Önemli Uyarı: Ben Erkeğim Başıma Gelmez Demeyin

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa 'da Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Velidedeoğlu ve ekibi tarafından başarılı bir ameliyat yapıldı. Yapılan ameliyat ile sağlığına kavuşan Necmi Eren, kistten kurtuldu.

Önemli Uyarı: Ben Erkeğim Başıma Gelmez Demeyin

Ben erkeğim benim başıma gelmez demeyin !!


Ünlü isimlerde de çıkan BRCA-1, BRCA-2 geninin erkeklerde de ortaya çıkabileceğini ve bu genin meme kanserine sebebiyet vereceğini söyleyen Dr. Mehmet Validedeoğlu,dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Necmi Eren ise basın mensuplarına yaptığı açıklamada "Kimse 'Ben erkeğim, benim başıma gelmez' demesin" diyerek erkekleri uyardı.

Memede sertlik, meme başında şişlik ve meme başında çökme ile cilt derisinde yaşanan kızarıklığın, renk değişikliklerinin bu hastalık belirtisi olacağını söyleyen Doç. Dr. Velidedeoğlu, hastanın ameliyat öncesi kemoterapi tedavisine de alındığını söyledi.

SIRTIRNDAN DOKU NAKLEDİLDİ

Doç. Dr. Velidedeoğlu, meme kanserine yakalanan erkek hastası ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Hastanın lokal ileri denilen meme kanseri olduğu görülmüştü. Tümörün kemoterapi sonrası 5 santimetreye kadar gerilediğini gördükten sonra kendi onkoloji konseyimiz ile ameliyata karar verdik. 10 gün önce de hastanın tüm memesini ve koltuk altı lenf bezlerini kapsayacak şekilde mastektomi dediğimiz ameliyatı gerçekleştirdik. Kemoterapiye kısmen yanıt aldığı için tümör yine büyüktü ve erkekte de meme dokusu çok az olduğu için kenarlara doğru da yine yaygın olduğu için oluşan boşluğu da hastanın sırtından aldığımız cilt dokusu ile doldurma yöntemine başvurduk."

ERKEKLERDE GÖRÜLME OLASILIĞI

Doç. Dr. Velidedeoğlu, meme kanserinin erkeklerde görülmesi olasılığı ile ilgili, "Yurtdışı verilerine bakarsak meme kanseri vakalarının erkeklerde görülme sıklığı yüzde 0,5 ile yüzde 1 arasında değişiyor. Bu rakam Afrika'da yüzde 6'lara kadar yükselmekte. Bunun sebebi ise Afrika gibi ülkelerde karaciğerin enfeksiyon hastalıklarının daha sık görülmesi ve bunun daöstrojen değişikliğine yol açması" ifadelerini kullandı.

ERKEKLERDE SAĞ KALMA DAHA DÜŞÜK

Hastalığın kadın ile erkeklerde aynı sürede iyileştiğini söyleyen Velidedeoğlu, erkeklerin doktora geç başvurması nedeniyle sağkalım oranlarının düşük olduğunu söyledi ve hastalığın genetik olduğunu söyledi.

KİMSE BEN ERKEĞİM BENİM BAŞIMA GELMEZ DEMESİN

Meme kanserine yakalanan Necmi Eren ise yaşadıklarını şu şekilde anlattı:

"Başka bir ilacın yan etkisi olduğunu sanmıştık. O yüzden üzerinde fazla durmadık. Bu nedenle de geç kaldık. Bu sene Mart ayında hastanelere müracaat ettik. Ondan sonra ameliyata karar verildi. Çok şükür Doç. Dr. Mehmet Velidedeoğlu bizi sağlığımıza kavuşturdu. Kimse 'Ben erkeğim. Ben de bu hastalık olmaz diye düşünmesin.' Herkes kendi doktoru olup kendini kontrol etmeli. İnsan kurtulunca da ikinci bir yaşama kavuşuyor. Bu işte moral çok mühim. Ben hiç moralimi bozmadım."

Kamubulteni.com | Ankara