Ayak ve Elleriniz Şişiyorsa Dikkat !

Op. Dr. Cafer Abbasoğlu yaptığı uyarısında, "Ayakkabı-çizme bir ayağa dar geliyorsa, pantolon bir bacağı sıkıyorsa, aynı yüzük bir ele olurken diğerine olmuyorsa hastalar mutlaka bir kalp damar uzmanına başvurmalıdır" dedi. Açıklama detayları haberimizde.

Ayak ve Elleriniz Şişiyorsa Dikkat !

Uzmanlardan ayak numaraları hakkında önemli uyarı.

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Cafer Abbasoğlu, yaptığı son dakika açıklamasında, tek ayak ya da eldeki şişlikler hakkında önemli uyarılar yaptı. Bu şişliklerin şenfödem hastalığının habercisi olduğunu söyleyen Abbasoğlu, tedavi için geç kalınmaması gerektiğini söyledi.

Bir damar hastalığı olan lenfödemin, gelişen bir enfeksiyon, burkulma veya ameliyat sonrası ortaya çıkabilir. Abbasoğlu, bu hastalığın, doğru şekilde aşağıdan yukarıya akmayan lenf sıvısının dokularda neden olduğu şişliklere de yol açtığını ifade ederek "Ayakkabı-çizme bir ayağa dar geliyorsa, pantolon bir bacağı sıkıyorsa, aynı yüzük bir ele olurken diğerine olmuyorsa hastalar mutlaka bir kalp damar uzmanına başvurmalıdır" ifadelerini kullandı..

Op. Dr. Cafer Abbasoğlu, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

"Enfeksiyon ya da travma sonucu lenf düğümlerinin zedelenmesi ve doku içinde lenf sıvısının birikmesiyle ortaya çıkan şişlik aynı zamanda bu bölgeyi enfeksiyonlara hassas hale de getirir. Doplerultrason ile yaptığımız muayenelerde lenf yollarındaki genişlemeyi kolaylıkla görüyoruz. Özellikle vücut direnci düşük hastalarda, ayak parmaklarının terlemesi, kaşınması sonrası bölgeye enfeksiyon ya da mantar yerleşebilir. Lenf yollarını daraltan bu enfeksiyon hastaların 40 derece ateş ve hayati tehlikeyle hastaneye yatmalarına da yol açabilir"

BELİRTİLER

Genel olarak tek kol ya da tek bacakta artarak devam eden bir şişlikle kendini gösteren lenfödem hastasının geçirdiği bir ameliyat, ayak parmaklarındaki mantar, burkulma ve enfeksiyon gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkar.

Öte yandan Dr. Abbasoğılu, "Meme kanseri ameliyatları sonrasında koltuk altındaki lenf bezleri de alındığı için kollarda şişme ortaya çıkabilir. Bu da lenfödemdir ve tedavi edilmelidir" dedi.

AYAKLAR TEMİZ VE BAKIMLI OLMALIDIR

Dr. Cafer Abbasoğlu, şişliklerin sıcak günlerde daha da arttığını söyleyerek ayak sağlığına dikkat edilmesi gerektiğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı: "Bu hastalar, parmak aralarının terlemesi ya da ıslak kalması, ayakkabı vurması, sinek-böcek ısırıkları, ayakta kesiklerin oluşması gibi durumlara karşı dikkatli olmalıdır. Bu durum lenf yollarında enfeksiyona yol açabilir. Kızarıklık ve şişlik daha artar. Piknik ya da tatilde ayaklarınızı vurulma, çizilme ya da ıslak kalmaya karşı koruyun."

Dr. Abbasoğlu açıklamasının sonunda ise söz konusu hastalık için tedavi biçimlerine değindi ve şu ifadeleri kullandı:

"6 farklı renkteki düşük enerjili laser uygulaması ile hastanın düzgün çalışmayan lenf düğümleri ve tıkanmış lenf yolları genişletilirken buradaki lenf akışı normale döndürülüyor. Hasta arka arkaya gerçekleşen 10 günlük tedavide daha seanslar devam ederken bile şişliğin indiğini görüyor. Son zamanlarda dünyada hızla yaygınlaşan bu tedavinin herhangi bir yan etkisi yok. Her yaştan herkese uygulanabilir. Her mevsimde yapılabilir. Tedavisi olmadığı söylenmiş, sadece çorap verilip gönderilmiş ancak çözüm bulamamış hastalar da bu yöntemle ayaklarını, kollarını rahatlıkla eskisi gibi kullanabilir. Hemen tedavi sonrasında şiş bacakta 2 cm'e varan incelme görüyoruz. Sonrasında hareketli olur, çoraplarını giymeye devam ederse incelme de devam eder. Tedavinin çalışma prensibinde Laser ışınları kana emdirilerek kan hücrelerini etkilemesi sağlanıyor. Yani seanslar bitse de aslında iyileşme ve koruma süreci sürüyor. Bu arada hasta tansiyon ya da şeker hastası ise tedavi sonrasında bu hastalıkların oluşturabileceği olumsuzluklardan da korunması gerekir. Yani tansiyonunu ve şekerini kontrol altında tutmalıdır. Eğer sürece dikkat ederlerse hastalık tekrar etmeyecektir."

Kamubulteni.com | Ankara