LGS 2020 Kontenjan Arttırımı ve Sınavla Öğrenci Alan Okullar Açıklaması

2020 yılı liselere giriş sınavı hakkında yeni açıklama geldi. Yapılan son dakika açıklamasında Mahmut Özer, kontenjan arttırımına ve sınavla öğrenci alan okulların dağılımına dair detayları aktardı.

LGS 2020 Kontenjan Arttırımı ve Sınavla Öğrenci Alan Okullar Açıklaması

2020 yılı liselere giriş sınavı hakkında yeni açıklama geldi. Yapılan son dakika açıklamasında Mahmut Özer, kontenjan arttırımına ve sınavla öğrenci alan okulların dağılımına dair detayları aktardı.

04 Nisan 2020 Cumartesi 12:47
LGS 2020 Kontenjan Arttırımı ve Sınavla Öğrenci Alan Okullar Açıklaması

2020 LGS kontenjanları hakkında açıklama.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer bir son dakika açıklamasında bulundu ve 2020 LGS 'de kontenjanların yüzde 50 oranında arttırıldığını kamuoyuna duyurdu. Nuran Çakmakçı'nın sorularını yanıtlayan Özer,  kontenjan arttırımı konusunda "Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında liselere yerleştirmeyle ilgili başvuru kılavuzunu yayımladı. Tüm öğrenciler ve veliler bu sene LGS'ye daha fazla öğrenci gireceği için sınavlı okul kapasitesinde ne kadar artış yapılacağını merakla bekliyordu. Kapasite 2019 yılına göre yüzde 50 artmış. 2019 yılında 140 bin olan sınavlı okul kapasitesi bu sene 213 bin 128. MEB'in bu olumlu adımının ardından kılavuzdaki bilgileri değerlendirmek üzere, tüm süreci yöneten MEB Bakan Yardımcısı Mahmut Özer ile görüştüm." ifadelerini kullandı. 

MEB 'e yapılan Anadolu Lisesi eleştirisine de değinen Özer, "Hatırlarsınız son iki yıl birçok ilde sınavla öğrenci alan Anadolu lisesi olmadığı için MEB eleştiriliyordu. Özellikle veliler çocukları fen liselerini kazanamadığında illerinde sınavla öğrenci alacak Anadolu lisesinin bulunmaması nedeniyle tercihlerinde zorlandıklarından şikayet ediyorlardı. MEB bu yıl 81 ilin tamamında sınavla öğrenci alacak en az birer Anadolu lisesi belirledi. Bakan Yardımcısı Özer, 2020 yılında sınavlı okulların tüm illerde adil dağılımını sağlamayı ve erişimini kolaylaştırmayı önemsedikleri için böyle bir adımı attıklarını söyledi." dedi. 

SINAVLI OKULLARIN DAĞILIMI

"En çok merak edilen konulardan biri de kuşkusuz sınavlı okulların dağılımıydı. Bunu da sordum." diyen Çakmakçı,  "En fazla artış Anadolu liselerinde olmuş. 2019 yılına göre yaklaşık yüzde 69'luk bir artışla sınavlı Anadolu liseleri kapasitesi 71 bin 494'e çıkartılmış.

MEB, mesleki eğitime özel bir önem veriyor. Bunu kılavuza da yansıtmış. Son bir yılda sektörlerle güçlü iş birlikleri kuran mesleki ve teknik Anadolu liseleri de sınavlı okul kapsamına alınmış. Bu nedenle de sınavlı okul kapasitesinde ikinci büyük artış meslek liselerinde oldu. Sınavlı meslek liselerinde 2019 yılına göre yaklaşık yüzde 62'lik bir artış sağlanmış." cevabını aldığını aktardı. 

"Fen Lisesi ve Sosyal Bilimler liselerinde de yaklaşık yüzde 35 artış olmuş. Anadolu İmam Hatip Liselerinde de 2019 yılına göre sınavlı okul kapasitesinde yüzde 45'lik bir artış var.

Tabloya bakınca 213 bin kontenjanlı sınavlı okulun yaklaşık yüzde 61'ini Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi ve Anadolu liseleri oluşturuyor. Böylece tüm lise türlerine yönelik bir dağılım hedeflendiği görülüyor. MEB Bakan Yardımcısı Özer, 2019 yılında da bu liselerin toplam sınavlı kontenjanının aynı oranda olduğunu, dolayısıyla 2020 yılında bu oranın korunmasına özen gösterdiklerini özellikle belirtiyor."

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.