2018 KPSS Branş Bazında Sıralamalar Açıklandı (Sıralamaya Nasıl Bakılır?)

Son dakika haberi: ÖSYM yaptığı son dakika açıklamasında Lisans branş bazında sıralamaları açıkladı. Peki branş bazında sıralamaya nasıl bakılır?

2018 KPSS Branş Bazında Sıralamalar Açıklandı (Sıralamaya Nasıl Bakılır?)

KPSS BRANŞ BAZINDA SIRALAMALAR AÇIKLANDI

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından yapılan son dakika açıklamasında KPSS Lisans branş bazında sıralamaların yayımlandığına yer verildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

2018 Kamu Personel Seçme Sınavına (2018-KPSS Lisans) katılan adayların sınav sonuçlarına göre branş bazında sıralamaları ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine yansıtılmıştır. Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile branş bazında sıralamalarını öğrenebileceklerdir.

Branş bazında sıralamalar, adayları bilgilendirme amacıyla oluşturulmuş; kendileri ile aynı alanda sınava giren diğer adaylar arasında kendi başarı durumlarını değerlendirmelerine imkân veren bir hizmettir. Görüntülenen sayfa belge niteliği taşımaz. Her türlü değerlendirmede ÖSYM sisteminde kayıtlı bilgiler esas alınır. Branş bazında sıralama işlemleri adayların (YÖKSİS sistemi üzerinden çekilmiş olan) ÖSYM sistemi üzerinde 02.10.2018 tarihi ile aktif olarak bulunan eğitim bilgileri ve bu tarih itibari ile sistemde aktif eğitimi gözükmeyen adayların ise, başvuruda belirttikleri eğitim bilgileri baz alınarak hazırlanmıştır.

MEB tarafından gerçekleştirilen öğretmen alımlarında KPSS P10, P120 ve P121 puan türleri kullanılmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığınca öğretmenliğe atanacakların sıralamaları; alanlara göre mezun oldukları yükseköğretim programları, mezun oldukları yıllar ve öncelikleri, TTK kararlarına göre kontrol edilerek, adayların alan bazındaki başvuruları esas alınarak belirlenmektedir. Bu nedenle öğretmen adaylarının branş bazında sıralama bilgilerini kontrol ederken bu durumu göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

Adayların branş bazında sıralamaları incelerken göz önünde bulundurması gerekenleri içeren teknik açıklama metnine aşağıdaki bağlantıdan erişilebilir.

SIRALAMAYA NASIL BAKARIM?

1- ais.osym.gov.tr sitesine giriş yapın sağ üstte sisteme girişten tc ve şifrenle giriş yapın

2- Sol tarafta Fotoğrafın altında Sınav başvurularım seçeneği var.Oradan 2014 Kpss Önlisans/Ortaöğretim seçeneğine gir zaten girecektir.

3-Orta alanda başvuru kayıt-cevap kağıdı-branş sıralaması var.

4-Branş sıralamanı seç otomatik olarak senin alanını seçecek en aşağıda sıralamamı göster seçeneğine gir tamamdır

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA