Türk Ordusuyla İlgili Sözleri Tepki Çeken CHP'li Milletvekili Hakkında Soruşturma Başlatıldı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Türk ordusuna yönelik tepki çeken sözleri nedeniyle CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır hakkında soruşturma başlattı.

Türk Ordusuyla İlgili Sözleri Tepki Çeken CHP'li Milletvekili Hakkında Soruşturma Başlatıldı

CHP'li Başarır, Türk ordusu ile ilgili katıldığı canlı yayında tepki çeken açıklamaların ardından sosyal medya hesabından açıklama yapmış, konuşmasının başka yerlere çekildiğini söyleyerek, "Habertürk’teki konuşmamın çok başka yerlere çekildiğini hayretle izliyorum. Benim eleştirim Tank Palet Fabrikamızın Katar’a satışına yöneliktir. Arkasındayım. Ordumuzla uzaktan yakından alakası yoktur! Ordumuzun savaş fabrikasını bir başka ülkeye satmak hainliktir. İhanettir!" ifadelerini kullanmıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Habertürk'teki konuşmayla ilgili inceleme başlatırken, RTÜK'ün de ilgili yayına yönelik inceleme başlattığı kaydedildi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da bugün yazılı bir açıklama yayımlayarak konunun takipçisi olacaklarını açıklamıştı.

Milli Savunma Bakanlığı'nın resmi sayfasından yapılan açıklamada şu ifadeler yer almıştı: 

Bir televizyon programında daha önce gerekçeleri ve kapsamı defalarca açıklanmış olan bir projeden hareketle milletin ordusuna milletin önünde hakaret edilmiştir.

Millî Savunma Bakanlığı; Aklın ve bilimin rehberliğinde; ciddiyet, samimiyet, diyalog ve koordinasyon içerisinde çalışarak yerli ve millî savunma sanayi ürünleriyle teçhiz edilmiş kahraman ordumuzun niteliklerini daha da arttırmanın gayreti içindedir.

Peygamber Ocağı olarak da bilinen Türk Silahlı Kuvvetleri binlerce yıllık şanlı tarihimizden süzülüp gelen millî, manevi ve mesleki değerleriyle, anayasa çerçevesinde, yasalar ve Sn. Cumhurbaşkanımızın direktifleri doğrultusunda, sıralı amir ve komutanların emir ve komutasında, milletinin emrinde görevinin başındadır.

Şahsi ihtiras ve hevesleri için Türk Silahlı Kuvvetleri’ne, Mehmetçiğe hakaret eden, asil milletimiz tarafından zaten mahkûm edilen bu gayr-i millî dili şiddetle kınıyor, bunun hesabının hukuk çerçevesinde sorulacağını, konunun takipçisi olacağımızı herkesin bilmesini istiyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.