Güvenlik İş Sendikası'ndan Belirsiz Süreli İş Sözleşmesi Açıklaması

Güvenlik İş Sendikası'ndan , taşerondan kadroya geçen işçilere imzalatılan belirsiz süreli iş sözleşmesi hakkında açıklama geldi.

Güvenlik İş Sendikası'ndan Belirsiz Süreli İş Sözleşmesi Açıklaması

Güvenlik İş Sendikası'ndan , taşerondan kadroya geçen işçilere imzalatılan belirsiz süreli iş sözleşmesi hakkında açıklama geldi.

05 Şubat 2020 Çarşamba 20:48
Güvenlik İş Sendikası'ndan Belirsiz Süreli İş Sözleşmesi Açıklaması

Güvenlik İş sendikasından açıklama.

Güvenlik İş Sendikası tarafından bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, son günlerdeki sürekli iş sözleşmesi sorununa değinildi ve güvenlik personellerine uyarı yapıldı. Açıklama , 696 sayılı KHK ile kadroya alınan işçilerden Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan işçilere imzalatılan Belirsiz Süreli İş Sözleşmesi ile ilgili şu ifadeler kullanıldı:

"Sağlık Bakanlığı tarafından sürekli işçi kadrosuna geçirilme işlemi sırasında imzalatılan Belirsiz Süreli İş Sözleşmesinin 4 ncü maddesinin değiştirilmiş ve tüm sürekli işçilere imzalatılması için ilgili birimlere gönderilmiştir. Konuyla ilgili olarak sendikamıza çeşitli mecralardan ve illerden çok fazla bilgi edinme başvurusunun ulaşması üzerine genel duyuru yapılması zorunluluğu doğmuştur. 

Her ne kadar söz konusu madde çalışma koşullarının aleyhe değiştirilmesi yasağına aykırı olsa da Özel Güvenlik Görevlileri olarak 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun hükümlerine tabi olduğumuzdan ve söz konusu kanunun “Görev dışında çalıştırma yasağı” başlıklı 16 ncı maddesinde; “Özel güvenlik personeli, Kanunda belirtilen koruma ve güvenlik hizmetleri dışında başka bir işte çalıştırılamaz.” hükmü yer aldığından dolayı çalışma şartlarımız kanunen koruma altındadır. 

Bu nedenle söz konusu imzalatılmak istenen sözleşmenin imzalanmaması veya ihtirazi kayıt konularak imzalanması, özel güvenlik görevini ifa eden sürekli işçiler açısından herhangi bir önem arz etmemektedir. "

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Dursun YILMAZ 2020-02-18 09:45:50

Tüm Türkiye ye sesleniyorum.İşçi sendikalarının maaş sözleşmeleri yapmaları kölelik kapsamına girdiğinden Avrupa da hiçbir sendika maaş işine müdahale edemez..Yani sendika ile maaş pazarlığı yapılıyorsa siz işçiye köle muamelesi yapılıyor demektir.Sendikaların maaş özleşmeleri acilen iptal edilmelidir.