ÖSYM Başkanlığı 2017 KPSS Sınav Giriş Ücretleri İle İlgili Duyuru Yayınladı.

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından dün 2017 KPSS Başvuru Formu yayınlanmış ve sınav giriş ücretleri ilan edilmişti.Yayınlanan ücretler adayların tepkisini çekti.Konu ile ilgili bugün bir duyuru yayınlandı.Detaylar haberimizde.

ÖSYM Başkanlığı 2017 KPSS Sınav Giriş Ücretleri  İle İlgili Duyuru Yayınladı.

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından dün 2017 Kamu Personeli Seçme Sınavı başvuru kılavuzu yayınlanmış ve sınav giriş ücretleri ilan edilmişti. İlan edilen ücretler adayların tepkisi ile karşılaştı. KPSS A grubu adayları genel kültür genel yetenek sınavına 60 TL ve diğer girecekleri alan sınavlarına 40 TL ödeyecekler. Bu durum 2017 KPSS nin A grubu adaylara maliyetinin 420 TL olmasına yol açtı ve adayların tepkisiyle karşılaştı.

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi bugün konu ile ilgili bir duyuru yayınladı. ÖSYM Başkanlığı tarafından yapılan duyuru şu şekilde.’’ 2017 yılına kadar her biri beşer testten oluşan, adaylara kaç teste cevap verdiğine bakılmaksızın aynı kitapçığın verilip aynı süre tanınarak iki oturum şeklinde yapılan KPSS alan bilgisi sınavları bu yönüyle her zaman eleştirilmiş, adaylar ve sınav görevlileri tarafından sürekli şikayet konusu edilmiştir.2017 yılı itibarıyla yürürlüğe giren mevzuat değişikliği ile birlikte söz konusu eleştiriler de göz önünde bulundurularak, KPSS alan bilgisi sınavlarında birçok iyileştirme yapılmıştır. Ekonometri testinin ağırlıklandırıldığı puan türü, kurumlar tarafından kullanılmaması nedeniyle sınav kapsamından çıkarılmış; geri kalan dokuz testin hepsinden belirli pay alan puan türleri sadeleştirilerek en fazla beş alan testine katılmayı gerektiren yeni puan türleri belirlenmiş; alan testlerinin soru sayıları üçte bir oranında artırılarak her bir alanda kapsam geçerliliği genişletilmiş; bu çerçevede sınav süreleri de kısaltılarak yeniden belirlenmiş ve sınavlar aynı hafta sonu Cumartesi ve Neyine Pazar günleri sabah ve öğleden sonra olmak üzere dört oturum olarak düzenlenmiştir. Adayların sadece puanını kullanacakları testlere katılmalarına imkan vermek amacıyla sınav saatleri de, her bir test için farklılaştırılmıştır. Adaylar ve ilgili kamuoyunca memnuniyetle karşılandığı gözlenen tüm bu iyileştirmelerin, sınavların Cumartesi ve Pazar günleri dört oturum olarak yapılacak olması nedeniyle ortaya çıkan maliyet artışının sınav ücretlerine yansıtılması sonucu meydana gelen tartışmaların gölgesinde kaldığı; tek teste giren ile beş teste giren adaylara sınav maliyetlerini doğru yansıtmayı amaçlayan bu test bazlı ücretlendirmenin, sanki katıldığı teste bakılmaksızın tüm adayların sınav maliyetlerini kat kat artırdığı biçiminde algılandığı görülmüştür.13.03.2017 tarihinde 2017 KPSS kılavuzunda kamuoyuna açıklanan tüm bu iyileştirmeler korunarak sadece test bazlı ücretlendirme konusu ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından yeniden değerlendirilecek, yeni ücretler KPSS Alan Bilgisi sınav başvurularının başlayacağı 27 Mart 2017 tarihinden önce adaylara duyurulacaktır. Adaylara ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.’’

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi KPSS başvuru kılavuzunda da adayları sınav yerine son giriş saatinin 09.45 olduğunu bu saatten sonra gelen adayların sınav salonuna alınmayacağı konusunda uyardı.

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezinin sınav ücretlerinde bir iyileştirmeye gidip gitmeyeceği merakla bekleniyor.

Kamu personeli, işkur, sydv, banka personeli alım ilanlarından anında haberdar olmak için facebook grubumuza katılmak için

Kamubulteni.com KONYA