Lise ve Üniversitelere Giriş Sınavı İçin Kritik Tarih Açıklandı (2020 YKS ve LGS Tarihi Değişti mi?)

2020 yılı YKS ve LGS sınavları hakkında karar veriliyor. LGS için geçtiğimiz gün açıklama geldi ve kabine toplantısı sonrası LGS tarihinin açıklanacağı bildirildi. YKS hakkında ise son günlerde tarihin öne çekileceği iddiası var. İşte kritik tarih.

Lise ve Üniversitelere Giriş Sınavı İçin Kritik Tarih Açıklandı (2020 YKS ve LGS Tarihi Değişti mi?)

2020 YKS ve LGS tarihi hakkında son dakika açıklaması.

Bahçeşehir Üniversitesi Rektör Danışmanı ve eğitimci yazar Turgay Polat, bir son dakika açıklamasında bulundu. Polat, ir canlı yayında yaptığı açıklamada, YÖK Başkanı ile bir görüşme gerçekleştirdiğini ve YKS tarihinin Haziran ayına geri çekileceğini söyledi. Polat açıklamasında LGS tarihi hakkında duyumunu da söyledi. 

Polat canlı yayındaki programında YKS tarihi ile ilgili YÖK Başkanı ile görüştüğünü ve LGS tarihi için şu şekilde söyledi:

"Öncelikle size iki tane güzel haber vereyim. Sabah YÖK Başkanıyla bir telefon görüşmesi gerçekleştirdim. YKS, Haziran'ın son haftasına alınıyor. Yüzde yüzde artık bu oldu. Temmuz ve Ağustos'un turizme ayrılması istenmiş. Rakamlar çok iyiye gittiği içinde Haziran ayında bu sınavların rahat yapılabileceği şeklinde bir kanaat oluşmuş. Bilim Kurulunun önerisi doğrultusunda. LGS de büyük bir ihtimalle Haziran'ın üçüncü haftasında yapılacak. Şuanda durum kesin gibi. Pazartesi günü Cumhurbaşkanı kendisi açıklayacak."

YENİ AÇIKLAMA GELDİ

Polat sosyal medya hesabı üzerinden yeni bir açıklama yaptı ve sözlerinin çarpıtıldığını söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

1- Bir gurup öğrenci ile yaptığım görüşmede öğrencilerin sorusu üzerine yaptığım yorumu montajlayarak verilmesini kınıyorum. Ben “ Bugün YÖK başkanı ile görüştüm kendisinin bilgisi yok ama aldığım duyumlara göre YKS’ nin öne çekileceğine eminim” diye ifade ettim.

2- Kaldı ki bu ifadeyi benden önce birçok gazete ve eğitim ifade etti. Konuşmamda olağanüstü günlerden geçtiğimizi ve normalleşmesinin daha hızlı olacağını bu yüzden takvimin öne alınacağını ifade ettim.

3- Bu ifadelerim kişiseldir ve benim ifadelerimde. Bunun çarpıtılarak ve montajlanarak öğrencilere sunulmasını kınıyorum ve yapanlar hakkında gerekli işleri yapacağımı kamuoyuna bildirmek istiyorum.

4-Ben 20 yıldır bu alanda çalışan biri olarak her zaman gençlere bir eğitimci olarak bilgilendirme yapma sorumluluğumu yerine getirdim. İki gün önce tüm gazete ve eğitimciler tarafından dillendirilen durumu bende araştırıp yazdım bunun çarpıltılması manidardır. Saygılarımla

Sevgili arkadaşlar, sınava dair kaygılarınızı anlıyorum. Mesajlarınızın iletilmesi hususunda gerekli hassasiyeti göstereceğim. Bu hususta mesajlarınız için teşekkür ederim.

TARİH AÇIKLANDI

2020 yılı Yükseköğretim Kurumları sınavı ile Liselere Giriş Sınavı için 4 Mayıs 2020 günü işaret edildi. 4 Mayıs Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın başkanlığında kabine toplantısı yapılacak. Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısı sonrası Erdoğan kameralar karşısına geçecek ve YKS - LGS hakkında kararı duyuracak.

Kabine toplantısı 4 Mayıs 'ta saat 15.00 'da başlayacak. 3,5 - 4 saat sürmesi beklenen toplantının ardından 19.00 'da Erdoğan 'ın kameralar karşısına geçmesi ve kararları açıklaması bekleniyor. 

AÇIKLAMA GELDİĞİNDE BİLDİRİMLE HABERDAR OLMAK İÇİN UYGULAMAMIZI İNDİRİN:

Android için >>>> TIKLAYIN

İOS için >>>> TIKLAYIN