İnce, Belediye Başkan Adayı Olup Olmayacağını Açıkladı

Muharrem İnce, katıldığı bir programda önemli açıklamalarda bulundu. İnce açıklamasında, belediye başkanı adayı olacak mı sorusuna da yanıt verdi.

İnce, Belediye Başkan Adayı Olup Olmayacağını Açıkladı

Sözcü 'den Saygı Öztürk'e konuşan ve gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Muharrem İnce önemli konulara değindi.

Yerel seçimlerde İzmir'in belediye başkanı için aday olacağı iddia edilen Muharrem İnce, konu ile ilgili açıklamasını yaptı ve aday olmayacağını söyledi. 

TÜRKİYE'DE YENİ BİR DURUM VAR

"Türkiye'de yeni bir durum var." diyerek sözlerine başlayan Muharrem İnce, "Başbakanlık makamı yok. Cumhurbaşkanlığı makamı var. Bir siyasi partinin amacı iktidar olmaktır. Genel başkanının amacı da cumhurbaşkanı olmaktır. Böyle olmuyorsa bir hata, eksiklik vardır. Ben 51 günlük bir adaylık yaşadım. 51 günde bir şeyleri başarabildik. Ancak amacımıza ulaşamadık. Hazırlanmak için daha uzun süreye ihtiyacımız var. 13 vilayete zaman olmadığı için gidemedim.

Beklentimi merak edenlere açıklıyorum: Önümüzdeki seçimde cumhurbaşkanı adayı olmak istiyorum. Kazanacağıma yürekten inanıyorum. İddialı söylüyorum: Kazanamazsam çekilirim." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı adayı olmak istediğini söyleyen Muharrem İnce, seçimleri kazanabilmek için partinin genel başkanlığına gelmesi ve çalışmalarını bu şekilde yapıp partiyi hazırlaması gerektiğini söyleyerek, "Bu hazırlığı uzun vadede yapabilmem için CHP'nin genel başkanı olup partiyi de buna hazırlamam lazım. Beklentim bu. Ama ben önümüzdeki seçimin 5 yıl sonra değil, daha erken olacağına inanıyorum.

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığına aday olacaksa, devam etmelidir görevine. Olmayacaksa koltukta kalmakta ısrar etmesinin bir anlamı yok. Zaman kaybına gerek yok. Benim beklentim cumhurbaşkanı adayı olmak. Onun için parti bana bu görevi verirse kendimi de partiyi de buna hazırlarım. Koltuk derdinde değilim." ifadelerini kullandı.

ÖRGÜTÜN ÖNÜNE SANDIĞI KOYARIM

Cumhurbaşkanı aday adayı olacağını söyleyerek açıklamasını sürdüren İnce, Betgram "Başka arkadaşlarımın da önünü kapamam. Yani, örgütün önüne sandığı koyarım. Bu parti üyesi ya da başkası olur. En yüksek oyu alan iki kişiden birisini meclis grubu aday gösterir.

Yerel seçimde Muharrem İnce ne yapacak? Ne yapağım. Cumhurbaşkanlığı adaylığımdan daha fazla çalışacağım kazanmamız için. Çünkü ben partiliyim. Genel merkez imkanlarını kullandırırsa onun imkanlarıyla, kullandırmazsa kendi imkanlarımla çalışacağım.

Ama bu genel merkez yapısının Türkiye derdi olmadığını düşünüyorum. Yerel adayları belirlerken de yine objektif olacaklarına inanmıyorum ve bunu görüyorum." dedi.

GÜNDEMİNDE BELEDİYE BAŞKANI ADAYLIĞI YOK

Yerel seçimlerde belediye başkanı adayı olacak iddialarına ise Muharrem İnce şu sözlerle yanıt verdi:

"15 yaşından beri bu partide mücadele ediyorum. Bir adaya karşı çıkarım ama aday olduktan sonra bütün eleştirileri bir kenara atarım. Şimdiden kimleri aday yapacaklarının bazılarını biliyorum. Yanlış yapıyorlar. Son olarak şunu söylüyorum: Ben cumhurbaşkanı adayıyım. Gündemimde belediye başkanlığı adaylığı yok. Belediye başkan adaylığım diye bir konum yok.

İSTİFA ETMEK İSTEYENLER SAKIN...

İnce açıklamasını şu şekilde tamamladı:

CHP Genel Başkanı'na göre kurultay konusu kapanmış olabilir ama milletin yüreğine sormak lazım 'kapanmış mıdır?' diye. Önümüzde yerel seçimler var. Bize göre 630, genel merkeze göre 569 imza var. Yani bu 369 olsa bile bu kurultay toplanmalıdır. Diyelim ki 569. Az mı yani? Bir takım Ali Cengiz oyunlarıyla koltukta kalabilirsin. İmza verenlerin bazılarını disipline gönderebilirsin. Ancak tabanın kaydığının farkında değiller. Seçmeni ne yapacaklar? Seçmeni de mi disipline verecekler?

GELİNEN SON NOKTAYA ÜZÜLÜYORUM

Gelinen noktaya üzülüyorum. İstifa etmek isteyenlere 'Sakın yapmayın' diyorum. 'Partiyi hırpalamayın' diyorum. Partiyi yönetenler kiracılardır. Partinin gerçek sahibi halktır, millettir. Hep şu örneği verdim: Kiracı evi tahliye etmiyorsa, hıncını evden almayalım. Camını, çerçevesini kırmayalım. Ev sizindir. Gelinen noktada, CHP'nin umut olabilmesi için sıra dışı işler yapması lazım. Cesur adımlar atması lazım. Yoksa başarısız olur. Sonuna kadar demokrasi demesi lazım.

Türkiye'de demokrasi diyebilmesi için önce kendi içinde demokrasiyi yaşatması lazım. Özgüveni yüksek bir parti olması lazım. CHP'nin yeniden umut olması mümkün. Bir milyon genci üye yapmak mümkün. Bütün bunlar mümkünken ne yazık ki akıl tutulması yaşıyorlar.

Kamubulteni.com | Ankara