Ziraat Bankası Şartları Açıkladı: Bu İllerde Yaşayanlara Düşük Faizli Kredi Verilecek

Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatifleri arasında imzalanan protokol ile birçok şehirde yaşayan vatandaşlara düşük faizli kredi imkanı sunuluyor.

Ziraat Bankası Şartları Açıkladı: Bu İllerde Yaşayanlara Düşük Faizli Kredi Verilecek

Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatifleri arasında imzalanan protokol ile birçok şehirde yaşayan vatandaşlara düşük faizli kredi imkanı sunuluyor.

26 Mart 2021 Cuma 01:04
Ziraat Bankası Şartları Açıkladı: Bu İllerde Yaşayanlara Düşük Faizli Kredi Verilecek

Ziraat Bankası, bu şehirlerde yaşayanlara da düşük faizli kredi verecek.

Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatifleri arasında imzalanan uygulama ile hayvancılık yapacaklara düşük faizli krediler sağlanıyor. 

Söz konusu kredilerle ilgili Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğ şu şekilde:

"T.C. ZİRAAT BANKASI A.Ş. VE TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİNCE TARIMSAL ÜRETİME DAİR DÜŞÜK FAİZLİ YATIRIM VE İŞLETME KREDİSİ KULLANDIRILMASINA İLİŞKİN UYGULAMA ESASLARI TEBLİĞİ (TEBLİĞ NO: 2020/4)’NDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ (TEBLİĞ NO: 2021/2)

MADDE 1 – 25/3/2020 tarihli ve 31079 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Uygulama Esasları Tebliği (Tebliğ No: 2020/4)’nin 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (uu) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“uu) Tarımsal amaçlı üretici birlikleri: 29/6/2004 tarihli ve 5200 sayılı Tarımsal Üretici Birlikleri Kanunu kapsamında kurulan ve faaliyet gösteren tarımsal üretici birliklerini ve/veya 11/6/2010 tarihli ve 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununa göre kurulmuş ıslah amaçlı yetiştirici birliklerini,”

MADDE 2 – Aynı Tebliğin 4 üncü maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendinde yer alan “Uşak” ibaresinden sonra gelmek üzere “, Bingöl, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Muş ve Tunceli” ibareleri eklenmiştir.

MADDE 3 – Aynı Tebliğin 21 inci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve aynı maddenin ikinci fıkrasında yer alan “zirai kredilendirme belgesi” ibaresi “kredi uygunluk belgesi” olarak değiştirilmiştir.

“(1) Karar kapsamında, 9/10/2020 tarihli ve 31269 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Tarım Makineleri ve Tarım Teknolojisi Araçlarının Deney ve Denetim Esaslarına İlişkin Yönetmelik kapsamında değerlendirilen, kredi uygunluk belgesi veya geçerlilik süresi devam eden zirai kredilendirme belgesi olan tüm tarımsal mekanizasyon araçları için yatırım kredisi kullandırılabilir.”

MADDE 4 – Aynı Tebliğin 22 nci maddesinin birinci fıkrasının birinci cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Karar kapsamında, Tarım Makineleri ve Tarım Teknolojisi Araçlarının Deney ve Denetim Esaslarına İlişkin Yönetmelik hükümlerine göre kredi uygunluk belgesi veya geçerlilik süresi devam eden zirai kredilendirme belgesi olan traktörler için yatırım kredisi kullandırılabilir.”

MADDE 5 – Aynı Tebliğin 23 üncü maddesinin altıncı fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(6) Kredi talep konusu olan ve Tarım Makineleri ve Tarım Teknolojisi Araçlarının Deney ve Denetim Esaslarına İlişkin Yönetmelik esaslarına göre kredi uygunluk belgesi veya geçerlilik süresi devam eden zirai kredilendirme belgesi olan sulama ekipmanları için yatırım kredisi kullandırılabilir.”

MADDE 6 – Aynı Tebliğin 24 üncü maddesinin altıncı fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(6) Bu kapsamda kredilendirilecek tarım makinelerinden Tarım Makineleri ve Tarım Teknolojisi Araçlarının Deney ve Denetim Esaslarına İlişkin Yönetmelik kapsamında değerlendirilenlerin kredi uygunluk belgesi veya geçerlilik süresi devam eden zirai kredilendirme belgesinin bulunması gerekir.”

MADDE 7 – Bu Tebliğin;

a) 2 nci maddesi yayımı tarihinde,

b) Diğer maddeleri 1/1/2020 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde,

yürürlüğe girer.

MADDE 8 – Bu Tebliğ hükümlerini Tarım ve Orman Bakanı yürütür."

BU ŞEHİRLERDEKİLERE DE VERİLECEK

Sütçü ve kombine sığır yetiştiriciliği için düşük faizli kredi, Adana, Afyonkarahisar, Aksaray, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, Eskişehir, Isparta, İstanbul, İzmir, Karaman, Kayseri, Kırklareli, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Muğla, Nevşehir, Niğde, Sakarya, Tekirdağ, Uşak" illerinde veriliyordu. Aşağıdaki iller de buna eklendi:

"Bingöl, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Muş ve Tunceli"

BU ŞARTLARI TAŞIYANLARA VERİLECEK

Söz konusu kararda, şartlar şu şekilde açıklandı:

 (1) Karar kapsamında üreticilere faiz indirimli işletme ve yatırım kredisi kullandırılabilmesi için; elli baş ve üzeri kapasitede, manda veya damızlık sığır işletmesi kurmaları veya işletme kapasitesini elli baş ve üzerine çıkarmaları gerekir.

(2) Sığır yetiştiriciliği için kullandırılacak olan yatırım kredileri, sütçü ırklar (Jersey, Holstein ve Avrupa kırmızıları), kombine ırklar (Montbeliard, Brown Swiss ve Simental) ile manda alımları, barınak yapımı ve tadilatı, süt sağım ünitesi ve süt soğutma tankı, yem hazırlama ünitesi, balya makinesi, çayır biçme makinesi, silaj makinesi, hayvan yatağı, travay, gübre yönetimi ile ilgili altyapı ve alet-ekipman alımı, kurulu işletmelerin münferit alet-ekipman alımları ile diğer yatırım giderlerini kapsar.

(3) Kredi ile temin edilecek sığırların, Bakanlık kayıt sistemine kaydedilmiş, damızlık belgesine sahip, ilk yavrusuna gebe veya en fazla ilk doğumunu yapmış ve azami otuz altı aylık yaşta olması gerekir. Kredi ile temin edilecek mandalar ise Bakanlık kayıt sistemine kaydedilmiş, ilk yavrusuna gebe veya en fazla ilk doğumunu yapmış ve azami kırk sekiz aylık yaşta olması gerekir.

(4) Bu kapsamda işletme ve/veya yatırım kredisi kullandırılabilmesi için, hayvan alımı amacıyla kredi kullandırılmasa dahi işletmeye alınacak hayvanların belirtilen nitelikleri taşıması gerekir. Kurulu işletmelerin hayvan alımı dışındaki işletme ve/veya yatırım kredisi taleplerinde ise hayvanların yaşı dışındaki diğer tüm kriterler (damızlık belgesine sahip olma, HBS’de kayıtlı olma) aranır.

(5) Yalnızca işletme kredisi taleplerinin değerlendirilmesinde, işletmedeki hayvanlar için damızlık belgesi yerine ilgili Damızlık Birliği tarafından onaylanmış e-ıslah veri tabanı (kulak küpe numaraları belirtilerek) kayıtları esas alınarak işlem yapılabilir.

BAŞVURU

Krediye başvuru yapacakların Ziraat Bankası'na ya da Tarım Kredi Kooperatifi müdürlüklerine gitmesi gerekmektedir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hehe 2021-03-26 11:24:24

Millete her türlü kredi düşük faiz yüksek faiz vermekten derhal vazgecilmeli borç borç ile kapatılmaz bu anlayış doğru değildir girdi maliyetlerinin azaltılması üretimin artırılması lazım