Flaş Anket Sonuçları Açıklandı-İşte Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu'nun Oy Oranları

Son dakika haberi: Anket şirketlerinden Alil Babacan ve Ahmet Davutoğlu 'nun kuracağı yeni partiler hakkında açıklama geldi. İşte anket sonuçları.

Flaş Anket Sonuçları Açıklandı-İşte Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu'nun Oy Oranları

Flaş seçim anketi: İşte Davutoğlu ve Babacan 'ın oy oranları.

Yeni aprti çalışmaları hızlı şekilde devam ederken önceki gün Ahmet Davutoğlu AK Parti 'den istifa ettiğini duyurdu. Ali Babacan ise geçtiğimiz ay istifa etmişti. 

İstifa haberleri sonrası yeni parti bekleyişleri arttı. Davutoğlu 'nun Ekim 'de , Babacan 'ın ise Kasım ayında parti kuracağı bildiriliyor. 

MAK Danışmanlık Başkanı Mehmet Ali Kulat iki isim ile ilgili  “Vatandaşa sorabilmemiz için partilerin ete kemiğe bürünmesi gerekiyor” dedi. 

Kurulacak partileri yeni sisteme göre değerlendiren Kulat, “Bugün için iki partinin oy oranı ne olur üzerinden değerlendirme yapmak çok doğru olmaz. Türkiye’de seçmenin yeni bir siyasi parti beklediği yıllardır görülüyor. ‘Üç ayda bir yaptığımız araştırmalarda yeni bir siyasi partiye ihtiyaç var mı’ diye sorduğumuzda Türkiye seçmeninin 3’te 1’i yeni bir siyasi parti beklentisi olduğunu söylüyor. MHP ayrışmadan önce MHP tabanı bunu daha çok dillendirirken yerel seçimlerden önce bu yönde beklenti CHP’de fazlaydı. Şimdi de AK Parti tabanında yeni parti beklentisi yükselmiş durumda.” dedi.

DAVUTOĞLU 'NUN OY ORANI

Avrasya Araştırma Şirketi Başkanı Kemal Özkiraz da bir açıklama yaptı ve yeni partilerin iktidarı 'az ya da çok' etkileyeceğini söyledi ve  kendi araştırmalarına göre Davutoğlu’nun 3.5-4 puan bir taban desteği alacağını söyledi.

Özkiraz açıklamasında bu seçmenlerle ilgili bilgi veren  Özkiraz, “Davutoğlu’nun oy oranından bağımsız olarak AK Parti teşkilatlarının gücünü zayıflatacak bir yanı daha var. Davutoğlu’nun genel başkanlık yaptığı dönemde birlikte çalıştığı ekipler AK Parti teşkilatlarında hâlâ aktif çalışan kişiler ve bunlar genellikle akademik yönü güçlü ve siyasal propaganda konusunda derinliği olan isimler. Bunların kopuşu AK Parti’nin saha çalışmalarını mutlaka etkileyecektir” bilgisini paylaştı.

BABACAN 'IN OY ORANI

Özkiraz açıklamasının devamında Ali Babacan 'ın oy oranına değindi ve “Ali Babacan’ın Davutoğlu’na göre daha az bagajı var” diedi ve Ali Babacan 'ın AK Partili seçmenlerden daha fazla oy alacağını söyledi.

DAVUTOĞLU SADECE AK PARTİ 'DENH , BABACAN...

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu 'nun sadece AK Parti seçmenlerinden oy alacağını söyleyen Özkiraz, Ali Babacan 'ın diğer partilerden de oy alacğaını söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

“İki parti için de baraj sorunu olmayacağını kestirmek zor değil çünkü artık ittifaklar var. Zaten yüzde 10 altında oy alacağı tahmin edilirken partileşme cesareti göstermenin en önemli sebebi de ittifakların varoluşu. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in bir yurt dışı ziyaretinde söylediklerinden de yola çıkarak yeni bir sağ ittifak olacağını ön görebiliyorum. Akşener ‘Biz karşı taraftan oy alamıyoruz, geçirgenlik yok’ demişti. İYİ Partili çevreler de bunun sebebi olarak CHP ile ittifak yüzünden solda görülüyoruz diyerek epeydir yakınıyorlardı.”

Gezici Araştırma Şirketi kurucusu Murat Gezici bir açıklama yaptı ve Davutoğlu 'nun Abdullah Gül ile birlikte oy oranının 1.7 olduğunu bunun da yüzde 82’sinin İYİ Parti’ye oy verenlerden oluştuğunu ifade etti. 

“Bu iki parti AK Parti’ye değil İYİ Parti’ye alternatiftir” diyerek açıklama yapan  Gezici şunları söyledi:

“Yeni kurulan partilerin amacı tamamen 50+1 sisteminden yararlanmaktır. Yani parlamenter sistemi savunan bir kitle değiller. Aynı zamanda tek başına iktidar olma arzusu olan oluşumlar da değiller. Amaçları tamamen yüzde 50+1 Cumhurbaşkanlığı sisteminden nemalanmak. Amaç ‘yüzde 30 alayım da hükümeti yöneteyim’ değil, Cumhurbaşkanlığı sisteminde seçmenleri düşünmeye itmek ve nema almaktır."

GENAR Araştırma Şirketi Başkanı İhsan Aktaş şu ifadeleri kullandı:

“Bir parti niyet edip 10 yıl sonra bir şey olmayı hedefleyebilir ama şu an siyasi ortamı allak bullak edecek sosyolojik eksen kayması gözükmüyor. Yeni kurulacak partiler işe küçük noktalarla, virgüllerle başlarlar. AK Parti’nin yüzde 40’ın üzerinde, CHP’nin yüzde 25’in üzerinde bir oyu var. Milliyetçi partilerin ise yüzde 10’ar oyu var. Dolayısıyla ortamda çok yüzer- gezer oy da gözükmüyor. Toplumun büyük bir arayış içerisinde olduğu bir dönem yaşamıyoruz. Stabil dönemdeyiz ve yeni kurulacak partilerin köklü değişiklikler, büyük bir kamuoyu desteği oluşturamayacağını düşünüyorum çünkü hali hazırda ülkenin büyük partileri kendi oylarını ellerinde tutabiliyorlar. Ülkenin en büyük partisi hâlâ iktidar partisidir. İnsanlar iktidar partisini bırakıp neden başka bir partiye gitsinler ki? Bugün iktidarı bırakıp 15 yıl sonra iktidar olacak bir partiye geçeyim çok akıl kârı gelmiyor.”

KAMUBULTENİ.COM  |ANKARA