KİT'lerdeki Taşerona Kadro için Kanun Teklifi TBMM'de

696 Sayılı KHK ile Taşeron Kadro sürecinde kadro almayan taşeron işçiler için yeni teklif TBMM'de...

KİT'lerdeki Taşerona Kadro için Kanun Teklifi TBMM'de

696 Sayılı KHK ile Taşeron Kadro sürecinde kadro almayan taşeron işçiler için yeni teklif TBMM'de...

23 Nisan 2021 Cuma 02:04
KİT'lerdeki Taşerona Kadro için Kanun Teklifi TBMM'de

KİT'lerdeki taşeron işçileri doğrudan ilgilendiren kanun teklifi TBMM2ye sunuldu.  Antalya Milletvekili Cavit Arı'nın imzasını taşıyan kanun teklifiyle, KİT'lerdeki taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi öngörülüyor. 

TBMM'de Plan ve Bütçe Komisyonuna sevk edilen teklifin gerekçesinde şu ifadeler görüldü:

696 sayılı KHK ile kamuda çalışan taşeron işçilere yönelik düzenleme yapılmıştır. Bu düzenleme ile binlerce taşeron işçinin sürekli işçi kadrolarına geçirildiği açıklanmıştır. Ancak yapılan düzenleme taşeron işçilerin tamamını kapsamamıştır. Kapsama alınmayanların başında üniversitelerin kendi bünyesinde kurduğu, kendi gelirleriyle giderlerine karşılayan, iktisadi işletmeler kapsamında Merkezi Yemekhane Müdürlüğü ile diğer İşletme Müdürlüklerinde 4857 sayılı İş Kanuna göre istihdam edilen işçiler de gelmektedir.

Ülkemizle birlikte tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs (Covid-19) salgını, yaklaşık 1 yılı aşkın süredir eğitim ve öğretim faaliyetlerini uzaktan yapan üniversitelerimizin yemekhane ve diğer işletme müdürlüklerinde 4857 sayılı İş Kanuna göre istihdam edilen taşeron işçilerin ücretlerinin ödenmesinde sıkıntı yaşanmasına neden olmuştur. Bu olumsuz ortamda uzun süredir kısa çalışma ödeneği ile geçimini sağlamaya çalışan işçilerin Mart 2021 sonu itibariyle kısa çalışma ödeneğinden yararlanma sürelerinin yasal olarak sona ermiş olması onları şimdi maddi olarak daha da çok zorlayacak ücretsiz izne çıkarılma sıkıntısına itmiştir.

Tüm şartları taşıdıkları halde ihalelerin yaklaşık maliyeti içinde personel gideri yüzde 70'in altında olduğu gerekçesiyle birçok bakanlık ve kurumda çalışan taşeron işçilere de kadro verilmemiştir. Bu kapsamda, malzemeli yemekhane ihalelerinde ya da araçlı şoför çalıştırma ihalelerinde personel gideri yüzde 70'in altında olanlar kadro hakkından yararlanamadı. Devlet kurumlarında halen taşeron firmalarda çalışan işçiler, aynı işi yaptığı arkadaşıyla aynı haklara sahip olamadı.

Bu kanun teklifi ile en az altı ay taşeron işçisi olarak çalıştığı halde sürekli işçi kadrolarına alınmayan yüzde 70 mağdurları ile KİTier, özel bütçeli kamu kuruluşlar ve kanunla kurulmuş birlik ve kooperatiflere çalıştırtılan taşeron işçilerin sürekli işçi kadrolarında istihdamı öngörülmektedir.

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE 1- Bu madde ile en az altı ay taşeron işçisi olarak çalıştığı halde sürekli ışçı kadrolarına alınmayan yüzde 70 mağdurları ile KİTier, özel bütçeli kamu kuruluşları ve kanunla kurulmuş birlik ve kooperatiflere çalıştırılan taşeron işçilerin sürekli işçi kadrolarında istihdamı amaçlanmaktadır.

MADDE 2- Yürürlük maddesidir.

MADDE 3- Yürütme maddesidir.

375 SAYILI KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMEDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 27.06.1989 tarih ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Geçici 23'üncü maddesinin onuncu fıkrası yürürlükten kaldırılmış ve Geçici 37'nci maddesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

"GEÇİCİ MADDE 38- Bu Kanun Hükmünde Kararnamenin Geçici 23'üncü ve Geçici 24'üncü maddelerinde sayılan kurum ve kuruluşlar ile kamu iktisadi teşebbüsleri, özel bütçeli kamu kuruluşları ve kanunla kurulmuş birlik, kooperatiflerde 4734 sayılı Kanun ve diğer mevzuattaki hükümler uyarınca personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında yükleniciler tarafından 2020 yılında en az altı ay çalıştırılmış olanlar;

⦁    657 sayılı Kanunun 48'inci maddesinin (A) bendinin (1), (4), (5), (6), (7) ve (8) numaralı alt bentlerinde belirtilen şartları taşımak,

⦁    Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olmak,

⦁    Bu kapsamda çalıştırılmalarına ilişkin olarak açtıkları davalardan ve/veya icra takiplerinden feragat edeceğine dair yazlı beyanda bulunmak,

ç) En son çalıştığı idare ile daha önce kamu kurum ve kuruluşlarında alt işveren işçisi olarak çalıştığı iş sözleşmelerinden dolayı bu madde ile tanınan haklar karşılığında herhangi bir hak ve alacak talebinde bulunmayacağını ve bu haklarından feragat ettiğine dair yazılı bir sulh sözleşmesi yapmayı kabul ettiğini yazılı olarak beyan etmek, kaydıyla, bu fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren on gün içinde idaresinin hizmet alım sözleşmesinin yapıldığı birimine, sürekli işçi kadrolarında istihdam edilmek üzere yazılı olarak başvurmaları halinde, idarelerince sürekli işçi kadrolarına geçirilir.


Bu maddenin uygulanmasında personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı; 4734 sayılı Kanun ve diğer mevzuattaki hükümle, uyarınca ihale konusu işte çalıştırılacak personel sayısının ihale dokümanında belirlendiği ve bu personelin çalışma saatlerinin tamamının idare için kullanıldığı, yıl boyunca devam eden ve niteliği gereği süreklilik arz eden işlere ilişkin hizmet alımlarını ifade eder. İhale konusu işin yaklaşık maliyetinin içinde işçilik gideri oranına bakılmaz.

Geçici 23'üncü ve 24'üncü maddelerin bu maddeye aykırı olmayan hükümleri, bu madde kapsamında yer alanlar hakkında da kıyasen uygulanır."


MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Bekçi Alımı, Polis Alımı, Son Dakika İş Haberleri Mobil Cihazına Ücretsiz Gelsin İstiyorsan Ücretsiz Uygulamayı İndir. 

Android uygulaması için ==> https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kamubulteni

iOS için https://apps.apple.com/tr/app/kamu-b%C3%BClteni/id1413151574

Son Güncelleme: 23.04.2021 04:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
gül 2021-04-23 09:16:57

biz işten çıkarılan ve birdaha asla işe alınmayan işkur typ MEB okul temizlik çalışanları nolcak çokmu zor 24 ayını kaldırmak.

Avatar
Leyla ığnak 2021-04-27 06:50:56

Bizlerde typ okullarda temizlik personeli görev yapan bizleri de düşünün bizler çocuk okutuyorum bizlerde çıkarılma korkusuyla azbir süremiz kaldı taksitlerimiz var işte çıkınca nasıl ödeyeceğim diye düşünüyorum bizlerde istiyorum

Avatar
Leyla 2021-04-27 14:22:17

Bizlerde typ okullarda temizlik personeli olarak çalışıyorum bizleerde verilmeli sesimizi duyun Allah rızası için

Avatar
Azad 2021-06-07 13:06:11

Tyb bitmesene az kaldı okul temizlik görevlisi güvenlik görevlisine kadro verilmesi lazım hepimiz mağdur oluruz

Avatar
Mahmut 2021-05-22 11:42:20

Ne 6 ay çalışması adamlar işe girdi 2 ay sonra kadro aldılar ben 10 yıldır aynı hastanede bilgi işlem biriminde çalışıyorum gelip bizi kadroya almadılar oy zamanı görüşeceğiz seçime ne kaldı şunun şurasında

Avatar
Hatıce 2021-04-23 02:43:22

Okullardaki Özel Guvenlıklere kadro verilsin sezon kapanacak ve magdur olunacak

Avatar
Okay 2021-04-23 09:42:55

Devletin Bankası kamu bankası 5 senelik güvenliği 3 senelik söförleri kadroya alındı temizlik ve çay hizmetleri elemanlarıda kadro verirmesini istiyoruz.dış kapının dış mandalı olmak istemiyoruz,sesimizi duyan yazdıklarımızı gören varsa lütfen kamuda taşorene kadro insan yerine konmak istiyoruz.saygılar dilerim.

Avatar
Zaza 2021-04-23 10:01:44

İnşAllah öğretmenevleri çalışanlarınıda kapsiyordur.