Son Dakika: 2021 YKS ve LGS'de Değişiklik

Son dakika haberi: 2021 YKS ve LGS oturumları ile ilgili son dakika açıklaması geldi. Yapılan açıklamada sınavlarda sorulacak sorulara geçen sene olduğu gibi konu sınırlaması getirilmesinin planlandığına yer verildi.

Son Dakika: 2021 YKS ve LGS'de Değişiklik

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ve Liselere Giriş Sınavı (LGS)'nda değişiklik.

Koronavirüs pandemisi hayatı olumsuz etkilemeye devam ederken, vaka sayılarında korkutan artışlar sürüyor. Vaka sayılarında ciddi artış yaşanırken bir açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan geçen Salı günü geldi ve okullarda yeniden uzaktan eğitim yöntemine geçildiği, okulların 5 Ocak tarihine kadar kapalı olacağına yer verildi. Bu açıklama sonra en çok merak edilen konu 2020 yılı YKS ve LGS sınavlarında hangi konuların sorulacağı sorusu oldu. 

BAKAN SELÇUK'TAN AÇIKLAMA

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bir açıklamada bulundu ve YKS ile LGS için öğrencilere iyi bir haberleri olacağını, önümüzdeki hafta bunu açıklayacaklarını söyledi.

YKS VE LGS'DE DEĞİŞİKLİK

2021 yılı YKS ve LGS için geri sayımda devam ederken Bakanlık yetkilierinden son dakika haberi geldi. MEB yetkilileri yaptıkları toplantıda LGS ve YKS 'de yapılacak düzenlemeleri, öğrencilerin sorumlu olacağı konuları araştırmaya başladı. MEB yetkililerinin yaptığı toplantıda , geçen sene olduğu gibi sınavlarda yine ilk dönem konularının sorulması görüşünün ağırlık kazandığı aktarıldı. 

Öğrencilerin kısıtlı konudan sorumlu olması da handikapa neden oluyor. Bu da sınavlarda ölçüm gücünü düşürecek. Hürriyet yazarı Nuran Çakmakçı bugün kaleme aldığı yazısında 8. sınıfların gireceği Liselere Giriş Sınavı ile 12'nci sınıfların gireceği YKS 'de ikinci dönem konularının olmayacağını ilk dönem konularına kadar öğrencilerin sorumlu olacağını söyledi. 

Bunların yanı sıra geçen sene olduğu gibi süre artırımı ve baraj puan düzenlemesi bekleniyor.

  • Sınavda konu sayısı azalabilir.
  • Sorular yorum ağırlıklı olacak.
  • LGS, 2 yerine tek oturuma inebilir.
  • TYT'de 30 dakika ek süre yine bekleniyor.
  • AYT'de 170 barajı bu yıl da sürebilir.

YKS'de 9,10,11 ve 12. sınıfın ilk döneminin müfredatında yer alan konuların kazanımlarından soru çıkması bekleniyor. YKS konuları için TIKLAYIN

Sizce LGS ve YKS'de sadece ilk döneme kadar olan konular mı sorulmalı? Yorum kısmı aşağıda.

2021 YKS VE LGS NE ZAMAN?

2021 LGS 6 Haziran 2021 tarihinde yapılacak. YKS 'nin tarihi henüz belli değil. Sınavın Haziran ayında yapılması bekleniyor.

SINAV DUYURUSU GELDİĞİNDE BİLDİRİMLE HABERDAR OLMAK İÇİN UYGULAMAMIZI İNDİRİN:

Android için >>>> TIKLAYIN

İOS için >>>> TIKLAYIN