Zabıta Memuru-İtfaiye Eri ve Belediye Personeli Alımında Yönetmelik Değişti

Belediyelere memur alımı için yönetmelik değişti. Memur alımı için Yüksek Mahkeme 'nin verdiği durdurma kararı sonrası yönetmelikte beklenen değişiklik yapıldı.

Zabıta Memuru-İtfaiye Eri ve Belediye Personeli Alımında Yönetmelik Değişti

Belediyelere memur alımı için yönetmelik değişti. Memur alımı için Yüksek Mahkeme 'nin verdiği durdurma kararı sonrası yönetmelikte beklenen değişiklik yapıldı.

24 Ekim 2019 Perşembe 10:39
Zabıta Memuru-İtfaiye Eri ve Belediye Personeli Alımında Yönetmelik Değişti

Belediyelere memur alımı yönetmeliği değişti.

Resmi Gazete 'nin bugünkü sayısında önemli bir karar yayımlandı. Yayımlanan kararda İl Özel İdarelerine , Belediyelere ve Belediyelere bağlı kuruluşlara memur alımı için yönetmelikte değişiklik yapıldığı bildirildi.

Yüskek Mahkeme 'nin verdiği iptal kararının ardından belediye personel alımı yönetmeliğinde yapılan değişiklik şu şekilde;

KAMU GÖREVLERİNE İLK DEFA ATANACAKLAR İÇİN YAPILACAK SINAVLAR HAKKINDA GENEL YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1- 18/3/2002 tarihli ve 2002/3975 sayılı Bakanlar Kurulu Karan ile yürürlüğe konulan Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmeliğin "Beşinci Bölüm"ün başlığı aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"BEŞİNCİ BÖLÜM

İl Özel İdareleri, Belediyeler ve Bağlı Kuruluşları ile Bunların Üyesi Olduğu Mahalli İdare Birlikleri Kadrolarına Atanacakların Seçilmesi"

MADDE 2- Aynı Yönetmeliğin 27/A maddesi başlığıyla birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"Seçme yöntemi ve duyuru

Madde 27/A- (1) İl özel idareleri, belediyeler ve bağlı kuruluşlan, bunlann üyesi olduğu mahalli idare birlikleri ile döner sermayeli kuruluşlann B grubu kadrolanna bu Yönetmeliğin Dördüncü Bölümünde yer alan usul ve esaslara göre atama yapılabileceği gibi, KPSS (B) grubu puan sıralaması dikkate alınarak, açıktan atama yapılacak kadro sayısının beş katma kadar belirlenecek adaylar arasında yapılacak yazılı ve/veya sözlü sınavlardaki başarı sırasına göre de atama yapılabilir.

(2) Atama için ayrı bir sınav yapılmasının öngörülmesi halinde atama yapılacak kadroların sayı, sınıf, unvan ve dereceleri, genel ve özel mevzuattaki atama koşullan, KPSS puan türü ve asgari puanlan, sınavın yeri, zamanı, içeriği ve değerlendirme yöntemi ilgili kurumlarca Resmi Gazete, Cumhurbaşkanınca belirlenen kurumun internet sitesi ve kendi internet sitelerinde ilan edilmek suretiyle adaylara duyurulur."

MADDE 3- Aynı Yönetmeliğin 27/B maddesi başlığıyla birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"Sınav ilişkin esaslar

Madde 27/B- (1) İl özel idareleri, belediyeler ve bağlı kuruluşlan, bunlann üyesi olduğu mahalli idare birlikleri ile döner sermayeli kuruluşlarca yapılacak sınava başvuru şekli, smavın türü, smav konulan, sınav kurulunun teşkili, kurulun çalışma usul ve esaslan, sınav sonuçlannın değerlendirilmesi, başanlı olan asil ve yedek adaylann belirlenmesi usulü, smav sonuçlanna itiraz ile sınava ilişkin diğer hususlar İçişleri Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca müştereken yürürlüğe konulacak yönetmelikle belirlenir."

MADDE 4- Aynı Yönetmeliğin 27/C maddesi başlığıyla birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"KPSS puanlarının kontrolü ve bildirim yükümlülüğü

Madde 27/C- (1) İl özel idareleri, belediyeler ve bağlı kuruluşlan, bunlann üyesi olduğu mahalli idare birlikleri ile döner sermayeli kuruluşlar, kendilerine başvuran adaylann T.C. kimlik numaralarını, ad ve soyadlannı ve KPSS puanlannın doğruluğunu ÖSYM'ye ait

internet sitesinden kontrol eder. Yapılan kontrol sonucunda sınav sonuç belgesinde tahrifat yaptığı belirlenen adaylar ilgili kurumlarca ÖSYM'ye bildirilir.

(2) Göreve başlatılanlar ile ataması yapıldığı halde göreve başlamayanlar veya ataması iptal edilen adaylara ilişkin bilgiler, söz konusu işlemlerin sonuçlandığı tarihten itibaren on beş gün içinde kadro ve pozisyonların merkezi olarak tutulduğu kurumun "E-Uygulama" sistemine girilir.

(3) Smav ile ilgili basılı formlarda ve sınav sonuç belgelerinde silinti veya kazıntı yoluyla ya da teknoloji kullanılarak değişiklik yapıldığının belirlenmesi durumunda, sorumlular hakkında Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunulur."

MADDE 5- Aynı Yönetmeliğin 27/D maddesi yürürlükten kaldırılmıştır.

Kadın erkek adaylar bu adreste >> TIKLA KATIL

KPSS İLE ALINACAK

Yapılan değişiklik ile belediyeler, il özel idarelerine ve belediye kuruluşlarına açıktan memur alımı yapılacağı  , alınacak sayısının 5 katının KPSS puan sıralamasına göre mülakata çağırılacağı bildirildi. 

Zabıta, veri memuru, sekreter, il özel idaresi personeli, itfiaye eri, şoför, evlendirme memuru, büro memuru, tekniker, teknisyen ve personel alımları bu kriterlere göre yapılacak.

İLANLARDAN BİLDİRİMLE HABERDAR OLMAK İÇİN MOBİL UYGULAMAMIZI İNDİRİN >>

Android için >>>> TIKLAYIN

İOS için >>>> TIKLAYIN

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hoppala 2019-10-24 16:50:20

Ya şimdiye kadar torpille belediyelerde 40 yaşından sonra memur olanlar zabıta olqnlar