Üniversiteye Girişte İki Köklü Değişiklik-İşte Kılavuz Yayımlama Tarihi

ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, bir son dakika açıklaması yaptı. Özer yaptığı açıklamada üniversitelere yerleştirme kılavuzunun 1 Ağustos'ta erişime açılacağına yer verildi.

Üniversiteye Girişte İki Köklü Değişiklik-İşte Kılavuz Yayımlama Tarihi

ÖSYM Başkanı Mahmut Özer'den YKS yerleştirme işlemleri hakkında son dakika açıklaması geldi.

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, basın mensupları ile bir araya geldi ve gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Özer, açıklamasında YKS sonuçlarına ve yerleştirme işlemlerine değindi. 

Özer, açıklamasında başvuru sonuçlarının belirtildiği tarihte başarılı şekilde açıklandığını söyleyerek sonuçlara ilişkin değerlendirme raporunun da oluşturulduğuna yer verildi. 

İKİ KÖKLÜ DEĞİŞİKLİK

Üniversiteye girişte köklü şekilde iki değişikliğin yapıldığını söyleyen Özer açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

"Bu nedenle ÖSYM'nin bu sene üniversiteye giriş sınavında sorumlulukları oldukça artmıştı. ÖSYM, yapısal değişikliği başarılı bir şekilde uyguladı. Ayrıca önceki yıllarda farklı tarihlerde çoklu oturumda yapılan sınavı bir hafta sonunda yapabilmenin lojistik güçlüğünün de başarılı bir şekilde üstesinden geldi. Sınav tarihi bir hafta ertelenmesine rağmen sınav sonucu açıklama tarihi olarak önceden ilan Betlike ettiğimiz 31 Temmuz 2018'de bir erteleme yapmadık."

RAPOR 6 AĞUSTOS'TA

YKS'ye ilişkin ÖSYM tarafından hazırlanan değerlendirme raporunun 6 Ağustos günü açıklanacağına yer veren Özer şu ifadeleri kullandı:

"2018 itibarıyla sınavlarla ilgili değerlendirme raporları yayımlamaya başladık. YKS ile ilgili de ön değerlendirme raporunu bu çerçevede hazırladık. Bu raporun da özellikle eğitimciler tarafından beğeniyle karşılanmasından mutluluk duyuyoruz. Değerlendirme raporu üzerinde çalışmalarımız devam ediyor; son halini 6 Ağustos'ta kamuoyuyla paylaşacağız."

KONTENJAN KILAVUZU YARIN YAYIMLANIYOR

Mahmut Özer açıklamasının devamında YKS yerleştirme kılavuzu ve kontenjanlarının 3 Temmuz günü erişime açıldığını belirtti ve son halinin 1 Ağustos'ta yayımlanacağına yer verdi.

TERCİHLER

Üniversite tercihlerinin 7 ile 14 Ağustos tarihleri arasında yapılacağını söyleyen Özer, şu ifadeleri kullandı:

"ÖSYM tarafından tercih süreciyle ilgili bilgilendirmeler sürekli yapılacak. Ayrıca tercihlerle ilgili sıkça sorulan sorular ve cevaplarını da paylaşacağız. Adayların tercih işlemleri bittikten sonra yerleştirme işlemlerine başlayacağız. Yerleştirme sonuçları, 31 Ağustos'ta açıklanacak. Yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra yükseköğretim kurumlarına kayıtlar 3-7 Eylül'de yapılacak."

Kamubulteni.com  | Ankara