DGS'deki 0,5 Net Çıkmazı

Dikey Geçiş Sınavı'nda binlerce aday 0,5 net mağduru oldu. Mağdur olan adaylar bu kuralın kaldırılmasını isterken bazı adaylar kaldırılmaması taraftarı.

DGS'deki 0,5 Net Çıkmazı

21 Temmuz günü yapılan Dikey Geçiş Sınavı'nda 0,5 net kuralı uygulandı ve bu kural nedeniyle binlerce kişi mağdur oldu.

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından yapılan merkezi sınavların bazılarında bu yıl yeni bir uygulamaya gidildi. İlk olarak Mart ayında yapılan Milli Savunma Üniversitesi giriş sınavında adayların matematik ile türkçe testlerinden en az 0,5 net yapmaları gerektiğine yer verildi. Bu kural MSÜ sınavında da binlerce adayı mağdur etmişti. Öğrencilerin büyük tepkisine rağmen bu kural kaldırılmadı ve gçeitğimiz hafta yapılan Dikey Geçiş Sınavında da uygulanmıştı.

Çoğu aday bu kuraldan habersiz şekilde sınava girdi ve matematik bilmedikleri için sınavda matematik testine hiç dokunmadı. 0,5 kuralı Dikey Geçiş Sınavı kılavuzunda yer alıyordu ancak bu kural çoğu adayın gözünden kaçtı ve matematik çalışmayan, matematik sorularını Ultrabet bilmeyen adaylar sınavda matematiğe dokunmadı.

Matematik'ten 0,5 net yapamayan adayların DGS puanları hesaplanmayacak ve sınavları iptal edilecek. Bu da binlerce adayın mağdur olmasına neden olacak. Zira Türkçe testini çok başarılı şekilde yapmış hatta fullemiş adaylar, matematikten 0,5 net yapmadıkları için bu sınavları geçersiz sayılacak.

MAĞDURLAR İMZA KAMPANYASI BAŞLATTI

İnternet ortamında, forum sayfaları üzerinden ve bize yolladıkları mesajlarında bu şekilde DGS'de mağdur olan adaylar, kuraldan haberleri olmadığını dile getiriyor ve bu kuralın kaldırılmasını istiyor. Zira kuralın kaldırılmaması durumunda adayların 1 senesi boşa gitmiş olacak.

Siz de aşağıdaki yorum kısmından bu konu hakkındaki düşüncelerinizi yazabilirsiniz. Sizce 0,5 kuralı kaldırılmalı mı yoksa kaldırılmamalı mı?

DGS sonuçları 16 Ağustos'ta açıklanacak. Sonuçlar ve yerleştirme takvimi hakkında detaylardan bildirim alarak haberdar olmak için;

İOS UYGULAMAMIZI ÜCRETSİZ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Kamubulteni.com  | Ankara - ÖZEL HABER