Kılıçdaroğlu Resti Çekti: İspatlasın Siyaseti Bırakırım

Bir basın toplantısı düzenleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hükümete ağır sözlerle yüklendi ve Erdoğan'ın yaptığı son açıklamaya rest çekti.

Kılıçdaroğlu Resti Çekti: İspatlasın Siyaseti Bırakırım

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Parti Meclisi toplantısı öncesi bir basın toplantısı düzenledi.

Düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Erdoğan 'ın "döviz baronları ile hareket ediyor" sözlerine yanıt veren Kemal Kılıçdaroğlu resti çekti ve "İspat etsin siyaseti bırakırım" dedi.

Mustafa Kemal 'in Türkiyesi' nden Erdoğan 'ın Türkiyesi 'ne geldiklerini söyleyerek açıklamasına başlayan Kemal Kılıçdaroğlu, "Bugüne gelelim. O onurlu ve gururlu, kimseye ödün vermeyen, ekonomik bağımsızlığını sağlayan, Londra’ya gidip tefecileri ikna edebilir miyin diye çabaya girmeyen Mustafa Kemal’in Türkiyesi’nden Erdoğan’ın Türkiyesi’ne geldik." ifadelerini kullandı.

13 MADDELİK BİR ÖNERİ PAKETİ AÇIKLADIK

Türkiye 'yi ekonomik sıkıntılardan kurtaracak bir ekonomi paketi açıkladıklarını söyleyerek açıklamasını sürdüren Kılıçdaroğlu, "Türkiye bu badireyi nasıl atlatır diye 13 maddelik bir öneri paketi açıkladık. İyi niyetle, Türkiye’yi, insanımızı, çocuklarımızı sevdiğimiz için.

Türkiye, hanedanlık yapısı içinde çürüyen bir devlettir. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın internet sitesinde üst yönetimin tablosu yayınlandı. Bir numaradaki kişinin hiçbir unvanı yok. Bu kişi, çantacı olarak tanımlanıyor, hanedandan birisi. Nasıl oluyor da, bakan yardımcılarından, müsteşarlardan üstte. Haber olunca baktık, siteden çıkarılmış ama çantacı hâla göreve devam ediyor. Bakandan sonra en yetkili kişi." ifadelerini kullandı. 

NEDEN HAPİSTELER?

Açıklamasının devamında demokratik devlet vurgusu yapan Kılıçdaroğlu, "Hukuk güvenliğini sağlamak Fenomenbet zorundasınız. İnsanların can ve mal güvenliğini sağlamak zorundasınız. Enis Berberoğlu, Eren Erdem neden hapiste! Osman Kavala niye hapiste. Nazlı Ilıcak, Ahmet Altan… Düşüncelerini beğeniriz ya da beğenmeyiz ama bunlar sadece kalemleriyle düşüncelerini ifade ettiler.

Eğer devleti demokratik geliştirmezseniz süratle organize suç örgütüne dönüşebilir. Cumartesi Anneleri’ne bakın. Yerlerde süründürüyorsunuz o yaşlı kadınları, anneleri. Ben orantısız güç kullanan polislere bir şey demiyorum, talimatları verenlere söylüyorum. Hangi gerekçeyle anneleri yerlerde sürüklediniz. Bir suçu var, “Oğlumun mezarı nerede” diye sormak. Örgütlü suç devlette böyle oluşur." ifadelerini kullandı.

DEVLET ORGANİZE SUÇ ÖRGÜTÜ OLDU

Darbe girişiminin ardından devletin tutumunu değerlendiren Kılıçdaroğlu açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

"Darbeler sonrası devlet organize suç örgütü niteliğine kavuşmuştur. Faili meçhuller o dönemlerde olmuştur. Türkiye’nin bundan kurtulması lazım. Yasama organına talimat veren kişi, Merkez Bankası’na mı talimat vermeyecek. Merkez Bankası’nın dünyada da itibarı yoktur. Faizi, borsayı bir yükseltiyor, vurgunu vurup parayı dışarı götürüyor. Fakir fukaranın parasını.

DOLAR HAKKINDA ÇARPICI AÇIKLAMA

Kılıçdaroğlu döviz hakkında şu ifadeleri kullandı: "Doları esas alarak yaptığınız ihaleleri TL’ye çevirin dedik. Müteahhit TC vatandaşı, ihaleyi veren devlet; sizin dolarla ne işiniz var. Niçin dolarla yaptınız. Karar almışlar, AVM’de dolarla kiralama olmayacakmış. Günaydın beyler günaydın. Onu bırak da yandaşlara verdiğin milyar dolarlık ihaleleri Türk Lirası’na çevirsene. Gücün yetiyor mu!"

Kamubulteni.com  | Ankara