Adayların Sesi Duyulsun! KPSS B Grubu Her Sene Yapılsın

KPSS B Grubu sınavının iki senede bir yapılması adayların tepkilerine ve mağduriyetine sebep oluyor. Konuyla ilgili Kamu Bülteni haber sitesine çok sayıda mail geliyor.

Adayların Sesi Duyulsun! KPSS B Grubu Her Sene Yapılsın

Uzun süredir seslerini duyuramadıklarını, hiç bir yetkilinin konuya ilişkin detaylı bir araştırma ve düzenlemeye yanaşmadığını belirten adaylar , daha fazla mağduriyet yaşamamak için Sn. Cumhurbaşkanı , hükümet ve muhalefet partilerinden kendilerine yönelik müjdeli haber beklediklerini söylüyorlar. Haber merkezimize gelen maillerden birisinde Zeynep O. isimli bir üyemiz KPSS B ile ilgili şu ifadeleri kullanmış : 

“Kpss B grubu sınavı iki yılda bir yapılmaktadır. Bu sınav için yoğun emek verilen ve iki yıl gibi uzun bir süre sınav için çaba harcayan adayların sınav sonuçlandıktan sonra Kpss puanı olumsuz gelen adayların harcadığı emek ve enerji boşa gitmektedir. Bu bekleme süreci sınava girenlerde psikolojik bir yıkıma sebep olmakta ve umutsuzluğa sevk etmektedir.  Adaylar iki yılda bir yapılan sınav neticesiyle özellikle Deneme Bonusu memurlukta 30-35 yaş sınırı olan birçok kamu sektöründe yapılan alımlara yaş haddini aştığından katılamamaktadır. 

  A grubu öğretmenlik ve alan sınavları gibi B grubu sınavlarının da her yıl yapılması konusunda ciddi bir talep vardır.  Özellikle yaş sınırında olan adayların mağduriyetleri bu konuda daha fazladır.  Konuyla ilgili kamuoyu araştırması ve imza çalışmaları sonucunda bu konunun gündeme gelmesi konusunda görüş birliğine vardık ve ilgili kurumlardan destek beklemekteyiz. Ayrıca Kpss geçerlilik süresinin ve istihdam edilecek kamu personeli sayısı konusunda iyileştirmeler olmasını ve bu şekilde üst puan limitinde olan yığılmaların önüne geçilmesini talep ediyoruz  ”

Gereğinin yapılmasını bilgilerinize sunarız.