İYİ Parti'nin 2021 Asgari Ücret Zammı Teklifi Açıklandı

2021 yılı asgari ücret zammı ile ilgili son dakika açıklaması geldi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, asgari ücret teklifini duyurdu.

İYİ Parti'nin 2021 Asgari Ücret Zammı Teklifi Açıklandı

CHP ve HDP'den sonra İYİ Parti'nin de asgari ücret teklifi belli oldu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, TBMM'deki grup toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Akşener yaptığı açıklamada asgari ücrete değindi ve "Türkiye'de toplam çalışan sayısının üçte biri, malesef herhangi bir sosyal güvencesi olmadan kayıt dışı çalışıyor." diyerek kayıt dışı çalışmaya dikkatleri çekti.

İYİ PARTİ'NİN ASGARİ ÜCRET TEKLİFİ

İYİ Parti'nin 2021 asgari ücret zam teklifini açıklayan Meral Akşener, "Bizim önerimiz asgari ücreti 3 bin TL'ye çıkarıp, asgari ücretli çalışanımıza brüt kazancının tamamını ödeyelim. İşverenimiz, çalıştırdığı asgari ücretli vatandaşımızın gelir vergisini ve SGK primini devlete değil, çalışanına versin. Devletimiz de çalışanımızın gelir vergisini ve SGK primini üstlensin. Böylece asgari ücretle çalışan vatandaşımızın eline net 3 bin TL geçerken, işverene olan maliyeti ise 3 bin 458 lira olmaya devam etsin. Çalışanımızın eline geçen asgari ücreti 2 bin 325 liradan 3 bin TL'ye çıkaralım ama iş verene olan maliyetini de artırmayalım." dedi.

CHP'NİN TEKLİFİ

Önceki gün CHP'den açıklama geldi. Açıklamada, "Kasım ayında dört kişilik ailenin açlık sınırı 2 bin 517, yoksulluk sınırı 8 bin 198 lira. Asgari ücreti geçen yılki seviyesi olan 392 dolarda tutmak için asgari ücret bugün en az 3 bin 100 lira olmalı." denildi.

HDP'NİN TEKLİFİ

Halkların Demokratik Partisi Milletvekili Garo Paylan yaptığı açıklamada asgari ücretin 4 bin TL olmasını istedi.

ASGARİ ÜCRET GÖRÜŞMELERİ BAŞLIYOR

2021 yılında geçerli olacak asgari ücretin belirlenmesi için ilk toplantı 4 Aralık'ta yapılacak. Zam Aralık ayının son haftasında belli olacak.