Üniversitelerde Online Sınava Aynalı Önlem Geldi

Üniversitelerde online sınavlarda kopya çekilmesinin ardından üniversiteler kendilerince önlemler almaya başladı. Bilkent Üniversitesi, tüm öğrencilerine 11 bin ayna gönderdi.

Üniversitelerde Online Sınava Aynalı Önlem Geldi

Bir üniversiteden sınav kararı.

Üniversitelerde uzaktan eğitim kararı sonrası sınavlar da online olarak internet üzeirnden yapılıyor. Üniversiteler uzaktan eğitimde sınavlarda bazı önlemler alıyor. Kopya çekilmemesi için bazı önlemler alan üniversitelerden Bilkent Üniversitesi bir hamle yaptı ve öğrencilere ayna gönderdi.Hürriyet'ten Abdullah Şanlı 'ya konuşan Bilkent Üniversitesi rektörü Abdullah Atalar öğrenciye 2 kamera kullan demek yerine böyle bir çözüm bulduk diyerek aynalı sınav sistemini açıkladı.

Öğrencilere 11 bin ayna gönderildiğini söyleyen Atalar, "Tüm öğrencilere birer ayna yolluyoruz. Yani 11 bin ayna göndereceğiz. Dik duran bir ayna. İki kamerası olmayan öğrenciler için bir kolaylık bu. Ücretsiz şekilde yollamaya başladık bu aynaları. Ekranı gösterecek şekilde sabitlenecek ve dolayısıyla hem öğrenciyi hem ekranı görebileceğiz. Genelde iki kamera kullanılıyor. Ancak herkesten iki kamera istemiyoruz. Aynayı koyunca da iki kamera işlevi görmüş olacak zaten. 17 Aralık itibarıyla kargolamaya başladık biz aynalarımızı. Herkese bir e-posta gönderdik. Adreslerini teyit etmelerini istedik. Bir aparatı da var dik durması için. Onunla birlikte gönderiyoruz. Bunu özel olarak yaptırdık. Hazır satılan bir sınav aynası yok tabi." dedi. 

ADİL BİR SINAV

Amaçlarının adil bir sınav yapmak olduğunu söyleyen , "Aralık başında baktık ki durum kötü, sınavları önce erteleyelim dedik. Daha iyi bir zamanda yaparız diye düşündük. Ama o da başka problemler doğuracaktı. Online yapmaya karar verdik sınavları. Tedbirler almamız gerekiyordu bütün üniversitelerde olduğu gibi. Fakat bizim tedbirlerimiz diğerlerinden biraz farklı. Çünkü mezunun diplomasının değeri çok yüksek bizce. Haksızlık yapmayalım dedik. Bu bizim için değil öğrencilerin yararına olacak bir şey. Kopya çeken öğrencimizin sayısı çok az belki ama bu 1-2 kişi bile olsa diğer öğrencilerin önüne geçebiliyor. O hissi yok etmek için adaletsizliği ortadan kaldırmak için bu yönteme başvurduk." dedi.

AYNALAR ADRESE TESLİM EDİLDİ

Aynaların adrese teslim edildiğini söyleyen Atalar, "Üniversite yönetimi final döneminden aynaları tüm öğrencilerin adresine ücretsiz olarak teslim edecek. Aynalarını zamanında alabilmek için, tüm öğrencilerin kendilerine gönderilen e-postadaki adres teyidini yapması gerekiyor."

KAMUBULTENİ.COM  |ANKARA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum