeronlarına Kadro Resmi Gazete'de Yayımlandı

Taşeron işçileri ilgilendiren açıklama geldi. Resmi Gazete 'nin dünkü sayısında yayımlanan kararda işçilerin 2020 yılında kadroya alınması için detaylara yer verildi. İşte detaylar.

Son Dakika: KİT Taşeronlarına Kadro Resmi Gazete'de Yayımlandı

Taşeron işçileri ilgilendiren açıklama geldi. Resmi Gazete 'nin dünkü sayısında yayımlanan kararda işçilerin 2020 yılında kadroya alınması için detaylara yer verildi. İşte detaylar.

17 Ekim 2019 Perşembe 07:59
Son Dakika: KİT Taşeronlarına Kadro Resmi Gazete'de Yayımlandı

KİT taşeronları için karar yayımlandı.

Resmi Gaete 'nin dünkü sayısında önemli bir karar yayımlandı. 16 Ekim 2019 tarihli Resmi Gazete  sayısında yayımlanan kararda Kamu İktisadi Teşebbüsleri 'nin 2020 planına yer verildi. 

Yayımlanan kararda KİT 'ler bünyesinde çalışmakta olan taşeron işçilerin sürekli işçi statüsüne geçmesi ile ilgili detaylara da yer verildi.

2 YIL ÇALIŞMA ZORUNLULUĞU

Dün yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 8 . maddesinde , KİT 'lerdeki taşeron işçilerin kadroya alınması için şu ifadelere yer verildi:

Kamu ijtisadi teşebbüsleri ve bağlı ortaklıklarında, personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında yükleniciler tarafından çalıştırılmakta olanlardan, 4 Aralık 2017 tarihi itibariya en az 2 yıl kesintisiz olarak ilgili teşebbüs ve bağlı ortaklarda çalışmış ve halen çalışmaya devam edenler, aşağıda belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde yapılacak sınavda başarı göstermeleri halinde halihazırda görev yaptıkları teşebbüs ve bağlı ortaklarında işçi statüsünde istihdam edilebilir.

Bu maddenin uygulanmasında, kişilerde aranacak şartların tespiti ve personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmesinin kapsamının belirlenmesi açısından, 375 sayılı KHK 'nın geçici 23 üncü maddesi hükümleri esas alınır.

Bu madde uyarınca yapılacak atamalar 4 ünü maddenin birinci fıkrası ile 5 inci maddenin birinci fıkrası kapsamında doğan kontenjandan, teşebbüslerin talepleri doğrultusunda, her bir kamu iktisadi teşebbüsü ve bağlı ortakları için Bakanlık tarafındna belirlenecek sayıyı aşmayacak şekilde karşlanır. Bu şekilde yapılacak atamalarda 7 inci mddenin birinci fıkrasında belirtilen usul uygulanmaz.

Teşebbüs ve bağlı ortaklıklar yıl içerisinde yazılı ve/veya sözlü ya da uygulamalı sınav yapar. Bu kapsamda yapılacak sınava ilişkin usul ve esaslar ile gerekli nitelikleri tesepit etmeye yönetim kurulları yetkilidir. 

Bu madde kapsamında yapılacak işlemler sebebiyle oluşacak şartlara uyum sağlaması amacıyla hizmet alım sözleşmelerinde değişiklik yapmaya 5 Ocak 2002 tarihli ve 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu ile 11 Ocak 2011 tarihli ve 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu hükümleri çerçevesinde yönetim kurulları yetkilidir. 

GEÇİCİ İŞÇİLER

Kamu Teşebbüsleri 4 Nisan 2007 tarili ve 5620 sayılı Kanun çerçevesinde sadece mevsimlik işçilerde ve/veya kampanya işçilerinde geçici işçi çalıştırılabilir. Söz konusu geçici işçilerle yapılacak sözleşmelerde işçinğin mevsimlik ve/veya kampanya işçisi olduğu belirtilir. 

2020 yılında geçici işçilerin çalıştırılacakları toplam ay süresi 22 inci maddenin birinci fıkrası uyarınca bildirilecek olan tavanı aşmayacak şekilde , yıl içinde askerden dönecekler dikkate alınarak Aile Bakanlığına vize edilir.

Karar metni için TIKLAYIN

TAŞERON HABERLERİNDNE BİLDİRİMLE HABERDAR OLMAK İÇİN MOBİL UYGULAMAMIZI İNDİRİN>>

Android için >>>> TIKLAYIN

İOS için >>>> TIKLAYIN

Son Güncelleme: 17.10.2019 08:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kitlere kadro unutulmasın.... 2019-10-16 18:05:16

Güya vakit kazanıyorsunuz değil mi... aynı şartları ısıtıp ısıtıp önümüze koyuyorsunuz...ulaştırma bakanı bizim kadro vermeye yetkimiz yok dedi... sen koltuktan kalk da kadroyu verecek adam otursun insanlara umut verdiniz... kelime oyunlarınızdan bıktık artık...yazık....

Avatar
MEB 2019-10-16 14:40:02

MEB de çalışanlar ne olacak

Avatar
BÜLENT 2019-10-16 19:56:58

ÖNCEKİ YILDAN BİR HABER: "Kamu İktisadi Teşebbüslerinde (KİT) çalışan taşeronlara kadro verilmesi, KİTlerin 2019 Yılına Ait Genel Yatırım ve Finansman Programına da alındı. Taşeronların kadroya alınmasında KİT ve ilgili bakanlıkların ihtiyaçları belirleyici olacak. Düzenleme, KİTlerde çalışan taşeron işçilerin de kadrolu olmasına olanak sağlıyor. Buna göre, personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında yükleniciler tarafından çalıştırılmakta olanlardan, 4 Aralık 2017 itibarıyla 2 yıl kesintisiz olarak çalışan ve çalışmaya devam edenlere kadro yolu açılacak." HER SENE PROGRAMA ALINIYOR DA SONUÇ?

Avatar
hasan 2019-10-18 00:18:30

yine % 70 engelinden dolayı kimse kadro alamayacak yazık bu insanlara

Avatar
Mehmet gokturk 2019-10-17 00:22:34

VAllahi bu seferde kitlerin adını değiştirirler.bazi kurumları kitlerden çıkarırlar.yilan hikayesine döndü. Kimseye inandırıcı gelmiyor

Avatar
kit temizlik d.h.m.i taşeron 2019-10-17 16:19:07

la yeter artık ya 2019 da aynısını yaptınız aradan 1sene geçti aynı haberleri kopyala yapıştır yapıyosunuz yeter ya artık alın kit temizlik taşeron işçilerini kit taşeronda bekleyen işçiyle baraber aileside bu haberi bekliyor bu nasıl bir sistem çalışması anlamış deiliz artık alın kitleri kadroya tüm kamuda çalışanları aldınız kitleri niye almadınız şimdiye dek bu sorunlarıda yaşamıyor olurdunuz

Avatar
Betül 2019-10-16 13:12:48

Avatar
Belediye ağır vasıtalı şoför 2019-10-16 19:07:38

Allahtan korkun be ben bu işin böyle olacagini biliyordum belediyede çalışanların çocuklarının hiçmi istegi yok acaba yaziklar olsun