ÖSYM'den KPSS ve Adalet Bakanlığı Sınavları Duyurusu: Sokağa Çıkma Yasağı Detayı Açıklandı

ÖSYM'den bir son dakika açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada 21 Kasım günü yapılacak Adalet Bakanlığı Sınavları ile 22 Kasım'da yapılacak KPSS ortaöğretim sınavında sokağa çıkma yasağı detaylarına yer verildi.

ÖSYM'den KPSS ve Adalet Bakanlığı Sınavları Duyurusu: Sokağa Çıkma Yasağı Detayı Açıklandı

ÖSYM'den sınav duyurusu.

ÖSYM'den KPSS, Adalet bakanlığı ve diğer sınavlara girecek adaylar için duyuru yayımlandı. Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başaknı Prof. Dr. Halis Aygün tarafından yapılan açıklamad,a "İçişleri Bakanlığı Koronavirüs Salgını Yeni Tedbirler Genelgesine göre; Başkanlığımız tarafından yapılacak sınavlara katılacağını (Sınava Giriş Belgeleri ile) belgeleyen adaylar ile Sınav Görevlileri sınav günlerinde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacaktır." denildi.

KPSS ERTELENECEK Mİ?

ÖSYM'nin bu duyurusu ile KPSS 'nin ertelenmeyeceği, 22 Kasım tarihinde yapılacağı kesinleşti. İddialar yalanlanmış oldu. 

KORONAYA YAKALANANLAR VE POZİTİF TEMASLILAR NASIL SINAVA GİRECEK?

Covid-19 Pozitif /Temaslı Olan Adayların Dikkatine!

Sağlık Bakanlığının “HES Kodu” uygulaması, Başkanlığımızca gerçekleştirilen sınavlarda adayların Covid-19 durumlarını takip etmek için kullanılmaktadır. Bu doğrultuda, HES Kodu uygulaması kullanılarak adayların sınava girecekleri bina/salon atamaları, Sağlık Bakanlığından alınan verilere göre güncellenmektedir.

Sınav gününe kadar Sağlık Bakanlığından alınan veriler doğrultusunda Covid-19 pozitif / temaslı olan adayların sınava girecekleri salon bilgileri güncellenmektedir. Bu durumdaki adaylar, Başkanlığımız tarafından, ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemindeki güncel iletişim bilgileri kullanılarak bilgilendirilmektedir.     

Sağlık Bakanlığı verilerinden Covid-19 pozitif veya temaslı olduğu tespit edilen adaylar, üzerinde HES kodu bulunan Sınava Giriş Belgelerinde belirtilen sınav binasında Covid -19 durumu olan adaylar için oluşturulmuş ayrı salonlarda (Yedek Salon 1/Yedek Salon 2) sınava alınmaktadır.

HES Kodlarından Covid-19 durumu sınavdan önceki cuma gününe kadar tespit edilen ve yedek salonlarda sınava alınacak adaylara, Cuma günü 17.00’ye kadar kısa mesaj (SMS) ile bilgilendirme yapılmaktadır. Bu tarihten sınav gününe kadar Covid-19 durumu değişen (pozitif /temaslı duruma gelen) ve yedek salonlarda sınava alınacak adaylar sınav günü, sınav saatinden en az 3 saat öncesinde kısa mesaj (SMS) ile bilgilendirilmektedir.

Covid-19 durumu olan adayların, Başkanlığımıza veya Başkanlığımız birimlerine herhangi bir belge göndermeleri gerekmemektedir.

Başkanlığımız tarafından adaylara; telefon, SMS, e-posta vb. yollarla bilgilendirme yapıldığından adayların ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemindeki iletişim bilgilerinin güncel ve doğru bilgileri içermesi gerekmektedir.