Lise, Ön Lisans ve Lisans KPSS Branş Bazında Sıralamalar Açıklandı (Branş Sıralamasına Nasıl Bakılır?)

Son dakika haberi: ÖSYM Başkanlığı merkezi atamalar sonrası lise, ön lisans ve lisans KPSS branş bazında sıralamaları güncelledi.

Lise, Ön Lisans ve Lisans KPSS Branş Bazında Sıralamalar Açıklandı (Branş Sıralamasına Nasıl Bakılır?)

Son dakika: Lise ön lisans ve lisans KPSS branş bazında sıralamalar güncellendi.

ÖSYM duyurusu şu şekilde:

2020 KPSS- Lisans, Ön Lisans ve Ortaöğretim: Branş Bazında Sıralamaların Güncellenmesi

2020 Kamu Personel Seçme Sınavına (2020-KPSS Lisans, Ön Lisans ve Ortaöğretim)  katılan adayların sınav sonuçlarına göre branş bazında sıralamaları güncellenmiş olup ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine yansıtılmıştır. Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile güncellenmiş branş bazında sıralamalarını öğrenebileceklerdir.

Branş bazında sıralamalar, adayları bilgilendirme amacıyla oluşturulmuş; kendileri ile aynı alanda sınava giren diğer adaylar arasında kendi başarı durumlarını değerlendirmelerine imkân veren bir hizmettir. Görüntülenen sayfa belge niteliği taşımaz. Her türlü değerlendirmede ÖSYM sisteminde kayıtlı bilgiler esas alınır. Branş bazında sıralama işlemleri adayların (YÖKSİS ve e-Okul sistemi üzerinden çekilmiş olan) ÖSYM sistemi üzerinde ilgili işlemlerin yapıldığı tarih itibariyle  aktif olarak bulunan eğitim bilgileri ve bu tarih itibari ile sistemde aktif eğitimi gözükmeyen adayların ise, başvuru da belirttikleri eğitim bilgileri baz alınarak hazırlanmıştır.

MEB tarafından gerçekleştirilen öğretmen alımlarında KPSS P10, P120 ve P121 puan türleri kullanılmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığınca öğretmenliğe atanacakların sıralamaları; alanlara göre mezun oldukları yükseköğretim programları, mezun oldukları yıllar ve öncelikleri, TTK kararlarına göre kontrol edilerek, adayların alan bazındaki başvuruları esas alınarak belirlenmektedir. Bu nedenle öğretmen adaylarının branş bazında sıralama bilgilerini kontrol ederken bu durumu göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

BRANŞ BAZINDA SIRALAMAYA NASIL BAKILIR?

KPSS branş bazında sıralamaya aşağıdaki adımları izleyerek bakabilirsiniz.

ais.osym.gov.tr

Linki kopyalayıp yeni sekmede açın. Açılan sayfada girişinizi yapın. Giriş yaptıktan sonra açılan sayfada sol taraftaki menüde BAŞVURULARIM / TERCİHLERİN yazan yere tıklayın. Daha sonra son girdiğiniz KPSS'yi seçin. Daha sonra aşağıdaki ekran karşınıza çıkacak.

Bu ekranda üstte buylunan BRANŞ BAZINDA SIRALAMA butonuna tıklayın. Aşağıdaki ekran karşınıza çıkacak.