İstanbul-Ankara-İzmir ve Adana Seçim Anketi Sonucu Açıklandı

Son dakika haberi: Ada Araştırma Şirketi Adana, İzmir, İstanbul ve Ankara 'da yapılan seçim anketinin sonuçlarını açıkladı. İşte anket sonuçlarına göre adayların oy oranları.

İstanbul-Ankara-İzmir ve Adana Seçim Anketi Sonucu Açıklandı

Ada Araştırma Şirketi, yaptığı son seçim anketi sonucunu açıkladı.

10 ile 17 Şubat tarihleri arasında  yapılan yerel seçim anketinin sonuçları açıklandı. Söz konusu ankete göre Ankara Büyükşehir Belediyesini  Mehmet Özhaseki ve İstanbul Büyükşehir Belediyesini de Binali Yıldırım 'ın aldığı görüldü.

Mart ayında yapılacak olan mahalli idareler seçimlerine yönelik parti tercihleri, parti tercih kriterlerini ve aday tercih kriterlerini ölçmek ve değerlendirmek için yapılan anket, toplamda 6 bin 500 katılımcıyla gerçekleştirildi ve araştırmaya yüzde 47,9 'u kadın, yüzde 52,1'i ise erkek  vatandaşın katıldığı bildirildi.

SİYASİ DÜŞÜNCE

Siyasi düşünce olarak tanımlanan kimliğin yüzde 32,1'i Atatürkçü, yüzde 29,2'si milliyetçi, 16,4'ü muhafazakar, 11,6'sı sosyal demokrat, 5,3'ü sosyalist, 3,8'i laik, 1,6'sının ulusalcı kesimden oluştuğu bildirildi. 

YÜZDE 66,7 SEÇİMİNİ BELİRLEDİ

Yüzde 66,7 'lik kesim oy vereceği parti ya da adayını kesinleştirdiğini belirtirken, sandık başında karar veririm diyen kesim 6,2 oldu. Son gece karar veririm diyen yüzdelik dilim ise 4,8 oranında oldu.

İSTANBUL

Araştırmada, istabul 'da yüzde 40,6 'lık kesim AK Parti'nin adayı Binali Yıldırım, yüzde 36,2'lik kesim CHP'nin adayı ve Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu dedi.

ANKARA

Ankara seçim anketi için vatandaşlardan yüzde 48,6'lık kesim Mehmet Özhaseki, yüzde 47,9'luk kesim ise  Mansur Yavaş dedi.

İZMİR

CHP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer'in yüzde 40,9, AK Parti'nin adayı Nihat Zeybekci'nin ise yüzde 28,9 oy alacağı öngörüldü.

ADANA

Adana için yapılan ankette Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hüseyin Sözlü 'nün yüzde 37,4, CHP'nin Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak gösterdiği Zeydan Karalar'ın ise 40,6 oy alacağı öngörüldü.

Kamubulteni.com  | Ankara