Mecliste Uzman Jandarmalar ve Uzman Çavuşlar için Önemli Teklifler

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, uzman jandarmaların özlük hakkı ve rütbe sorunlarına ilişkin TBMM Genel Kurulu'nda çağrıda bulundu. Uzman jandarmaların hali hazırda astsubay gibi görev yaptığını fakat astsubay özlük haklarına sahip olmadığını söyleyen Çelebi, uzman jandarma statüsündeki 17 bin personel için 'Yardımcı Astsubay' rütbesi açılabileceği ve bu personelin ilgili kadroya geçirilebileceğini söyledi.

Mecliste Uzman Jandarmalar ve Uzman Çavuşlar için Önemli Teklifler

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, uzman jandarmaların özlük hakkı ve rütbe sorunlarına ilişkin TBMM Genel Kurulu'nda çağrıda bulundu. Uzman jandarmaların hali hazırda astsubay gibi görev yaptığını fakat astsubay özlük haklarına sahip olmadığını söyleyen Çelebi, uzman jandarma statüsündeki 17 bin personel için 'Yardımcı Astsubay' rütbesi açılabileceği ve bu personelin ilgili kadroya geçirilebileceğini söyledi.

29 Kasım 2019 Cuma 07:54
Mecliste Uzman Jandarmalar ve Uzman Çavuşlar için Önemli Teklifler

TBMM'de Uzman Jandarmalar için Önemli Teklif !

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, uzman jandarmaların özlük hakkı ve rütbe sorunlarına ilişkin TBMM Genel Kurulu'nda çağrıda bulundu. Uzman jandarmaların hali hazırda astsubay gibi görev yaptığını fakat astsubay özlük haklarına sahip olmadığını söyleyen Çelebi, uzman jandarma statüsündeki 17 bin personel için 'Yardımcı Astsubay' rütbesi açılabileceği ve bu personelin ilgili kadroya geçirilebileceğini söyledi. 2012 yılında uzman jandarma okullarının kapatılmasının ardından yaşanan sıkıntıları ve uzman çavuşların sorunlarını hatırlatan Çelebi, şu şekilde konuştu: 

İki statüyle ilgili sorunlardan bahsetmek istiyorum, birincisi uzman jandarmalar. Şimdi, uzman jandarmalar uzman erbaşlarla karıştırılıyor. Aslında, hiç alakası yoktur bunların, isim benzerliği vardır. Bunu önlememiz lazım öncelikle. Uzman jandarmalar, uzman erbaş ve erlerin üstüdür. Tamamına yakını da üniversite ve yüksekokul mezunudur.

Şu an uzman jandarma statüsünde bulunan 17 bin personel sadece Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde çalışmaktadır. Hava, Kara ve Deniz Kuvvetleri bünyesinde eşiti ve emsali bulunmayan bir statüdür, eşiti yoktur. Bunlar, Jandarma Okullar Komutanlığı bünyesinde faaliyet gösteren uzman jandarma okullarından mezun olmuşlardır. Okulları vardı önceden, 2012'den sonra Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde bu okul kapatılmıştır. Kuvvetler reorganize olup bu kadrolar kapatıldığı için astsubay kadrolarına çevrilmiştir. Yani yaptıkları iş aslında o kadar teknik, o kadar önemli ki şu an astsubay kadrolarında çalışıyorlar, astsubay gibi çalışıyorlar fakat astsubaylarımızın özlük haklarına sahip değiller, onu da dipnot olarak söylemek isterim. Bu nedenlerle, isimlerinin "yardımcı astsubay" olarak değiştirilmesi personelde genel bir beklenti hâlini almıştır. "Yardımcı astsubay olmak istiyoruz." diyorlar, bu konu da önemli.

Şimdi, asıl önemli konu şu: Okullarının hizmetten sayılmaması. Bamteline geliyorum. Bir okul okuyorlar, bu, hizmetten sayılmıyor. Bu, Komisyonda da görüşüldü aslında, bir onay da çıkmıştı, inşallah çözüleceğini de düşünüyoruz. Silahlı Kuvvetlerde 3 tane muvazzaf statü var: Subay, astsubay ve uzman jandarma. Şimdi, biz subaylar harp okullunda okuyoruz dört sene, bunlar fiilî hizmetten sayılıyor; astsubaylar okuyor okullarında, onlar da fiilî hizmetten sayılıyor ama iş uzman jandarmalara geliyor, onların da okulları var, onlarınki sayılmıyor. Direkt burada bir haksızlık var, direkt bir haksızlık var, işin bamteli de bu zaten. Bunların bir senelik okul sürelerinin hizmetten sayılması gerekiyor.

Bakın, daha alt rütbedeki uzman erbaşların askerlikte geçen süreleri dahi hizmetten sayılırken, uzman jandarmaların okulda geçen süreleri sayılmıyor. Bu işin mutlaka düzeltilmesi gerekir. Bu, negatif ayrıştırma demektir düzeltilmezse.

Komisyonda önerge verdik "Çözeriz." denilerek geri çekildi. Kurum olarak Jandarma Genel Komutanlığından bahsediyorum. Jandarma Genel Komutanlığının oluru var, herkesin oluru var şu an. Milliyetçi Hareket Partisinin onayladığını biliyorum, değilse, tersini söylerlerse sevinirim. İYİ PARTİ de onaylıyor, Komisyonda AK PARTİ Grubu da onayladığını söyledi. Dolayısıyla şu an bir sıkıntı yok. Artı, mali açıdan da "Siz hizmetten sayın, parasını biz öderiz." diyorlar. Bu, önergemizde de mevcut. Yani bu işin yarısını direkt uzman jandarmalar üstleniyor, diğer yarısı SGK'ye kalıyor. O da olağan bir süreç. Dolayısıyla bunun geçmesi gerekiyor.

Artı, kanun teklifinde yani kurumun önerdiği teklifte şu da var: Geçmişe yönelik herhangi bir hak doğurmayacağı ve borç tutarının kendileri tarafından ödeneceği yazılmış.

Yani bu insanlar daha ne yapsın bu hakkı almak için? Dolayısıyla bu iş çözülmelidir. 120 milyon liralık bir bütçe gerektiği ifade edildi, Başkanımızla görüşmüştüm. Evet, ekonomi zor durumda da hep mazlumdan mı keseceğiz? Yani hep mazlumun hakkını yiyerek mi bunları telafi edeceğiz? Yani israf edilen o kadar çok kalem var ki Sayıştay raporlarında, burada hiç bundan bahsetmek bile istemiyorum, önemli olan onların sorununun çözülmesidir diyorum. Dolayısıyla böyle söylemek, "mali yük" demek, bence devasa Türkiye Cumhuriyeti devletine yakışmaz, hakarettir diyorum, çözülmesini istiyorum ve yüce Meclisi saygıyla selamlıyorum.

Son Güncelleme: 29.11.2019 08:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nihat 2019-11-28 20:55:14

Bahsi geçen uzman jandarmaları en ön saflarda savaştırırlar sürekli hor görüp aşağılarlar mobbing uygularlar ,hak hukuk denince diğerlerine kepçe ile onlara çay kaşığıyla verirler.Konunun net özetidir.

Avatar
Uğur 2019-11-29 09:17:05

Uzman jandarmanların kadrosu var lise mezunu uzman erbaşların neyi var ki ne verdiniz her iş uzman erbaşta uzman jandarmalar kadroluyuz bize bişey olmaz ego tatmin edelim mantıgında

Avatar
Üzeyir Gündoğdu 2019-11-29 11:47:13

teşekkürler Allah razı olsun

Avatar
Afyonlu 2019-11-28 20:59:09

Ne alaka la, uzman jandarma işte statü değiştirin paşa yapın bu ne

Avatar
Mustafa 2019-11-28 21:15:00

4. Grup ne zmn cagrilcak lütfen cagrin artık ve özellikle Hatay'ın Hastanesi'ne bı el atık lütfen gençlerin hayalleriyle oynuyolar

Avatar
Ahmet 2019-11-29 07:47:36

Sayın Vekilim her daim isim benzerliğinden karıştırılan bir stadü olan Uzman Jandarmalar ançak bu kadar güzel ne net ifadelerle anlatılabilir di Saygılarımla Uzman Jandarma

Avatar
Emin 2019-11-29 07:58:42

Ağzına sağlık vekilim UZMAN JANDARMA bu kadar güzel anlatılabilirdi. UZMAN JANDARMA rütbesinin farkı yaptığı görev tek kelime ile bundan güzel anlatılamazdı

Avatar
Volkan 2019-11-29 21:28:47

Ağzınıza sağlık sayın vekilim