EGM Polis ve Bekçi Alımında Değişiklik!

18 Mart 2021 tarihli resmi Gazete sayısında önemli bir karar yayımlandı. Yayımlanan kararda bekçi ve polis alımında düzenleme yapıldığına yer verildi.

EGM Polis ve Bekçi Alımında Değişiklik!

18 Mart 2021 tarihli resmi Gazete sayısında önemli bir karar yayımlandı. Yayımlanan kararda bekçi ve polis alımında düzenleme yapıldığına yer verildi.

18 Mart 2021 Perşembe 00:06
EGM Polis ve Bekçi Alımında Değişiklik!

Bekçi ve polis alımında değişiklik.

18 Mart 2021 tarihli Resmi Gazete sayısında önemli bir karar yayımlandı. Yayımlanan "EMNİYET TEŞKİLATI SAĞLIK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK" başlığı ile yayımlanan düzenlemenin tam metni şu şekilde:

MADDE 1 – 3/1/2018 tarihli ve 30290 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde yer alan “Sağlık İşleri Dairesi Başkanını” ibaresi “Sosyal Hizmetler ve Sağlık Daire Başkanını” olarak, aynı fıkranın (b) bendinde yer alan “Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığını” ibaresi “Sosyal Hizmetler ve Sağlık Daire Başkanlığını” olarak değiştirilmiştir.

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 7 nci maddesinin ikinci fıkrasının (e) ve (f) bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“e) Teşhis ve karar haneleri boş bırakılamaz. Teşhis hanesine; tespit edilen tüm hastalıklar ve sağlık sorunları yazılır, hastalığı veya sağlık sorunu olmayanlar için teşhis hanesine “Sağlam” yazılır.

f) Karar hanesine; hastalığı veya sağlık sorunu olmayanlar için “Sağlam” yazılır, bir hastalık veya sağlık sorunu tespit edilmesi halinde, hastalığın veya sağlık sorununun hangi dilimde olduğu yazılır. Laboratuvar ve diğer test yöntemlerinin sonuçları, muayene bulgu ve sonuçları ile teşhis, dilim ve karar arasında çelişki olamaz.”

MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 11 inci maddesinin beşinci fıkrasının sonuna aşağıdaki cümle eklenmiştir.

“Öğrenci hakkında düzenlenmiş herhangi bir rapor bulunmasa dahi, sağlık komisyonunun veya idarenin lüzum görmesi halinde, öğrenci tam teşekküllü hastanelere sevk edilerek, bu Yönetmelik hükümlerine uygun şekilde son durum ve dilim belirtir sağlık kurulu raporu aldırılır.”

MADDE 4 – Aynı Yönetmeliğin 12 nci maddesinin birinci ve üçüncü fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(1) Çarşı ve mahalle bekçisi adaylarının Devlet memurluğuna ilk girişlerinde, Emniyet Hizmetleri Sınıfı dışında kalan diğer hizmet sınıflarına açıktan yapılan atamalarda ve naklen atamalarda, 657 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (B) bendine göre sözleşmeli personel alımında, her ne sebeple olursa olsun öğrencilikten veya Devlet memurluğundan altı aydan uzun süreli ayrıldıktan sonra tekrar dönüşlerde, giriş raporu aldırılır ve Daire Başkanlığına gönderilir. Bu raporlar, tam teşekküllü hastaneler tarafından, 7 nci maddenin ikinci fıkrası hükümlerine göre düzenlenir.”

“(3) Okullarda; öğrenciliğe girişte aldırılan giriş raporları eğitim-öğretim süresince öğrencilerin sağlık durumlarında öğrenciliğe devam etmeye ve memuriyete girişe engel bir değişiklik oluşmaması halinde, memuriyete giriş raporu olarak kabul edilir. Mezuniyete kadar ilgililerin sağlık durumlarında değişiklik olması halinde, 11 inci madde hükümlerine göre işlem yapılır.”

MADDE 5 – Aynı Yönetmeliğin 13 üncü maddesinin birinci fıkrasının üçüncü cümlesi yürürlükten kaldırılmış ve aynı maddenin dördüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(4) Okullardan mezun olarak Devlet memurluğuna ilk girişlerde;

a) Öğrencilik sürecinde sağlık sorunu olmayanlar Emniyet Hizmetleri Sınıfına atanmaya hak kazanırlar.

b) Öğrencilik sürecinde sağlık sorunu olup da 11 inci madde hükümlerine göre haklarında sağlık komisyonu tarafından “öğrenciliğe devam eder” kararı verilenler Emniyet Hizmetleri Sınıfına atanmaya hak kazanırlar.

c) Öğrencilik sürecinde sağlık sorunu olup da 11 inci madde hükümlerine göre haklarında sağlık komisyonu tarafından “öğrenciliğe devam edemez” kararı verilenler Emniyet Hizmetleri Sınıfına atanamazlar. Bu durumdaki öğrenciler için 11 inci madde hükümlerine göre işlem yapılır.”

NELER DEĞİŞTİ?

Bekçi alımında adaylar öğrenci iken 6 ay ayrıldığında ya da görevdeyken 6 ay ayrıldığında tekrar girişte sağlık raporu alınmaz. Ancak bu sürenin 6 ayı geçmesi durumunda sağlık raporu alınır. 

Polis alımında ise adaylar eğitime alındıktan sonra sağlık durumlarında ciddi bir sorun yaşanmaması durumunda okuldan mezun olduğunda aynı sağlık raporu ile göreve başlayacak. 

Bir diğer düzenleme de öğrencilik döneminde sağlık sorunu olan, ancak muayenede öğrenciliğe devam edenler de polis ve bekçi olarak atanır. Ancak öğrencilik döneminde sağlık sorunu yaşayıp öğrenciliğe devam edemez kararı alanlar, öğrenciliğe devam edemez. İtiraz etmesi durumunda hastaneden itiraz raporu alınabilir.

Değişiklikler sadece bunlarla sınırlı.

ALIMLAR NE ZAMAN?

27. dönem POMEM 8 bin polis alımı için ön sağlık aşaması bu ay sonu bitiyor. PMYO lise mezunu polis alımı ise YKS'deki TYT oturumundan alınacak puan ile olacak. Bekçi alımı için ise henüz tarih belli değil. Tarih belli olduğunda bildirimle haberdar olmak için uygulamamızı aşağıdaki linklerden indirin:

Android için >>>> TIKLAYIN

İOS için >>>> TIKLAYIN

Son Güncelleme: 18.03.2021 01:15
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ahmet 2021-03-18 00:33:49

Neden kalksın ki hocam önce peygamber ocağını göreceksin ki kısa süreliğine dahi olsun sonrasından bu görevi layıkıyla yerine getirebilesin

Avatar
Fuat 2021-03-18 00:55:03

Askerliği yapmayan bekçiliği YAPAMAZ

Avatar
Tunahan 2021-03-18 00:59:48

Askerlik şartı kalkması lazım diyeceğinize gidin yapın askerliğinizi biz yaptık aslan parçaları askere gitmiyeceğiniz ama kollluk kuvvetlerinde görev yapacaksınız hee geçin o işi

Avatar
Ahmet 2021-03-18 00:56:39

Renk körlüğü kalkmalı renk körlüğü olan askerlik yapıyor ama bu tür kamu kurumlarına giremiyor

Avatar
Kadir 2021-03-18 00:34:20

Nie kalksınki kardeşim herkez yapıo gidin sizde yapın kırk günlük eğtim sonunda silah kullanacaksınız ne olduğunu öğrenin sadece tavsiye ediyorum gidin görün diyorum başarılar herşey göblünüzce olsun

Avatar
Yusuf 2021-03-18 00:42:44

Bekci aliminda universite sarti ve kpss sarti olmali

Avatar
Bekçi 2021-03-18 00:43:27

Askerlik şartı kalkmamalı yaş esnetilmeli sadece..

Avatar
Tekvatan 2021-03-18 01:24:56

Yorumlara baktimda ulan askerliği yapmayana kiz vermiyolar azıcık delikanlı olun yapın gelin