Bir Gecede Çıkan KHK Sonrası Taşeronda Sorunlar Büyüyor

Bir gecede çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname ile taşeron işçiler kamuya alınmıştı. Kadro sonrası Sağlık Bakanlığı YHGM bir genelde yayımladı. Geçtiğimiz gün yayımlaan genelgedeki bazı maddeler tepkilere neden oldu. Genelgeye baktığımızda işçilerin tazminatsız şekilde iş akdinin feshedilebileceğinin önünün açıldığı görüldü.  İşte detaylar.

Bir Gecede Çıkan KHK Sonrası Taşeronda Sorunlar Büyüyor

Bir gecede çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname ile taşeron işçiler kamuya alınmıştı. Kadro sonrası Sağlık Bakanlığı YHGM bir genelde yayımladı. Geçtiğimiz gün yayımlaan genelgedeki bazı maddeler tepkilere neden oldu. Genelgeye baktığımızda işçilerin tazminatsız şekilde iş akdinin feshedilebileceğinin önünün açıldığı görüldü.  İşte detaylar.

10 Şubat 2020 Pazartesi 07:50
Bir Gecede Çıkan KHK Sonrası Taşeronda Sorunlar Büyüyor

Taşeronda mobbing kıskacı.

Devlet hastanelerinde çalışmakta olan taşeron işçilerin  durumu ile ilgili Milli Gazete, İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Mehmet Akif Cenkci ile bir görüşme gerçekleştirdi. 

Kadro sornası haklarının verileceğini , mağdur edilmeyeceklerini bekleyen taşeron işçiler hüsrana uğradı. İşçilerin maaş sorunları, yüzdelik dilimler , eski YHK kararına bağlı olarak enflasyonun altında zam almaları olarak öne çıkıyor. Son dönemlerde ise taşeron işçilerin üzerinde mobbing uygulanmaya başladı.

MECLİSE GELMEDİ

Kadro KHK ile verildi. TBMM 'ye gelmesi ve burada tartışılarak eksikleri , aksaklıkları düzeltilmeden yürürlüğe girmesi gereken kanunun bu şekilde çıkması mağduriyetlere neden oldu. 

"Taşeron işçilerin asıl sorunları neler, anlatabilir misiniz?" sorusuna Cenkci şu şekilde cevap verdi:

"Sürekli işçi statüsüne geçişte eski haklarından ve açmış oldukları davalardan feragat ettirilen, emekli olmalarından dolayı kadro alamayan personellerin yerine yeni personel alınmayarak iş gücü artışı olan, yol paraları iradeleri dışında düşürülen, eş durumundan dahi olsa nakil ve tayin hakkı olmaması, maaşlarının düşürülerek yüzdelik fark dilimlerinin ödenmemesi gibi birçok sıkıntılar oluştu. Ayrıca kamu iktisadi teşebbüslerinde yani KİT'lerde çalışan taşeron işçilere siyasi iktidar ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından söz verilmesine rağmen hala kadro verilmemesidir."

MOBBİNG VAR

"Kamu hastanelerinde çalışan işçilere mobbing uygulanıyor" ifadeleri sonrası Cenkci şu cevabı verdi:

"Sağlık Bakanlığı'na bağlı kamu hastanelerinde taşeron işçi olarak çalışıp da KHK ile kadro alan işçilerin kurum ile yapmış oldukları bireysel iş sözleşmeleri Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün 60438742-929 sayı numaralı genelgesine ek madde getirilerek işçi aleyhine husus oluşturmak istenmektedir. İlk yapılan sözleşmede personelin işleyeceği disiplin suçlarına karşılık ceza maddeleri iş kanununa uygundu. Ancak "İşçinin kendi görev alanı ile ilgili iş ve işlemleri kendisine hatırlatıldığı halde yerine getirmemekte ısrar etmesi veya savsaklaması halinde, bu durum disiplin amirince mutlaka tutanakla tespit edilmesi ve tutanakların ikiye ulaşması halinde ilgili hakkında iş sözleşmesi feshedilir" ifadeleri ile işyeri yetkilisinin veya birim sorumlusunun tutacağı iki tutanak ile iş akdi tazminatsız feshedilebilecektir."

"İşçi aleyhine düzenlenen başka hususlar var mıdır?" sorusuna ise Cenkci şu cevabı verdi:

"Sağlık Bakanlığı tarafından taşerondan kadroya geçen işçilerin Belirsiz Süreli İş Sözleşmesi'nin 4. maddesi olan "İşçinin Görev ve Yapacağı İşler" başlıklı bölümünde işçi lehine ve İş Kanunu'na uygun olmayan, aksaklıklara meydan verecek bazı değişiklikler yapılarak işçi ve emekçilere itiraz hakkı bile verilmeden imzalatılmak istenmektedir. Burada yapılan düzenleme İş Kanunu'na hem aykırı hem de iş sözleşmesinde esaslı değişiklik arz etmektedir. Bu hususun kabul edilebilir hiçbir yanı yoktur. İş Kanunumuzda işçinin rızası olmadan esaslı değişiklik yapılamayacağı açıkça belirtilmiş olmasına rağmen işçilere dayatma ile mobbing ile yeni sözleşme imzalatılmak isteniyor. Düzenlemenin 5. bendinde ise "Hizmetin zorunlu kıldığı hallerde işçinin istihdam edildiği görevden başka alanlarda görevlendirilmesi çalıştırılmanın idarenin iznine tabidir." ifadesi, çalışanlara görev alanları dışında her işi yaptırma tehdidi içermektedir."

Mobbing nedir: "Mobbing ya da bezdiri, bir grup insanın, bir kimseye veya başka bir gruba sosyal kabadayılık yapması. Latince kökenli sözcük; psikolojik şiddet, baskı, kuşatma, taciz, rahatsız etme veya sıkıntı vermek anlamlarına gelir. En iyi ifade eden anlamıyla yıldırma veya iş yerinde psikolojik terör anlamlarıdır."

Siz de aşağıdaki yorum kısmından , kadro sonrası yaşadığınız sorunları yazabilir , sesinizi duyurabilirsiniz.

ANKETLER-TİS HABERLERİ MAAŞ ZAMMI BEKLEYENLER BU SAYFADA

Kadın erkek taşeron işçilerle sohbet ve bilgi alış verişi için  TIKLA KATIL

Son Güncelleme: 10.02.2020 07:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Orhn 2020-02-11 00:17:52

Sehir hastanelerine kadro gelirmi acaba ?

Avatar
Sündus 2020-02-10 21:41:17

Bende kadro alamayan joker elemenin kadro almamam için ellerinden gelen herşeyi yaptılar kadro gelene kadar çalıştırdılar hastanenin her yerinde 2 Aralıkta çıkışımı verdiler 4 Aralıkta kadro verildi 7 Aralıkta yeniden giriş yaptılar 2 nisan sözleşmeler imzalanana kadar çalıştırdılar hakkı bu anlamadim beni bu kurumda ücretsiz ssk ödemende çalıştırdılar sesim çıkmıyordu cagirmazlar diye ihtiyacım olmazsa zaten gidip çalışmazdım hakkımı yediler Adaletsizlik

Avatar
HBYS 2020-02-11 22:24:56

Hâlâ kadromuzu bekliyoruz. Haklarımızı en kısa sürede versinler.

Avatar
Kadir 2020-02-13 16:07:51

Kadro aldık çok şükür bunu bulamayan da var fakat maaşınız çok düşük

Avatar
İsci 2020-02-09 12:31:43

Seçimde helallesecez yürek yemeye devam etsinler

Avatar
Taseron 2020-02-09 12:37:47

Belediyelerdekilerin durumu daha içler acısı. Ne iş güvencesi var ne sendika ne tediye. Dönem değiştikçe işçi kiyimlari yapılıyor belediye şirketine geçenler şimdi kadro mu aldı.

Avatar
nermin 2020-02-09 11:09:54

temizlik personeliyim hastalarla birebir ilgileniyoruz bobilize etme hastayi giydirme kisaca bakimini yapiyoruz sondasini aliyoruz bunlari yapmazsak sikayet ediliyoruz temizlik yapmaya vakit azaliyor tehtit ediliyoruz dogum evi hastabesi burasi hemsireler keyfinde cayini iciyolar kan tasiyoriz evrak goturuyoruz anlicaniz herseyi yapiyoruz bunlar istiyolarki hetseyi yapsinlar hemsireler otursun Allah bildigi gibi yapsin

Avatar
MEB işcisi 2020-02-09 11:21:23

Bende meb çalışıyorum bizim kadroda 10 aylık maaş ise asgari üçret eşim işsiz kaldı 3 çocuk hepdi okuyor bizim adımız ise Geçici İşci Kadromuz mükemmel ne diyeyim siz anlayın