İYİ Parti'nin Atama Bekleyen Öğretmenler Önergesi TBMM'de Reddedildi

İYİ Partili Lütfü Türkkan tarafından hazırlanan , atama bekleyen öğretmenlerin durumunun araştırılması, mağduriyetlerinin giderilmesi önergesi TBMM'de reddedildi.

İYİ Parti'nin Atama Bekleyen Öğretmenler Önergesi TBMM'de Reddedildi

Atama bekleyen öğretmenler için önerge reddedildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi 'nde Kocaeli Milletvekili Grup Başkan Vekili Lütfü Türkkan tarafından bir önerge TBMM'ye verildi. TBMM'ye verilen önergede atanamayan öğretmenlerin ve 2019 KPSS mağduru atanamayan öğretmenlerin sorunlarının araştırılarak gereken çözümlerin belirlenmesi ve uygulanması istendi.

Meclise verdiği önerge için açıklamada bulunan Türkkan şu ifadeleri kullandı:

"Sayın Başkan, çok değerli milletvekilleri; İYİ PARTİ Grubu olarak atanamayan öğretmenlerimizin ve 2019 KPSS mağduru atanamayan öğretmenlerin sorunlarının araştırılması ve gereken çözümlerin belirlenmesi amacıyla vermiş olduğumuz araştırma önergesi üzerinde partim adına söz aldım. Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum.

Konuşmamın başında doğru ve objektif bakış açısıyla bilgiye erişimi kolaylaştıran başta Trabzon’daki yerel basın mensubu arkadaşlarım olmak üzere tüm gazetecilerimizin 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü’nü kutluyor, kendilerine sağlık ve başarılar diliyorum."

ÖĞRETMEN AÇIĞI ARTIYOR

"Değerli milletvekilleri, okullardaki öğretmen açığına rağmen atanamayan öğretmenlerin sayısı gün geçtikçe artmakta ve eğitim sistemimizdeki aksaklıklar eğitimli işsizliğe sebep olmaktadır. Eğitim sisteminin öznesi olan öğretmenler atanamamaları sebebiyle başka işlerde çalışmak zorunda kalmaktadırlar. Ataması henüz yapılmamış öğretmenlerimizin kesin sayısını orta koyan bir veriye ulaşılamaması yetkili birimlerin konuya olan ilgisizliğini de gözler önüne sermektedir. Basında sıkça yer alan ve bilhassa sosyal medyada seslerini duyurmaya çalışan atanma mağduru genç öğretmelerimizin verdiği bilgiler atanamayan öğretmen sayısının yarım milyonu aştığı yönündedir.

Eğitim sistemindeki plansızlık bu sayının her yıl daha da yükselmesine sebep olmaktadır. Eğitim fakültesinden mezun olan gençlerimiz mesleklerini icra etmek, yuva kurma planı yaparken en verimli çağlarında işsiz kalmakta; ideallerini, hayallerini rafa kaldırarak farklı işlerde çalışmaya razı olmaktadırlar.

Bilindiği gibi, öğretmen açığı sözleşmeli öğretmenlik sistemiyle ders ücreti karşılığı sözleşme imzalatılarak giderilmeye çalışılmaktadır. Bu öğretmenler, sözleşmeli öğretmenlik sistemiyle aynı işi yaptıkları meslektaşlarından daha az maaşla çalışmakta ve birçok haktan da mahrum kalmaktadırlar. Yine, işsiz kalan öğretmenlerimiz özel eğitim kurumlarında asgari ücretin altında çalışmaya razı olmaktadırlar.

Günümüzde zaten atanmanın zor olduğu bir sınavda soru sayısı değiştirilmiş, adaletsiz bir sıralama yapılarak öğretmen adaylarının mağduriyeti derinleştirilmiştir. 2003-2019 yılları arasında KPSS’ye giren ve ataması yapılan öğretmen sayısına baktığımızda, bugün burada ataması yapılmayan öğretmenler sorununu neden konuştuğumuzu daha iyi anlayabiliriz. Geçtiğimiz yıllar içinde her yıl KPSS sınavına girenlerin küçük bir kısmı atanırken büyük bir bölümü ataması yapılmayan işsiz öğretmenler ordusuna dâhil olmuştur. Son iki yıla baktığımızda, 2018 yılında KPSS’ye giren işsiz öğretmen sayısı 276.343, ataması yapılan öğretmen sayısı 20.199, atanma oranı ise yüzde 7,30 olmuştur. 2019 yılında KPSS’ye giren işsiz öğretmen sayısı 359.930, ataması yapılan öğretmen sayısı 39.869, atanma oranı ise yüzde 11,07’dir.

Değerli milletvekilleri, ivedilikle çözüme kavuşturulması gereken bir diğer sorun ise 2019 yılında KPSS’ye giren öğretmenlerimizin mağduriyetleridir. Öğretmen adaylarımızın girmiş olduğu KPSS soru sayısı ile 2017 ve 2018 yıllarında yapılan KPSS soru sayısı farklıdır. 2019 yılında öğretmen adayları için yapılan sınavdaki soru sayısı, 2017 ve 2018 yıllarındaki KPSS’deki sorulardan fazladır. Öğretmen adayları farklı soru sayısına ve farklı puan hesaplamasına tabi tutulmuştur ancak adaylara aynı sınava girmiş gibi sıralama yapılmıştır. 2017 ve 2018 KPSS sınavları ile 2019 KPSS sınavının soru sayılarındaki farklılık sebebiyle öğretmen adaylarının puanları arasında denkleştirme yapılmadığından atamalarda adaletsizler ortaya çıkmıştır. Bu mağduriyet yapılan atamalara ek olarak yeni bir atama daha yapılarak ancak giderilebilir.

Değerli milletvekilleri, İYİ PARTİ olarak toplumun her kesimindeki mağdurların sesi olmaya özen gösteriyoruz.

Son grup toplantımızda Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener milletin kürsüsünde 2019 KPSS mağdurları adına genç bir kardeşimize, Türkay Türkmen kardeşimize söz verdi. Bu genç kardeşimiz konuşmasında yaşadıklarını detaylıca ortaya koydu. Bu konuşmadan ülkeyi idare edenlerin alacakları epeyce dersler var. Gönül isterdi ki sizlerde bu kardeşimizin konuşmasını dinleyebilmiş olsaydınız.

Değerli arkadaşlar, 6 Aralık 2019’da Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk tarafından cevaplanmak üzere bu mağdur arkadaşlarımızla ilgili bir soru önergesi vermiştim. Bugün de grup olarak bu araştırma önergesini yüce Meclisimize sunuyoruz. Atanamayan öğretmenlerimizin ve bilhassa 2019 KPSS mağduru atanamayan öğretmenlerin sorunlarının araştırılması ve gereken çözümlerin belirlenmesi ve uygulanması amacıyla verdiğimiz Meclis Araştırmasına hepinizin desteğini bekliyor, Genel Kurulu saygılarımla selamlıyorum."

ÖNERGE REDDEDİLDİ

İYİ Parti tarafından verilen önerge , oylama sonucu reddedildi.

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA