Üniversite Kontenjanlarının Ne Kadar Dolduğu Açıklandı Kaç Öğrenci Yerleşti

2022 YKS sonuçları açıklandı. 3 milyondan fazla adayın girdiği sınavda 850 bin öğrenci bu sene üniversitelere yerleşti.

Üniversite Kontenjanlarının Ne Kadar Dolduğu Açıklandı Kaç Öğrenci Yerleşti

Heyecanla beklenen 2022 YKS sonuçları açıklandı. Bu sonuçlarla ilgili veriler YÖK Başkanı Erol Özvar tarafından açıklandı.

Kontenjanların Yüzde 99’u Doldu

Erol Özvar tarafından yapılan açıklamalar neticesinde kontenjanların yüzde 99’u doldu. Özvar, sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı;

‘’Üniversite adaylarımızın yaptığı tercihler bugün itibarıyla açıklandı. YKS sonuçlarının hayırlı olmasını diliyor, ülkemizin geleceği olan gençlerimizi içtenlikle tebrik ediyorum.

YÖK’te veriye dayalı attığımız adımlar meyvesini veriyor. YKS yerleştirme sonuçlarına göre, KKTC üniversiteleri hariç yükseköğretim kurumlarımızın kontenjanlarının %99’u doldu.

Boş Kontenjan 13 Bin Oldu

KKTC üniversiteleri hariç yükseköğretim kurumlarımızın boş kontenjanları geçen yıl 164 bin civarında iken, bu yıl bu sayı 13 bine kadar düştü.

Barajın kaldırılması ve sınav süresinin uzatılması gibi değişiklikler, üniversitelerimizi daha ulaşılabilir hale getirdi. Önümüzdeki yıllarda da daha kapsayıcı bir sisteme geçerek kamu kaynaklarının etkin kullanımı için planlamalarımıza devam edeceğiz.

Bu Sene 850 Bin Kişi Yerleşti

Rekabetçi ve eleyici bir sistemimiz olduğu için öğrencilerin niteliği konusunda kaygımız olmamalı. 2022 YKS yerleştirme sonuçlarına göre, puanı hesaplanan yaklaşık 2 milyon 900 binden fazla aday arasından, açık öğretim hariç yaklaşık 850 bini yerleşti.

YÖK olarak, yerleşen öğrencilerimizin daha iyi koşullarda ve daha nitelikli eğitim almaları için planlamalarımıza devam ediyor, sistemi tüm yönleri ile iyileştirmeye çalışıyoruz.’’

KAMU İLANLARI VE MEMUR ALIMLARINDAN ANLIK OLARAK HABERDAR OLMAK İÇİN UYGULAMAMIZI İNDİRİN.

 

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI TAKİP EDEREK TÜM İLANLARDAN ANINDA HABERDAR OLUN!

 /  /