Öğrenciler Nasıl Oy Kullanacak Milletvekili Açıkladı

2023 seçimlerine sayılı günler kala en çok merak edilen sorulardan bir tanesi de cevabını buldu. Öğrenciler nasıl oy kullanacak?

Öğrenciler Nasıl Oy Kullanacak Milletvekili Açıkladı

Seçimlerin 14 Mayısta olacağı mesajı verilirken partilerin seçim çalışmaları da hız kazanmaya başladı. Bu süreçte ne merak edilen konulardan biri olan seçimde öğrenciler nasıl oy kullanacak sorusunu CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek cevap verdi.

Erkek açıklamasında, “Son dönemlerde çok sık tartışılan bir konu, öğrencilerin nasıl oy kullanacağı. Maalesef kimi yanlış bilgiler de karışıklığa neden oluyor. Bu nedenle bir bilgilendirme yapma gereği doğdu” diyerek öğrencilerin nasıl oy kullanması gerektiğini açıkladı.

İşte O Açıklama;

- Eğer öğrenci evde yaşıyorsa şu anda bulunduğu evin adresini e-devlet üzerinden ya da nüfus müdürlüğüne bizzat başvuru yaparak birinci adresi haline getirebilir. Bu durumda başkaca bir işleme gerek kalmaz.

- Seçmen kütükleri askıdayken: Nüfus müdürlüğüne başvurup bulunduğu adresi birinci adresi haline getirdikten sonra ilçe seçim kuruluna başvurup seçmen kaydının bu adrese alınmasını istemesi gerekir.

- Eğer öğrenci yurtta yaşıyorsa şu anda bir işlem yapması gerekmiyor.

- Seçmen kütükleri askıdayken, okulundan öğrenci belgesi ve yurt müdürlüğünden yurtta kaldığına dair belgeyle birlikte önce ilçe nüfus müdürlüğüne başvurup oradan alacağı belgeyle ilçe seçim kuruluna giderek yurdunun bulunduğu yerde oy kullanmak için başvurması gerekiyor.

KAMU İLANLARI VE MEMUR ALIMLARINDAN ANLIK OLARAK HABERDAR OLMAK İÇİN UYGULAMAMIZI İNDİRİN.

 

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI TAKİP EDEREK TÜM İLANLARDAN ANINDA HABERDAR OLUN!

 /  /