KPSS'siz Sınavsız Memur Olma Yolu

Adana Milletvekili İsmail Koncuk bir açıklamada bulundu ve özel kalem müdürlüğü kadrosunun KPSS'siz atama yolu yapıldığını , bir yılda çok sayıda kişinin bu şekilde sınavsız memur yapıldığını söyledi.

KPSS'siz Sınavsız Memur Olma Yolu

KPSS'siz sınavsız memur olma yolu.

Adana Bağımsız Milletvekili İsmail Koncuk bir son dakika açıklamasında bulundu. Koncuk yaptığı açıklamada Sayıştay Başkanlığının, belediyelere ilişkin 2019 yılı denetim raporunun detaylarını aktardı ve Özel kalem müdürlüğü kadrosunun KPSS'siz memur atama yolu olarak tercih edildiğini, bu şekilde birçok kişinin sınavsız şekilde 1 günde memur yapıldığına yer verildi. Konu ile ilgili açıklama yapan Koncuk, “Özel kalem müdürlüğüne yapılan atamalarda; kadronun memuriyete sınavsız atama yolu olarak kullanılır hale geldiğini, bu suretle kanun önünde eşitlik, kamu görevine girmede eşitlik ve liyakat ilkesine aykırı bir durumun oluşmasına sebebiyet verildiği”  dedi.

Koncuk açıklamasında Esenler Belediyesi'nin denetim raporunda özel kalem müdürlüğü kadrosuna 19 atamanın yapıldığını,  “Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne ait denetim raporunda ise özel kalem müdürlüğü kadrosuna 1 yılda “13” defa atama yapıldığı görüldü.  Yapılan açıklamada kanuna aykırı işlem yapıldığını dayanak yapılan kanun maddesine göre “657 sayılı Kanunu’nun 59’uncu maddesi kapsamında tanınan atama yetkisinin, sınırsız bir yetki olmadığı, bu yetkinin memuriyete sınavsız girişin bir yöntemi gibi kullanımına hukuken imkân bulunmadığı bu sebeple, özel kalem müdürlüğü kadrolarına atanacakların seçiminde, belediye başkanlarının bir seçim dönemi boyunca çalışabilecekleri ehliyet ve liyakat sahibi kişileri seçmelerinin esas olduğunun altı önemle çizilmiştir.” denildi.

"SINAVSIZ ATAMA YOLU HALİNE GELDİ"

İsmail Koncuk açıklamasının devamında özel kalem müdürlüğünün sınavsız atama yolu olarak kullanıldığını söyledi ve bunun kanun önünde eşitlik, kamu görevine girmede eşitlik ve liyakat ilkesine aykırı bir durumun oluşturduğunu, son 5 yılda “kanun önünde eşitlik, kamu görevine girmede eşitlik ve liyakat ilkesine aykırı bir durumunda” kaç kişinin memuriyete geçirildiğini, verdiği soru önergesiyle Bakanlığa sorduğunu belirtti.

Koncuk açıklamasında, “Sürekli olarak suistimal edilen istisnai kadro uygulamasının istismara açık olduğu, liyakate değil yandaşın vicdana uygun olmayan bir yöntemle korunduğu için bunu önleyecek bir düzenleme yapılması elzemdir. Ülkemizde milyonlarca memleket evladı KPSS’ye girerek memur olmak için emek verip alınteri dökerken, torpilli kişilerin istisnai kadro uygulaması yoluyla, hak etmediği memuriyet kadrolarına geçirilmesi kabul edilemez.” dedi.

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA