YSK'dan Son Dakika Haberi: İstanbul Kararı Veriliyor

Son dakika haberi: Yüksek Seçim Kurulu , önceki gün düzenlenen toplantının ardından bugün ikinci kez toplandı. Ara karar ya da nihai kararın bugün verilmesi bekleniyor.

YSK'dan Son Dakika Haberi: İstanbul Kararı Veriliyor

Son dakika haberi: YSK bugün İstanbnul için bir daha toplandı.

Yüksek Seçim Kurulu ’nda İstanbul seçimlerine yönelik itirazların ele alındığı mesai  bugün de devam ediyor. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ’nda da devam edecek olan görüşmelerde ara karar ya da nihai kararın çıkması bekleniyor. 

31 Mart 2019 günü yapılan  Mahalli İdareler Genel Seçimleri ’nin üzerinden 23 gün geçmesine rağmen CHP ’nin kazandığı İstanbul’da seçim sonuçları için tartışma hâlâ devam ediyor. 

AK Parti ve MHP ’nin İstanbul seçimlerinin iptal edilerek yenilenmesine yönelik başvurusu dün YSK gündemine geldi.  5 saat süren müzakerelerde AK Parti ve MHP temsilcileri itiraz taleplerine ilişkin görüşler paylaşıldı. AK Parti Yüksek Seçim Kurulu Temsilcisi Recep Özel, yaklaşık 2.5 saat süren bir sunum yaptı.

SAAT 11 'DE TOPLANTI BAŞLADI

YSK ’nın bugünkü oturumuysa saat 11.00’de başlayacak.

İTİRAZ DİLEKÇESİNDE NELER VAR

İstanbul’daki seçimlerin yenilenmesini isteyen AK Parti ’nin 44 sayfalık olağanüstü itiraz dilekçesinde, oy sayım ve döküm cetvellerinin mühürsüz olduğu, oy kaydırmaları yapıldığı, kayıp oy pusulalarının bulunduğu, kısıtlı seçmenlerin oy kullandığı, sandık kurullarının oluşumunda usulsüzlük yapıldığı iddia edilmişti.

KHK DİLEKÇESİ

AK Parti, İstanbul seçiminin iptali için YSK’ye, KHK ile kamu hizmetinden çıkarılan seçmenlerin bulunduğu listeyi içerir ek dilekçe de sunmuştu.

İBB VE MALTEPE SEÇİMLERİNİN İPTALİ İSTENDİ

AK Parti’nin ardından MHP de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Maltepe İlçe Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptali istemiyle YSK’ye başvurmuştu.

KAMUBULTENİ.COM | ANKARA 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.