YSK Açıkladı: Yasaklar Başladı (Seçim Yasağı Kaçta Bitecek , Seçim Sonucu Saat Kaçta Açıklanacak?)

Son dakika haberi: Seçim yasakları başladı. İşte seçim yasaklarının bitimine kadar yapılması yasak şeyler ve yasakların kalkacağı saat.

YSK Açıkladı: Yasaklar Başladı (Seçim Yasağı Kaçta Bitecek , Seçim Sonucu Saat Kaçta Açıklanacak?)

Seçim yasakları başladı.

23 Haziran 2019 günü yapılacak İstanbul seçimleri öncesi açıklama geldi. Yüksek Seçim Kurulu tarafından alınan karar doğrultusunda yenilenecek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi propaganda dönemi, saatler 18.00 'i gösterdiğinde bitti ve yayın yasakları başladı.

298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun' un propaganda serbestliği ve süresini düzenleyen 49. maddesine baktığımızda, propagandanın oy verme gününden önceki 10. günün sabahında başlayacağını ve oy verme gününden önceki gün saat 18.00 'de sona ereceğine yer verildi. Saatler 18.00 'ı gösterdiğinde yasaklar başladı. 

HABER YORUM VE KÖŞE YAZISI YASAK

Saat 18.00 'den sonra yapılacak yayınlarda, propaganda maksatlı ve oy vermenin tam bir serbestlikle yapılmasına tesir edebilecek mahiyette haber, yorum ve köşe yazısı yayınlanması yasak olacak.

YASAKLAR SAAT KAÇTA BİTECEK?

Seçim yasakları seçim günü saat 21,00 'da sona erecek. Seçim günü 18.00-21.00 saatleri arasında radyolarda ve her türlü yayın organlarında sadece YSK tarafından seçimle ilgili verilecek haber ve tebliğler yayımlanabilecek. Seçim günü saat 21.00'den sonra bütün yayınlar serbest olacak. YSK, gerek görürse yayın yasağını yarın saat 21.00'den önce de kaldırabilecek.

SON SEÇİMDE YASAKLAR SAAT KAÇTA KALKTI?

Son seçimlerde yasaklar , saat 19,15 'te kaldırıldı. YSK 'nın seçim yasağını kaldırması sonrası sonuçlar gelmişti. 

SEÇİM YASAKLARI ERKEN KALKACAK?

Bu seçimlerde sadece büyükşehir belediyesi seçimi olacağı , 1 pusula olacağı için sayımın erken sona ermesi ve seçim yasaklarının daha erken kalkması bekleniyor.

SEÇİM YASAKLARI KALKTIĞINDA VE SONUÇLAR GELDİĞİNDE HABERDAR OLMAK İÇİN MOBİL UYGULAMAMIZI İNDİRİN >>

Android için >>>> TIKLAYIN

İOS için >>>> TIKLAYIN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.