Erdoğan İmzaladı: İşten Çıkarma Yasağı Yeniden Uzatıldı İşte Bitiş Tarihi

Son dakika haberi: Resmi Gazete 'nin bugünkü sayısında önemli bir karar yayımlandı. Yayımlanan kararda işten çıkarma yasağının 2 ay daha uzatıldığına yer verildi.

Erdoğan İmzaladı: İşten Çıkarma Yasağı Yeniden Uzatıldı İşte Bitiş Tarihi

Son dakika haberi: İşten çıkarma yasağı uzatıldı.

Resmi Gazete 'nin bugünkü sayısında önemlşi bir karar yayımlandı. Yayımlanan kararda , pandemi sürecinde alınan işten çıkarma yasağının 2 ay daha uzatıldığına yer verildi.

Bugünkü Resmi Gazete sayısında yayımlanan ve yürülüğe giren karar ile işten çıkarma yasağı 17 Eylül 'den sonra 2 ay daha uzatıldı. 

İşverenler Kasım ayının üçüncü haftasına kadar işçilerini işten çıkaramayacak.

İş Kanunu'na 16 Nisan 2020 tarihinde eklenen geçici madde ile iş veya hizmet sözleşmelerinin, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller, iş veya hizmet sözleşmelerinde sürenin sona ermesi, iş yerinin faaliyetinin sona ermesi, işin sona ermesi halleri dışında, 3 ay süreyle işveren tarafından feshedilemesi yasaklandı.

İşverene, çalışanı 3 aylığına ücretsiz izne ayırma imkanı veren geçici maddede, Cumhurbaşkanına da bu süreleri, 30 Haziran 2021'e kadar her defasında en az üçer aylık sürelerle uzatma yetkisi verildi. Bu madde uyarınca, 17 Nisan'da uygulanmaya başlayan işten çıkarma yasağı, 17 Ağustos'tan itibaren geçerli olmak üzere 1 aylığına uzatılmıştı.