2018 KPSS DHBT Başvuruları Sona Eriyor

2018 KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT) Başvuru işlemleri yarın sona erecek. KPSS DHBT için ÖSYM üzerinden başvurular 17 Ekim 2018 saat 23.59 itibariyle tamamlanmış olacak. Peki sınav ne zaman yapılacak? işte detaylar...

2018 KPSS DHBT Başvuruları Sona Eriyor

2018 KPSS DHBT Sınavı için heyecanlı bekleyişte sona geliniyor, KPSS DHBT başvuru işlemleri yarın sona erecek. 2018 KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi Sınavı 9 Aralık 2018 tarihinde ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek.

Sınav başvuru süreciyle ilgili geçtiğimiz günlerde ÖSYM resmi internet sitesinden yapılan duyuruda, başvuru işlemlerinin 9 ile 17 Ekim 2018 tarihleri arasında ÖSYM'nin Aday İşlemleri sistemi üzerinden alınacağı belirtilmişti. İlgili duyuruda, "Kamu Personel Seçme Sınavı 2018-KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT), 9 Aralık 2018 tarihinde uygulanacaktır.Sınava başvurular, 9-17 Ekim 2018 tarihlerinde yapılacaktır. Adaylar, KPSS’ye katıldıkları öğrenim düzeyinde DHBT’ye katılmak zorundadırlar." ifadelerine yer verilmişti. 

KPSS: Kamu Personel Seçme Sınavı

Kamu kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarına, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri uyarınca ÖSYM tarafından yerleştirme yapılmaktadır.

Yukarıda sözü edilen Yönetmeliğin 2. maddesinde, kamu görevlerine ilk defa atama yapılacak kadrolar A Grubu Kadrolar ve B Grubu Kadrolar olmak üzere ikiye ayrılmıştır.

a) A Grubu Kadrolar; Başbakanlık, Bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki, özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına,

b) B Grubu Kadrolar; kadroları 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin eki listelerde yer alan, genel ve özel bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, il özel idareleri ve belediyeler, il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında yukarıda (a) bendinde belirtilmiş olan meslekler dışında, ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atama yapılacak kadro ve görevlere atanacaklar içindir. 

KAMUBULTENİ.COM - ANKARA