Uzman Erbaş Mülakatlarına Girdi-Hayatının Şokunu Yaşadı

Jandarma uzman erbaş alımı için mülakatlara giren ve aşamaları başarı ile geçen aday sağlık kurulu raporu almak için hastaneye gidince büyük şok yaşadı.

Uzman Erbaş Mülakatlarına Girdi-Hayatının Şokunu Yaşadı

Kahramanmaraş 'ın Andrırın İlçesi 'nde yaşamakta olan Mehmet Köroğlu isimli kişi, jandarma uzman erbaş alımına başvurdu ve mülakatları geçtikten sonra sağlık raporunu almak için hastaneye gitti. Hastanede büyük şokla karşılaştı.

3 çocuklu ailenin en küçük oğlu olan Köroğlu, çok sevdiği ve istediği asker olma hayalini gerçeğe dönüştürmek için Jandarma uzman erbaş alımına başvuru yaptı. Başvurusunu yaptıktan sonra geçtiğimiz Nisan ayında seçim aşamalarına giren ve bu aşamaları başarılı şekilde geçen Mehmet Köroğlu, hastaneye sevk edildi. Sağlık raporunu almak ve eğitim için atamasını bekleyecek olan aday büyük şokla karşılaştı.

Sağlık raponu almak için Osmaniye Devlet Hastanesine giden ve hastanede ultrasona giren Köroğlu’nun tıptaki karşılığı ’Situs inversus totalis incidence’ olan organlarının ters olduğu ortaya çıktı. Köroğlu 'nun kalbinin ters tarafta olduğu ortaya çıktı. Diğer iç organları da normal insanlara göre ters yerde olan Mehmet Köroğlu, bu hastalığı nedeniyle uzman erbaş olamadı.

İç organlarının ters yönde olduğunu öğrenen Köroğlu büyük şok yaşadığını söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

"Ultrasonu çeken kişi sol tarafa baktığında ’Şu an kalbin atmıyor’ dedi ve o anda bir şok geçirdim. Sonra sağ tarafa bakınca kalbimin sağ tarafta olduğunu söyledi. Ben o an inanamadım şaka yapıyor sandım sonra diğer organlarıma baktığında da onların da ters olduğunu söyledi. Bunun, uzmanlık için engel olduğunu söylediler ve bir hayalim yıkılmış oldu. Bir şekilde askeriyeye girip o üniformayı giymek istiyordum üzerime ama bunu elde edemedim."

YETKİLİLERE SESLENDİ

Ailesinin de ilk başta inanmadığı, ancak raporu görünce büyük şok yaşadıkları hastalığın Jandarma Astsubaylığa engel olmadığını söylendiğini ancak astsubaylık için sevk edildiği Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Hastanesi’nde de aynı teşhisin konulması üzerine astsubaylıktan da elendiğini söyledi.

SPORDA ÇOK İYİ YAPMIŞ

Uzman erbaş mülakatlarında sporda 400 metre koşuda birinci olan, barfiks, mekik gibi diğer aşamaları da başarı ile tamamlayan aday, astsubaylık spor mülakatında da 95 puan almış.Köroğlu açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

"Doktorlar ’Sağlık açısından hiçbir zararı yok, bu şekilde ömür boyu yaşayabilirsin. Sana bir sıkıntısı olmaz’ dediler ama benim hayalim olan her şeyden mahrum bırakıyor bu durum. Bu durumdan dolayı bütün yollarım kapanmış gözüküyor. Ne yapacağımı bilmiyorum, istediğim mesleğe bir türlü ulaşamıyorum. Bunun bir çözüm yolunun bulunması, yetkililerin buna bir el atması lazım."

EN BÜYÜK HAYALİMDİ

Mehmet Köroğlu, hayalinin askeriye olduğu söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

"Askerlik ve polislik bizler için çok önemlidir, değerlidir. O nedenle çocukluğumdan bu yana asker olmanın, o üniformanın altında vatanıma hizmet etmenin hayalini kuruyordum tıpkı uzman çavuş ağabeyim gibi. Ama 27 yaşında öğrendiğim ve bugüne kadar da sağlık açısından hiçbir problem yaşamadığım organlarımızın yerlerinin ters olması nedeniyle en büyük hayalim yıkıldı. Hayallerimin gerçekleşmesi için yetkililerden yardım bekliyorum"

YENİ UZMAN ERBAŞ ALIMI DUYURUSU GELDİĞİ ANDA BİLDİRİM ALARAK HABERDAR OLMAK İÇİN;

ANDROİD UYGULAMAMIZI ÜCRETSİZ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

İOS UYGULAMAMIZI ÜCRETSİZ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Kamubulteni.com | Ankara