2019 YKS Ek Yerleştirme Kılavuzu Ne Zaman Yayımlanacak? Ek Tercihler Ne Zaman?

2019 YKS tercih sonuçları açıklandı. İlk tercihleri yapmayan ve ilk tercihlerinde bir üniversiteye yerleşemeyen adaylar , ek yerleştirme kılavuzunun ne zaman yayımlanacağını , ek tercihlerin ne zaman alınacağını araştırmaya başladı. Peki 2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavına göre ek tercihler ne zaman alınacak? Ek yerleştirme kılavuzu ne zaman yayımlanacak? Detaylar haberimizde.

2019 YKS Ek Yerleştirme Kılavuzu Ne Zaman Yayımlanacak? Ek Tercihler Ne Zaman?

YKS ek tercihleri ne zaman?

2019 YKS tercih sonuçları açıklandı. Sonuçların açıklanmasının ardından herhangi bir üniversiteye yerleşemeyen veya ilk tercihleri yapamayan öğrenciler, ke tercihlerin ne zaman yapılacağını , ek tercih kılavuzunun ne zaman yayımlanacağını araştırmaya başladı.

YKS İLK TERCİH SONUÇLARI AÇIKLANDI

ÖSYM 'den yapılan açıklamada tercih sonuçları ile ilgili şu duyuruya yer verildi:

2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre adaylardan alınan tercihler doğrultusunda, 2019-YKS yükseköğretim programlarına merkezi yerleştirme işlemleri tamamlanmıştır.

Adaylar, yerleştirme sonuçlarını T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden 06 Ağustos 2019 tarihinde saat 12.00'den itibaren öğrenebileceklerdir. Yerleştirme Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir.

YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 19-23 Ağustos 2019 tarihleri arasında yapılacaktır. Elektronik kayıtlar ise 19-21 Ağustos 2019 tarihleri arasında yapılabilecektir. Kayıt için adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu üniversiteye, belirtilen süre içerisinde başvurmaları gerekmektedir. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklardır.

2019-YKS Yerleştirme Sonuçları

 EK TERCİHLER NE ZAMAN?

YKS ek tercihleri , ilk tercihlerde yerleşen adayların kayıtlarını yapmasının ardından alınacak. İlk tercihlerde yerleşen ancak üniversiteye kayıt yapmayanlar , ilk tercihlerde boş kalan kontenjanlar ÖSYM Başkanlığı tarafından 

Üniversite kayıt işlemleri 23 Ağustos 'a kadar yapılacak. Kayıtların sona ermesi sonrası YKS Ek Yerleştirme Kılavuzu yayımlanacak ve ek tercihler alınacak. 

Ek tercihleri bekleyen diğer adaylarla bilgi alış verişi için TIKLAYIN

BOŞ KONTENJAN SAYISI AÇIKLANDI

ÖSYM tarafından yapılan boş kontenjan sayısı açıklaması için TIKLAYIN

ÖSYM DUYURUSU

ÖSYM 'den yayımlanan ek tercih duyurusu şu şekilde;

"Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecektir. Yükseköğretim programlarının 2019-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılacaktır.

Merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacaktır

Ek Yerleştirmede; ön lisans ve lisans programlarına merkezî genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecektir. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacaktır.

Ek yerleştirme tercih ücreti 20,00 TL olacaktır. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacaktır.

ÖSYM Yönetim Kurulunun 14.01.2019 tarihli kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından ek yerleştirme ücreti alınmayacaktır"

EK TERCİH DUYURUSU GELDİĞİ ANDA BİLDİRİMLE HABERDAR OLMAK İÇİN MOBİL UYGULAMAMIZI İNDİRİN >>

Android için >>>> TIKLAYIN

İOS için >>>> TIKLAYIN