2019 Lise Mezunu Subay-Astsubay-Polis Alımı Başvuru Şartları ve Tarihi

2019 yılı lise mezunu polis, subay e astsubay alımı sınav tarihleri belli oldu. Peki başvuru şartları ne olacak? İşte lise mezunu polis-subay alımı başvuru şartları.

2019 Lise Mezunu Subay-Astsubay-Polis Alımı Başvuru Şartları ve Tarihi

2019 yılı lise mezunu polis, subay e astsubay alımı sınav tarihleri belli oldu. Peki başvuru şartları ne olacak? İşte lise mezunu polis-subay alımı başvuru şartları.

23 Aralık 2018 Pazar 12:32
2019 Lise Mezunu Subay-Astsubay-Polis Alımı Başvuru Şartları ve Tarihi

2019 yılı lise mezunu subay-astsubay ve polis alımı sınav, başvuru tarihleri.

MSÜ ALIMI

2019 yılında en az lise mezunu adaylar arasından subay-astsubay alımı yapılacak. Milli Savunma Üniversitesi bünyesine yapılacak alımda ilk olarak adaylar 7 Nisan günü MSÜ sınavına girecek Bu sınavdan geçerli bir puan alan adaylar, daha sonra YKS 'ye girecek ve burada da barajı aşmaları durumunda seçim aşamalarına alınacak.

Kadın ve erkek adaylar arasından subay, erkek adaylar arasından astsubay alımı yapılacak. Söz konusu sınava başvurular 5-27 Şubat tarihleri arasında alınacak. Geç başvurular ise 7 Mart günü alınacak.

BAŞVURU ŞARTLARI NE OLACAK?

MSÜ 2019 Yılı subay-astsubay alımı başvuru şartları şu şekilde olacak.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Harp Okullarına (HO) bayan ve erkek, Astsubay Meslek Yüksekokullarına (Asb. MYO) sadece erkek öğrenci alınacaktır.
 • Gün ve aya bakılmaksızın Harp Okulları için en fazla 20 yaşında olmak, Astsubay Meslek Yüksekokulları için en fazla 21 yaşında olmak.  Yaş hesabı, içinde bulunulan yıldan doğum yılı çıkarılarak hesap edilecektir. Çıkarma işlemi sonucunda elde edilen rakam Harp Okulları için 20, Astsubay Meslek Yüksekokulları için 21 ve daha küçük olmalıdır.
 • Lise ve dengi okullarda öğrenciliği devam edenler için 2019 yılında Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarının kesin kayıt işlemlerinin son tarihine kadar mezun olmak veya dönemine bakılmaksızın 2017 ve 2018 yılında mezun olmak (daha önceki yıllarda mezun olanlar başvuramazlar)
 • Astsubay Meslek Yüksekokulları için ÖSYM Başkanlığınca yapılacak Temel Yeterlilik Testinden (TYT) 150 ve üzerinde puan almış ve MSÜ’nün teklifi doğrultusunda Milli Savunma Bakanlığınca belirlenmesi halinde TYT yerleştirme taban puanı ve üzeri puan almış olmak
 • Harp Okulları için ÖSYM Başkanlığınca yapılacak olan YKS Temel Yeterlilik Testinden (TYT) 150 ve üzerinde puan almış olmak; YKS Alan Yeterlilik Testlerinden (AYT) tercih ettiği Harp Okulu yerleştirme puan türünden 180 ve üzerinde puan almış olmak, MSÜ’nün teklifi doğrultusunda Milli Savunma Bakanlığınca belirlenmesi halinde ilgili yerleştirme puan türünde yerleştirme taban puanı ve üzeri puan almış olmak,
 • Kendisinin, annesinin, babasının, kardeşlerinin ve velisinin;
 • Milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen yapı, oluşum veya gruplara ya da terör örgütlerine üyeliği, irtibatı veya iltisakı bulunmamak
 • Terör örgütleriyle eylem birliği içerisinde olmamış, bu örgütlere yardım etmemiş, kamu imkân ve kaynaklarını bu örgütleri desteklemeye yönelik kullanmamış ya da kullandırmamış, bu örgütlerin propagandasını yapmamış olmak.
 • Türk Silahlı Kuvvetlerinin manevi şahsiyetine gölge düşürmemiş ve askerliğin şeref ve haysiyeti ile bağdaşmayacak fiil ve hareketlerde bulunmamış olmak,
 • Toplumca tasvip edilmeyen ve uygun görülmeyen kazanç yollarında çalışmamış ve halen çalışmamakta olmak
 • Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlar ile basit ve nitelikli zimmet, irtikâp, iftira, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, yalan yere tanıklık, yalan yere yemin, cürüm tasnii, ırza geçmek, sarkıntılık, kız, kadın veya erkek kaçırmak, fuhşiyata tahrik, gayri tabii mukarenet, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçlar ile istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç olmak üzere kaçakçılık, resmî ihale ve alım ve satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma suçlarından birinden mahkûmiyeti bulunmamak
 • Taksirli suçlar hariç olmak üzere, affa veya zaman aşımına uğramış yahut para cezasına çevrilmiş veya ertelenmiş hükümlülüklerine ilişkin kayıtları adlî sicilden çıkartılmış olsa bile bir cürümden hükümlü bulunmamak veya soruşturma altında olmamak,
 • Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği”nde belirtilen askerî okullara girecek öğrenci adaylarına ilişkin sağlık kriterlerine sahip olmak,

Yukarıdaki şartları taşıyan adaylar arasından 10 bine yakın subay ve astsubay alımı yapılacak. Söz konusu alım için ilk başvurular Şubat ayında başlayacak.

POLİS ALIMI

2019 yılında lsie mezunları arasından PMYO 'lara 2500 polis alımı yapılacak. Kadın-erkek adaylar arasından yapılacak alımda başvuru şartları şu şekilde olacak:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • Lise ve dengi okul mezunu olmak.
 • ÖSYM Başkanlığı tarafından o yıl içinde yapılan Üniversite Giriş Sınavında; belirlenen puan türünden ya da türlerinden ham taban puan ve üzerinde puan almış olmak. (ÖSYM Başkanlığı tarafından yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavında TYT puan türünden 260,000 (iki yüz altmış) ham taban puan ve üzerinde puan almış olmak.)
 • Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malulü olanların eş ve çocukları için, ÖSYM Başkanlığı tarafından o yıl içinde yapılan üniversiteye giriş sınavlarında; belirlenen puan türünden ya da türlerinden yüksekokullara girmek için yeterli asgari ham taban puanı almış olmak. (ÖSYM Başkanlığı tarafından yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavında TYT puan türünden yüksekokullara girmek için yeterli asgari 150,00 (yüz elli) ham taban puan almış olmak.)
 • 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olmak,
 • Polis Okullarına alınacak erkek öğrencilerin en az 167 cm, bayan öğrencilerin en az 162 cm boy uzunluğu olacaktır. Polis Okullarına alınacak erkek ve bayan öğrencilerin 18.00-27.00 aralığında Beden Kitle İndeksi olacaktır.

PMYO polis alımı TYT puanı ile yapılacak. 

15 Haziran 2019 tarihinde TYT yapılacak. 18 Temmuz tarihinde sonuçların açıklanmasının ardından PMYO polis alımı için başvurular alınacak.

Sınav başvurusu başladığı anda bildirimle haberdar olmak, tüm subay ve astsubay alımlarından haberdar olmak için Kamubulteni.com mobil uygulamasını indirin.

Android için >>>> TIKLAYIN

İOS için >>>> TIKLAYIN

Son Güncelleme: 15.07.2019 12:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İSA DENİZ 2019-01-17 20:08:53

burdan yetkılılere seslenıyorum lütfen yaş düzeltmesi yapılsın pmyo içi sıınavın yapıldığı yılın ekım ayının şilk gunu itibariyle 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 31 aralık itibariyle 26 yaşından gun almamış olmak diye belirtmişsiniz arada 2 ay oynuyor ama milyonlaca insanın hayallerının yıkılmasına sebebiyet olucak rica ediyorum sınavın yapıldığı yılın ilk gunu baza alınsın umarım gereklı mercılere ulaşır teşekkur ederim.

Avatar
kara 2019-01-23 22:27:18

arkadaş şu yaş sınırını kaldırın artık ya bu nedir her yerde yaş sınırı olaçaksa 35 olsun

Avatar
Astsubay 2019-01-02 23:48:41

saçmalık yas ne ya 21 yas ne 25e cekılmelşı

Avatar
ismail 2018-12-28 23:24:38

subay alımının yaşı ile astsubay alım yaşı aynı olmasını ikise de 21 olmasını istiyorum

Misafir Avatar
Yasin 2019-01-06 23:22:01 @ismail

selamın aleyküm ben suan 19 yasındayım 13.09.1999 dogumluyum lise mezunuyum başvurabilir miyim orada yaş sınırları kafamı karıstırdıda

Beğenmedim! (0)
Avatar
İSA DENİZ 2019-01-17 20:15:00

pmyo için sınavın yapıldığı yılın ılk gunu baza alınsın 1 ocak

Avatar
mfkarslı 2019-01-20 10:16:47

bu i̇lani kaleme alan bi̇r daha okusun. kurtuluş savasi durumuna gi̇rmi̇ş ülkede bu i̇lana uygun adam bulabi̇li̇r mi̇si̇ni̇z?