YKS Ek Tercih Nedir , Kimler Yapabilir? İşte 2. Tercih Detayları

Ek tercihler nedir? YKS 2. tercihleri ne zaman yapılacak? Kimler YKS ek tercihi yapabilir? Ek yerleştirme kılavuzu ve boş kontenjanlar ne zaman yayımlanacak? Cevaplar ve detaylar yazımızın devamında.

YKS Ek Tercih Nedir , Kimler Yapabilir? İşte 2. Tercih Detayları

YKS ek tercihleri nedir? Kimler yapabilir?

2020 yılı YKS tercih sonuçları açıklandı. YKS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından bir okula yerleşemeyen ya da ilk tercihleri yapmayan adaylar, ek tercihlerin ne zaman yapılacağını araştırmaya başladı. Biz de kamubulteni.com olarak bu yazımızda ek tercihlerle ilgili detaylara yer verdik.

EK TERCİH NEDİR?

Ek tercih, ilk tercihler sonucu boş kalan kontenjanlar ve kazandığı halde kayıt yaptırmayan adaylardan dolayı boşalan kontenjanlara yapılacak tercihlerdir. İlk tercihlerin sonucuna göre ve üniversite kayıtlarının sona ermesinin ardından boş kalan kontenjanlar belirlenip tercih kılavuzu düzenlenecek. Ek yerleştirme kılavuzu ÖSYM tarafından açıklanacak ve boş kalan kontenjanlar için ek tercihler alınacak. 

ÖSYM DUYURUSU

Ek tercihlerle ilgili ÖSYM'den yapılan açıklama şu şekilde:

"Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecektir. Yükseköğretim programlarının 2020-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılacaktır"

İLK TERCİHLERLE YERLEŞENLER EK TERCİH VEREBİLİR Mİ?

"Merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacaktır."

"Ek Yerleştirmede; ön lisans ve lisans programlarına merkezî genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecektir. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacaktır"

EK TERCİH ÜCRETİ

"Ek yerleştirme tercih ücreti 20,00 TL olacaktır. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacaktır. ÖSYM Yönetim Kurulunun 14.01.2019 tarihli kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından ek yerleştirme ücreti alınmayacaktır"

İLK TERCİHİ YAPMAYAN EK TERCİH YAPABİLİR Mİ?

İlk tercihi yapmayanlar ek tercih yapabilir.

EK TERCİHLER NE ZAMAN?

Ek tercihlerin Eylül ayı sonunda alınması bekleniyor.

EK TERCİH KILAVUZU YAYIMLANDIĞINDA BİLDİRİMLE HABERDAR OLMAK İÇİN UYGULAMAMIZI İNDİRİN:

Android için >>>> TIKLAYIN

İOS için >>>> TIKLAYIN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.