KPSS Ön Lisans Başvurusu İçin HES Kodu-İşte E Devlet ve SMS ile HES Kodu Alma

KPSS Ön Lisans başvurusu yapacak adaylardan HES kodu istenmektedir. Adaylar başvurusunu yapmak için HES kodu almak zorundadır. İşte HES Kodu alma yöntemleri.

KPSS Ön Lisans Başvurusu İçin HES Kodu-İşte E Devlet ve SMS ile HES Kodu Alma

KPSS bşavurusu için HES kodu alma.

KPSS ön lisans başvuru duyurusu bugün yayımlandı. Duyurunun yayımlanmasının ardından başvuru yapacak adaylar , HES kodlarını nasıl alabileceklerini araştırmaya başladı. 

KORONA NEDENİYLE ÖSYM HES KODU ZORUNLULUĞU GETİRDİ

ÖSYM Başkanlığı, coronavirüs pandemisi nedeniyle merkezi sınavlara HES kodu zorunluluğu getirdi. Duyuru şu şekildeydi:

"Başkanlığımızca uygulanacak sınavlara başvurularda adaylardan HES kodu bilgisi alınacaktır. Sınava başvuruda, HES kodu bilgisi ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine (AİS) kaydedilmeyen adayların başvuru yapmaları sistem tarafından kabul edilmeyecektir.  Bu nedenle adayların, sınava başvuru işlemi yapmadan veya başvuru için başvuru merkezlerine gitmeden önce HES kodunu edinmiş olmaları gerekmektedir. Adaylar, HES kodunun nasıl edinileceği bilgisine Sağlık Bakanlığının https://hayatevesigar.saglik.gov.tr internet adresinden ulaşabileceklerdir. Adaylar, sahip olduğu HES kodunun ÖSYM sistemine kaydını, ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde (AİS) "PROFİLİM" alanında bulunan "HES KODU BİLGİLERİM" sayfasından yapacaklardır. Başvuru yapılan her sınav için kullanılacak olan HES kodunun geçerlilik bitiş tarihinin, söz konusu sınavın yapılacağı gün veya daha ileri tarihli olması gerekmektedir. HES kodu bilgisi ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine (AİS) kaydedilen adaylar sınavlara başvurularını yapabileceklerdir. e-YDS'ye başvuru yapacak adayların da ödeme işleminden önce HES kodunu edinmiş olmaları gerekmektedir."

HES KODU NEDİR?

HES kodu alan bir kişi, koronavirüse yakalandığında, o HES kodu ile gittiği yerler belirlenir ve temasta olabileceği diğer vatandaşlar belirlenir ve korona yayılımının önüne bu şekilde geçilmeye çalışılır.

KPSS İÇİN HES KODU

KPSS Ön lisans sınavına başvuru yapacak adaylar HES kodu almak zorunda.

HES KODU NASIL ALINIR?

HES kodu e Devlet kapısı üzerinden alınıyor. 

https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme 

Yukarıdaki adrese giderek HES kodu alabilirsiniz.

SMS İLE HES KODU ALMA NASIL?

SMS ile HES kodu alma şekli:

Kısa mesaj - SMS ile: HES (boşluk) TC Kimlik Numaranız (boşluk) Kimlik kartınızın seri numarasının son 4 rakamı (boşluk) kodun geçerli olmasını istediğiniz gün sayısı” yazıp 2023'e SMS atın.

Diğer adaylarla bilgi alış verişi için  TIKLAYIN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum