Yeni Parti Sonrası İlk Anket-İşte Davutoğlu'nun Oy Oranı

Geçtiğimiz aylarda AK Parti 'den ayrılan Ahmet Davutoğlu yeni parti kurdu. Geçtiğimiz gün bir otelde düzenlenen  toplantı ile yeni parti tanıtıldı. Gelecek Partisi adı ile yeni parti kurulması sonrası anket şirketleri harekete geçti. 

Yeni Parti Sonrası İlk Anket-İşte Davutoğlu'nun Oy Oranı

Son dakika: İlk anket sonucu açıklandı.

Bir anket yapan Optimar Araştırma Şirketi , anketin sonucunu açıkladı. 

'Türkiye'nin Nabzı' isimli araştırmanın sonuçlarına baktığımızda yeni partinin toplumda  'bugün seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirdiniz?' ve 'bir partiye ihtiyaç var mı?' soruları soruldu. 12-15 Aralık tarihleri arasında 26 ilde gerçekleştirilen bu araştırmaya göre, Davutoğlu'nun kurduğu ve Babacan'ın kuracağı söylenen partiye bugün seçim olduğu takdirde, araştırmaya katılanların yüzde 1'i oy vereceğini söyledi.

Katılımcıların yüzde 35'i AK Parti'ye, yüzde 18.8'i CHP'ye, yüzde 8.4'ü MHP'ye, yüzde 7.2'si İYİ Parti'ye yüzde 0.9'u Saadet Partisi'ne, yüzde 0.5 Gelecek Partisi'ne ve yüzde 0.5'i de Ali Babacan'ın kuracağı partiye oy vereceğini söyledi. Bu sonuçları Büyük Birlik Partisi yüzde 0.4 ile, Yeniden Refah Partisi yüzde 0.3'le, Vatan Partisi yüzde 0.3'le takip etti. Yüzde 13.7 kararsız olduğunu, yüzde 0.7 diğer partilere oy vereceğini, yüzde 3.6 ise hiç oy kullanmayacağını açıkladı.

Optimar'ın yaptığı Türkiye'nin Nabzı araştırmasına göre Ahmet Davutoğlu'nun kurduğu Gelecek Partisi'ne oy verecek kesimin yüzde 7.7'si 24 Haziran seçimlerinde Saadet Partisi'ne oy kullandı. MHP'ye oy verenlerin oranı yüzde 1.6 olarak belirtilirken, HDP'ye oy verenlerin oranı ise yüzde 1.5. Gelecek Partisi'ne oy vereceğini söyleyenlerin yalnızca yüzde 0.4'ü 24 Haziran seçimlerinde AK Parti'ye oy kullandı. Aynı araştırmaya göre, Ali Babacan'ın kuracağı partiye oy verecek olanların yüzde 1.2'si 24 Haziran seçimlerinde HDP'ye, yüzde 1.1 ise MHP'ye, yüzde 0.7'si CHP'ye, yüzde 0.5'i AK Parti'ye oy verdi. Yüzde 0.7'de oy kullanmadığını belirtti.

Optimar Araştırma Başkanı Hilmi Daşdemir şunları söyledi:

"Daha önceki yapmış olduğumuz araştırmalarda Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan'ın partisi yüzde 10 civarında oy potansiyeli gözüküyordu. Ancak son yaptığımız araştırmada parti kurulmuş olması Babacan'ın da kurmasının çok yakın olması sebebiyle 'bu pazar seçim olsa kime oy verirsiniz?' sorumuzda isim ve parti olarak sorduk. Sonuçları da her iki parti için binde 5 çıktı. Belki parti yeni olduğu için böyle bir sonuç çıkmış olabilir. Ancak, son zamanlarda toplumun 'Yeni bir partiye ihtiyaç var mı?' sorumuzda çıkan oranlar da oldukça düşük seviyelerde. Mesela bu soruyu Sayın Akşener parti kurmadan önce sorduğumuzda yüzde 34.5 çıkıyordu, Şubat 2019'da da yüzde 35'ti. 31 Mart seçimlerinden sonra yaptığımız araştırmalarda hep düşük çıktı. Çünkü vatandaş AK Parti'ye bir ders vermek istiyordu, yerel seçimler öncesi dersini verdi. Belli ölçüde de toplumun muhalefet ihtiyacını başta Ankara ve İstanbul olmak üzere muhalefetin kazanmış olduğu belediyeler ve belediye başkanları karşılamış gibi gözüküyor. Türk siyasal hayatı boyunca ilk çıkışta bir heyecan dalgası yaratamaz, ciddi bir ivme yakalamazlarsa ileriki süreçlerde de başarılı olamıyorlar. Biraz daha zaman geçsin tekrar bir araştırma yapacağız o zaman tekrar oy oranlarını görmüş oluruz"