Son Dakika: Ehliyette Değişiklik Yapıldı

Ehliyet alacakları ve yenileyecekleri ilgilendiren son dakika açıklaması geldi. Resmi Gazete 'nin bugünkü sayısında yayımlanan karar ile sağlık yönetmeliğinde bazı değişiklikler yapıldığına yer verildi.

Son Dakika: Ehliyette Değişiklik Yapıldı

Ehliyet alacakları ve yenileyecekleri ilgilendiren son dakika açıklaması geldi. Resmi Gazete 'nin bugünkü sayısında yayımlanan karar ile sağlık yönetmeliğinde bazı değişiklikler yapıldığına yer verildi.

13 Haziran 2020 Cumartesi 08:37
Son Dakika: Ehliyette Değişiklik Yapıldı

Ehliyet alacaklar dikkat: Değişiklik yapıldı.

Sürücü belgesi alacak vatandaşları ilgilendiren yeni düzenleme bugün yapıldı. Resmi Gazete 'nin bugünkü sayısında yayımlanan ve yürürlüğe giren düzenlemede sağlıkta değişiklik yapıldığına yer verildi. 

Sağlık ile İçişleri Bakanlığı 'nın koordinesinde yapılan değişikliğin tam metni şu şekilde:

SÜRÜCÜ ADAYLARI VE SÜRÜCÜLERDE ARANACAK SAĞLIK ŞARTLARI İLE MUAYENELERİNE DAİR YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 26/9/2006 tarihli ve 26301 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmeliğin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasında yer alan “özel” ibaresinden önce gelmek üzere “muayenehane hariç” ibaresi ile “Emniyet” ibaresinden önce gelmek üzere “Türk Silahlı Kuvvetleri” ibaresi eklenmiş, üçüncü, beşinci ve sekizinci fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve aynı maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“(3) Tabip tarafından, sürücü/sürücü adayının genel sağlık durumuna ilişkin yazılı beyanı alınarak ikinci fıkrada tanımlanan durumlarının olup olmadığı yönünde ilk muayenesi yapılır.  Bu Yönetmeliğe göre sürücülüğe engel hali olmayanlara muayeneyi yapan tabip tarafından uygun rapor verilir. Yapılan muayene sonucunda, sürücülüğe engel hali tespit edilen veya ikinci fıkrada tanımlanan durumlardan bir veya birkaçının olması veya hakkında karar verilemeyen sürücü/sürücü adayının muayene bulguları ve sevke neden olan uzmanlık muayenesi hariç sürücü belgesi alabileceği sağlık raporunda belirtilir ve ilgili uzman tabip/tabiplere gönderilir. İlgili uzman tabip/tabipler tarafından sürücü/sürücü adayının muayenesi yapılarak sağlık raporu verilir. Bu durumda, ilk muayene sonucunu gösteren sağlık raporu ve uzman tabip/tabipler tarafından düzenlenecek sağlık raporu birlikte geçerlidir. Ancak kişinin özel tertibatlı araç kullanması gerektiği durumlarda ilgili uzman tabip/tabipler tarafından sekizinci fıkraya göre işlem yapılır.”

“(5) Kişinin, adına düzenlenen rapora itiraz hakkı vardır. Raporlara itiraz usulleri Sağlık Bakanlığınca belirlenir.”

“(8) Özel tertibatlı motorlu araç kullanılması gereken durumlarda düzenlenen sağlık raporuna; tanı, sürücü belgesi alabileceği ve özel tertibatlı araç kullanabileceği belirtilerek kod ve sürücü belgesi sınıfı yazılmadan il sağlık müdürlüğü bünyesinde oluşturulacak komisyona sevk edilir. Komisyon valilik tarafından görevlendirilecek il sağlık müdürlüğü görevlisinin başkanlığında kişinin sağlık raporunda belirtilen tanı ile ilgili branş uzmanı/uzmanları, ortopedi ve travmatoloji, fiziksel tıp ve rehabilitasyon, nöroloji uzmanları ve valilikçe kamu kurum/kuruluşlarından veya ilgili meslek odalarından görevlendirilecek bir makine mühendisinden oluşur. İl sağlık müdürlüğü tarafından ihtiyaç duyulması halinde bu Komisyona iç hastalıkları, ruh sağlığı hastalıkları, kulak burun boğaz uzman hekimleri ve elektrik mühendisi dâhil edilebilir. Komisyon valilik tarafından uygun görülen ilçelerde de oluşturulabilir. Komisyon uygun göreceği özel tertibat kod numaralarını, hangi sınıf sürücü belgesi alınabileceğini veya sürücü olunup olunamayacağını sağlık raporunun ilgili bölümünde belirtir. Komisyon tarafından, aracın tadil edilmesini müteakip sürücünün aracı kullanıp kullanamadığı kontrol edilebilir. Komisyon başvuru olması halinde en az ayda bir kere toplanır. Komisyon kararları oy çokluğu ile alınır. Oy eşitliği halinde komisyon başkanının kullandığı oy yönünde çoğunluk sağlanır.”

“(12) Dış temsilciliklerimiz tarafından alınacak sürücü belgesi başvuru işlemlerinde, başvuru sahibinin ikamet ettiği ülkeden aldığı sürücü olmasında engel durum bulunmadığına dair sağlık raporu geçerli kabul edilir.”

MADDE 2 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini Sağlık ve İçişleri Bakanları birlikte yürütür.

ESKİ YÖNETMELİK NASILDI?

Eski yönetmeliğe baktığımızda , bugün değiştirilen (3) 'üncü maddenin şu şekilde olduğu görülüyor:

" (3) Tabip tarafından, bu Yönetmelikte belirtilen kriterlere göre sürücülüğe engel hali olmayanlara muayeneyi yapan tabip tarafından uygun rapor verilir. Bu Yönetmeliğe göre sürücülüğe engel hali tespit edilen veya hakkında karar verilemeyen sürücü adayı ilgili uzman tabip/tabiplere gönderilerek ilgili uzman muayenesi istenir ve verilecek rapor doğrultusunda işlem yapılır."

Bu madde, bugün yayımlanan yönetmelikle değişti.

Diğer düzenleme ise ; Sağlık raporuna itiraz etmek isteyenler, Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenecek usüllere göre itirazlarını yapabilecek.

EHLİYET NASIL ALINIR?

Sürücü belgesi almak isteyen vatandaşların öncellikle bir Sürücü kursuna giderek kayıt yaptırması gerekmektedir. Kayıt yaptıran aday, derslere katıldıktan sonra yazılı sınava tabi tutulacak. 

Yazılı sınavı geçen aday , daha sonra direksiyon sınavına alınacak. Burada başarılı olup sağlık raporunu alan aday sürücü belgesini alabilecek.

KAMUBULTENİ.COM  |ANKARA

Son Güncelleme: 13.06.2020 21:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet 2020-06-13 10:36:04

Önce rapor alalım
Sonra kurs azizim

Avatar
Semih 2020-06-13 13:05:36

Ne yapacaklarını şaşırdılar. Nasıl işleri uzatırım nasıl para alırım, başka dertleri yok. Hem diyorlar ki hastahaneden uzak durum mecbur olmadıkça ufak şeylerden dolayı hastahaneye girmeyin. Şimdi de sağlık ocağında halledilecek şeyi hastahaneye yönlendiriyor. İşi uzatmak için ellerinden geleni yapıyorlar

Avatar
TurgutReis 2020-06-13 09:59:38

Kursa para ver ondan sonra da raporu alamazsak ne olacak kurs parası ???????

Avatar
İskender 2020-06-13 14:01:12

Nekadar çok kanun o'kadar az özğürlük

Avatar
Biktik artik bu hukumetin kararlarından 2020-06-16 13:39:30

bıktıııım

Avatar
Metin 2020-06-13 09:07:47

Bıktık artık ne buyav onu değiştir buju degistir bıktık düşün yakamizdan

Avatar
Zeynep 2020-06-18 19:29:30

Heyet raporu mu istiyor yani sağlık ocağından alamıyor muyuz

Avatar
Yok canım 2020-06-24 13:32:38

Allah Allah