17 Ağustos 1999'un Yıldönümünde Korkutan Açıklama: Bu İlçelerde Yaşayanlar Dikkat

Alman sismolog Prof. Dr. Marco İstanbul depremi konusunda uyardı. Marco yaptığı açıklamada, "Ne yazık ki geçen her gün İstanbul için büyük deprem tehlikesi daha da artıyor. İstanbul'a 20 kilometre uzaklıkta 7 ile 7.4 arasında bir büyüklükte olacak. Bizlerin hedefi deprem öncesinde daha fazla önlem alınmasını sağlamak, halkı bilgilendirmek" dedi.

17 Ağustos 1999'un Yıldönümünde Korkutan Açıklama: Bu İlçelerde Yaşayanlar Dikkat

Alman sismolog Prof. Dr. Marco İstanbul depremi konusunda uyardı. Marco yaptığı açıklamada, "Ne yazık ki geçen her gün İstanbul için büyük deprem tehlikesi daha da artıyor. İstanbul'a 20 kilometre uzaklıkta 7 ile 7.4 arasında bir büyüklükte olacak. Bizlerin hedefi deprem öncesinde daha fazla önlem alınmasını sağlamak, halkı bilgilendirmek" dedi.

17 Ağustos 2019 Cumartesi 09:39
17 Ağustos 1999'un Yıldönümünde Korkutan Açıklama: Bu İlçelerde Yaşayanlar Dikkat

17 Ağustos 1999 depreminin yıldönümünde korkutan derprem uyarısı.

Bugün tarihimizin en üzücü olaylarından birinin yıldönümü. 17 Ağustos 1999 günü Gölcük 'te meydana gelen depremin büyük acısını hala yaşıyoruz.

Potsdam merkezli Jeolojik Araştırmalar Merkezi'nin uzmanlarından Prof. Dr. Marco Bohnhoff olası Büyük İstanbul Depremi konusunda önemli açıklamalarda bulundu. 

Türkiye'deki Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ve araştırma enstitüleri ile yakın işbirliği yürüten ve bu kapsamda geliştirilen projelerle Marmara bölgesindeki yer hareketlerini anbean izleyen Bohnhoff DW Türkçe'nin sorularını yanıtladı  ve olası bi deprem ile ilgili önemlil ifadeler kullandı.

İstanbul'da büyük bir deprem yaşanma tehlikesi yüksek. Ve ne yazık ki geçen her gün İstanbul için büyük deprem tehlikesi daha da artıyor. Mesele İstanbul'da bir deprem olup olmayacağı değil, ne zaman olacağı.

DEPREM 7 İLE 7.4 ARASINDA

İstanbul'da beklenen deprem 7 ile 7.4 arasında bir büyüklükte olacak. Depremin nerede olacağını tektonik plaka sınırlarını bildiğimiz için öngörebiliyoruz. İstanbul'dan sadece 20 kilometre uzaklıkta, Marmara Denizi'nde olacak. 7.4 büyüklüğüne ulaşabilecek bir deprem olasılığı yüzde 70.

TSUNAMİ OLACAK MI?

Tsunami tehlikesi var ama bu Sumatra ya da Japonya'da tanık olduklarımıza benzemeyecek. Çünkü Türkiye'deki iki levha yatay olarak hareket ediyor, tsunami deniz tabanının dikey olarak yükselmesi veya alçalmasında söz konusu oluyor. Geçmişteki büyük depremlerde de İstanbul Boğazı'nda, 6 metre yüksekliğe ulaşan tsunami dalgaları olduğu hakkında bilgiler mevcut. En önemli konu sismik dalgalar, çünkü asıl bunlar binalar için sorun teşkil edecek.

Sismik dalgaların algılanmaya başladığı an ile bunların kente ulaşması için geçen süre aslında uyarı için kullanılıyor. Ama ne yazık ki tıpkı Los Angeles'ta olduğu gibi İstanbul için de erken uyarı için koşullar çok kötü. İstanbul için depremin başlaması sarsıntıların yaşanması arasında en fazla 2 ila 6 saniyelik bir süre var. Bu süre en iyi ihtimalle trafik lambalarının kırmızıya dönüştürülmesi, tünel ve köprülerin kapatılması, doğalgaz akışının kesilmesi için kullanılabilir.

KORUNMANIN EN ETKİLİ YOLU

Depremden korunmanın en etkili yolu depreme dayanıklı binalardır. Bu ne yazık ki çok maliyetli. Türkiye'de de güvenli, depreme dayanıklı inşaatlar için yatırım yapılıyor ama tabii bu ne yazık ki hiçbir zaman tam anlamıyla yeterli değil. Dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi İstanbul bölgesi depreminde de büyük bir deprem olması halinde çok sayıda can kaybı olacaktır. Bizlerin hedefi deprem öncesinde daha fazla önlem alınmasını sağlamak, yaşanacaklara hazırlıklı olmaları için halkın bilgilendirilmesidir.

7/24 İZLİYORUZ

Boğazıçı Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, yaptığı açıklamada "Fay belli, tarihsel depremler var, biriken enerji var. Olası bir depremin ne büyüklükte gerçekleşeceğini bilebiliyoruz. Büyüklüğü 7'nin üstünde bir veya birkaç deprem yaşayabiliriz ama ne zaman olacağını bilemiyoruz. Fayın parçalı yapıdan oluştuğu, bir kısmının sismik olarak daha aktif, bir kısmının daha sessiz ve sakin olduğu, bir kısmının da daha sığ depremler yarattığı, bazı parçaların ise daha derinde depremler yarattığını görürüz. Bilim insanı için 7.2 ile 7.3 arasında deprem olmasının enerji ve bilimsel sonuçları açısından çok büyük bir farkı olabilir. " İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, "Bulunduğumuz zamanı fırtına öncesi sessizlik diye algılayabiliriz. Günün birinde kırılacak. Çok fazla dayanacağını da düşünmüyoruz. İstanbul'u depreme hazırlama konusunda önemli şeyler yapıldı" dedi.

RİSKLİ YERLER

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Sekreteri Oktay Kargül BBC Türkçe'ye yaptığı açıklamada "Özellikle Bahçelievler ve Fatih yapı stokuyla çok ciddi risk taşıyor. Ama Kartal, Maltepe, Zeytinburnu gibi alanlarda da yapı stoku olduğu kadar Marmara Denizi'nden yükselecek denizin de etkilemesi bekleniyor" dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.